Jak se nám ČEZ a pošta postaraly o pěkný večer

Ve čtvrtek jsem přišla domů, bouchla do vypínače… a ono nic. Zkusila jsem nahodit pojistky a pořád nic. Tak jsem volala manželovi, co mám dělat. „Běž na chodbu, otevři kličkou plechový dvířka..“ No, dobrý – to by stačilo. Elektriky se bojím, do žádný skříňky nelezu. V půl šestý už se začalo stmívat, tak jsem se odhodlala na chodbu. Za plechovýma dvířkama byl lísteček oznamující, že nám odpojili elektriku. Nic ve schránce, za dveřmi…jen tenhle jeden lístek. Nechápavě jsem vytočila zákaznickou linku, kde mi sdělili, že jsme měli v bance nastavený limit a ČEZ nám zdvihl zálohu, která byla vyšší než limit, tak platba neodešla. Prý nás upozorňovali poštou. Pátrala jsem v paměti… Schránku vybírám každý den a nic tam nebylo. Elektriku přijdou zapojit zítra, když dnes zaplatíme složenku…nebo v pondělí. „To snad né! Vždyť já mám plnej mrazák!“ Pán byl naštěstí ochotný a hned přispěchal s radou: „Tak to dejte k sousedům.“ Asi se nad náma neplatičema každej den pěkně pobaví.

Tak hned volám manželovi, ať přijede s prckem domů, že musíme na poštu zaplatit složenky. Nastal úprk na poštu, kde se nám povedla 3x špatně vyplnit složenka, pak zaplatit další složenku – pokutu za připojení 1350,-Kč. Potom odfaxovat útržky o zaplacení a hodinu čekat. A znovu telefony jestli ČEZ fax dostal.

Když jsem doma po celým bytě rozsvítila svíčky, tak jsem se musela přes to všechno smát. Matýsek byl úplně nadšenej. „Maminko, to je jako to bylo dřív, žejo? O tom jsme si vyprávěli ve školce, jak žili lidi dávno a dávno.“
„Tak to hlavně nikde neříkej, jak si doma hrajem. A nechoď blízko ke svíčkám a nehoňte se s kočkou – ať to tady nepodpálíte.“
Kamna šly jen v jedný místnosti, tak jsme tam všichni tři seděli. Maty byl důležitej: „To jsem hodnej, že jsem vás pustil do pokojíčku, jinak byste umrzli!“
Pak jsem si vzpomněla: „Já jsem ti Matýsku něco koupila.“ A přinesla jsem knížku o zvířátkách. V tu chvíli se manžel začal poprvé smát. „Tak to je výbornej dárek, Denisko! To si skvěle počteme!“

Ráno Matýsek vstával a hned křičel: „Maminko, budeme si zase hrát jak to bylo dávno a dávno?“
„Nic jinýho nám nezbejvá.“

Když jsme přišli v pátek z práce, tak nám už starý časy skončily. Akorát teď přemýšlím, na koho být naštvaná – na rychlej zákrok ČEZu, nebo na služby pošty?

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

10 komentářů k “Jak se nám ČEZ a pošta postaraly o pěkný večer”

 1. LuFa napsal:

  V tomto kontextu bych si s dětma na staré časy rozhodně hrát nechtěl. Úplně mi stačí občasné výpadky sítě při kterých abych pravdu řekl nevím co mám dělat.

  Vypadne elektřina, ok, nemohu na počítač, tak si alespoň po letech zapnu televizi. Ajj, nefunguje ani televize. Jdu do kuchyně, že si uvařím čaj a něco si u něj přečtu, ajj, nefunguje varná konvice. Bloumám tedy po bytě, až dostanu hlad. Chci si něco uvařit. Nejde sporák ani mikrovlnka. … prostě tolik věcí je dnes závyslích na elektrické energii, až to hezké není :-(.

 2. boris napsal:

  lufa: to jsi teda pěkné trdlo

 3. LuFa napsal:

  boris: v tomto ano :-).

 4. Ty jo, tak nevím, zda se mám smát, nebo prečet. Nechtěl bych, aby se mi to stalo…každopádně jsem se zasmál, skvělý článek ze života.

 5. Mady napsal:

  LuFa: rozesmál mě příspěvek, protože přesně tohle jsem zažil. Vypadl proud když jsem seděl u PC, tak si říkám, dobrá, tak si pustím hudbu a půjdu si číst = hudba nehraje a na čtení je tma, tak jdu do ledničky a nevidím co v ní je… Měli jsme stejný postup :)

 6. Martin Šín napsal:

  O České poště mi ani nemluvte, její pracovní postupy s doručováním pošty mi zůstávají záhadou. Dopisy chodí pozdě, kolikrát je několik dní na vesnici není vidět, hází to všude možně a tak je nakonec tou lepší variantou, když mi dopis přinese soused…

  Jinak přísnost na neplatiče musí být, hlavně když je o pár korun… :-(

 7. Gaucman napsal:

  Já su taky z tý elektriky tak zblbnutej, že když jsem vzal do ruky obyčejnou lupu, tak jsem hledal, kde to má vypínač. Alespoň že knížky jsou normální.

 8. Už dlouho u nás nebyl výpadek, to je jenom dobře, bez PC bych dost trpěl. Nedávno jsem dočetl knihu Tma od Neffa, doporučuji, aneb jak to může vypadat, když najednou přestane „fungovat“ elektřina.

 9. Klára napsal:

  Já bych si přála, aby banka kontaktovala majitele účtu, že neodešla platba, alespoň takové, kteří tam mají peníze a platí…..tak to pls zakomponujte do IS našich bank, stejně vás tam plno sedí na projektu a chytá lelky:-)

 10. Gabča napsal:

  Nám teda docela často vypadává elektrika, já jsem vyloženě dítě štěstěny, protože je Luky často v čudu, tak si pak plánuju, co všechno udělám, až odjede s dětma na nákup apod. Sotva se za nimi zavřely dveře vypl proud. Takže je vám jasné, že jsem nemohla opět žehlit, prádlo se mě nahromadilo, když jsem zase jednou odvařila žehličku, no a žehlička z opravny mohla dál odpopčívat. Tak jsem alspoň umyla nádobí, myčka nám totiž taky vypověděla službu po 6letech. Nemá z vás někdo zkušenost s myčkou co vydrží dýl? Naše děti taky baví hra na dávnou dobu, když svítíme svíčkama, Lucinka se ale někdy bojí a ječí, že je tma. No a protože přece jen hra na dávné časy bývá někdy dlouhá, mívám pro všechny případy nabité přenosné dvd, které na nabitou baterii vydrží až 3hodiny. Takže při výpadu elektriky používáme vynálezy dnešní doby. Ještě jsem si vzpomněla, že jsem jednou za výpadu proudu potřebovala přebalit Davídka, tak mi Luky posvítil mobilem a protože to bylo v čase dušiček, napadla mě absurdní představa jak na hrobech místo svíček svítí mobily.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.