Jaké zaměstnanecké benefity nejvíce oceňujeme?

Vetšina z nás dostává od svého zaměstnavatele kromě mesíčního platu další finanční či nefinanční odměny (benefity). Troufám si říci, že tyto firemní výhody se mezi lidmi diskutují více než plat. Ono je jednoduší a méně osobní zeptat se:

„Jaké vám firma poskytuje benefity?“ Než : „Kolik bereš?“Navíc o platu máme většinou v pracovní smlouvě zákaz mluvit, o benefitech nikoli.

Co vše může být pokládáno za benefit?
Poukázky
Poukázkový systém začal již v dobách komunismu fungovat ve formě stravenek. Jsou firmy, které svým zaměstnancům plně hradí stravenky v hodnotě cca 80 Kč na den. U většiny společností je to však tak, že si zaměstnanec sám hradí 45% hodnoty stravenky. I v dnešní době je ale možné, že firma stravenky neposkytuje vůbec. V lepším případě má k dispozici kantýnu, kde opět částěčně obědy hradí, v horším případě nemá nic. Otázkou je, jestli stravenkám odzvodní nebo ne. (Rozhoduje se, že se upustí od daňových úlev těchto firemních benefitů).

Poslední dobou však existují „stravenky“ – poukázky na kulturní, či sportovní a relaxační aktivity.

Další běžné benefity: Penzijní a životní pojištění, Sleva na firemní produkty, Jazykové kurzy, Auto, Notebook, mobil, 13tý i 14tý plat, očkování, vitamíny, týden dovolené navíc.

Myslím, že firmy by se měly snažit svými benefity zaujmout, přesně vědět, na co jejich zaměstnanci slyší, případně na co by měli nalákat nové zaměstnance.


Na co nejvíce slyšíme?

Na individuální jazykové kurzy, možnost dovolené ve firemním středisku, na zimní/letní teambuilding, na roční členství ve fitcentru, na odborná školení v zahraničí- certifikace, poukázky na masáže, do restaurací,na zážitek,…

Sick days – 3-5 dní v roce, kdy si můžeme vzít volno, aniž bychom museli mít neschopenku
Plně hrazená nemocenská – když jsme na nemocenské, nepřijdeme o část platu

Práce z domu – když si firma ověří zaměstnance a ten získá důvěru, může dostat jako benefit, 1-2 dny v týdnu práce z domu – home office. Tento benefit je populární hlavně u profesí, které jsou náročné na cestování. U nás se objevuje hlavně v oboru IT.

Lékařská péče u smluvního lékaře

Co mě v poslední době zaujalo?
Tradiční firemní akce – například každý první pracovní den v roce výstup na nějakou horu v okolí, Dračí lodě, Byrokrat Cup

Vitamínové dny – čerstvé ovoce na pracovišti

Den zdraví na pracovišti – měření tlaku, cholesterolu v krvi a poradenství k naměřeným hodnotám (bývá jednou za rok)

Jak to mají ve státní správě?
Tam se mají dobře. Mají 13té platy, obědy v kantýně za hubičku, možnosti účastnit se sportovních a kulturních akcí s výraznou slevou, jazykové kurzy, příspěvky na dovolenou a to vše bez ohledu na to, zda dělají svou práci dobře nebo ne. Zde se ztrácí smysl benefitů, tedy odměn za práci, ale spíše supluje údajně nižší platy v tomto sektoru. Jak to opravdu je a není by bylo na delší diskuzi.

Čemu odzvonilo?
Vánočním kolekcím:-)

Co zaujalo nejvíce Vás? Na co byste slyšeli vy?

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

11 komentářů k “Jaké zaměstnanecké benefity nejvíce oceňujeme?”

 1. Dan napsal:

  Ja slysim prave jenom na ty vanocni kolekce, sakra :D

 2. hurri napsal:

  Mně by se líbila plně hrazená nemocenská.
  Jinak teambulding jako benefit snad není myšlen vážně?
  Tyhle řízený aktivity nemám vůbec rád.

 3. Lenka H. napsal:

  Já mám teď jako největší benefit, že můj šéf je NORMÁLNÍ :)) Jinak třeba Dračí lodě myslím benefit jsou, i když to je teambuilding. Jen by mě zajímalo, jak vypadá Byrokrat Cup…

 4. Petra napsal:

  U nás vánoční kolekce fungujou, i když to je věc odborů, ne zaměstnavatele. Jinak, kromě „maličkostí“ jako např. každoroční očkování proti chřipce nebo příspěvky na důchodové pojištění, největší benefit v poslední době bylo zavedení bezplatné dopravy pro dojíždějící, kterých je valná většina. Já osobně teď ušetřím na dopravě skoro tisícovku za měsíc, což je pro mě vskutku nemalá částka. Dál od loňského roku funguje benefit program, kde má každý zaměstnanec k dispozici 3500,- na rok, které může utratit za sportovní či zdravotní potřeby nebo třeba za dovolenou. Tohle využívaj všichni a jsou spokojený.

 5. LuFa napsal:

  Čím vyšší plat a čím více benefitů, tím samozřejmě lépe :-). Na formě mi mnoho nezáleží. Téměř vše se dá směnit :-).

  Ale teď vážně, přednější než benefity mi je práce, která mě baví a která mi dává dostatek prostoru i pro kvalitní osobní život. Pokud k takové práci benefity jsou, tak ok. Pokud nejsou, tak taky ok.

 6. Gaucman napsal:

  Když to tak čtu, tak si uvědomuji, že valnou většinu těch bebefitů mám k dispozici, takže jsem na tom vlastně dobře. Ale jak píše LuFa, než benefity, tak je důležité, aby práce bavila. Pokud jdu do práce s odporem, tak benefity mi to nijak nenahradí.

 7. Lemik napsal:

  to Gaucman: do práce s odporem, na výplatu člověk čeká s napětím a bojí se šáhnout na vedení… Ještě že to tak nemám.

 8. Gaucman napsal:

  2 Lemik: já to znám takto:
  – V jaké době žijeme?
  – V elektrické: Do práce chodime s odporem, v práci panuje napětí a když se dotkneme vedení, tak nás kopne do pr..le.

 9. Klára napsal:

  Ano, dopravné jsem zapomněla zmínit. Některé pražské firmy poskytují čtvrtletní kupon na dopravu, jednou ročně.
  Dračí lodě jsou docela drahá záležitost, takže benefit to utčitě je, at už firma log koupí nebo pronajme. V rámci koncernu VW je to silně podporováno, takže posádka má možnost navštívit země jednotlivých značek, tam si zasoutěžit a oslavit své či soupeřovo vítězství.

 10. štěpán napsal:

  Teambuildingová akce, školení nebo certifikace nevnímám rozhodně jako benefit. Firmy to bohužel takto chápou :-) nicméně se jedná o investici „do pracovního nástroje“. Je to stejné, jako kdybyste zedníkovi koupili fanku nebo elektrikáři zaplatili certifikaci, díky které můžete poskytovat širší okruh servisu. Firma mě vyšle na školení (něco se naučím) nebo získám certifikaci (na kterou se obvykle učím ve volném čase) a hned si za mě naúčtuje u klienta víc peněz (dělám outsource). Proto to je benefit především pro firmu :-)

 11. Klára napsal:

  Śtěpán: ale to co jsi se naučil, nebo získal (certifikát) si neseš s sebou, resp. ve chvíli když změníš zaměstnavatele, odneseš si to jako behefit:-) JInak obecně, benefity mají být jak pro firmu, tak pro zaměstnance. Dovču máš mít proto abyses zotavil a poskytoval v práci ještě lepší výkony.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.