Ve Zbraslavi nejen do kláštera

Zbraslav asi všichni známe, protože víme, že tam byl klášter. Jenže ono tam asi bylo něco o hodně dřív. Na kopci Hradiště se nad Vltavou, ve výšce 391m n.m kdysi zabydlili naši předchůdci – keltové. Zůstaly na něm kousky keltského opida Závist.

zbraslav klaster

Říká se, že se keltové usídlovali na magických místech, místech se silnou pozitivní energií. Dnes už je mezi námi málo těch, kteří dokáží energii ucítit, případně načerpat.

opidium

Jelikož bylo místo hojně navštěvováno, a pozůstatky byly volně přístupné, celá oblast byla zasypána zeminou. Jako památka na to, kde co bylo, zůstaly na stolové hoře velké patníky, různě barevné, které označují, kde byla jaká komora, chodba. Vypadá to tedy pro dnešní návštěvníky dosti komicky. Veliká planina s barevnými patníky. Těžko soudit, zda jsme si tímto pomohli k zachování opida pro další generace. Když další generace uvidí jen nákresy a patníky.

zapad slunce

Z vrchu je nádherný výhled na Zbraslav a Brdské vrchy. Kopec je porostlý listnatým lesem, jeho terénu využívají bikeři k divokým sjezdům. Pokud se návštěvníkům nepodařilo načerpat energii „mezi patníky“, určitě ji získají při procházce lesem.

les

Do Zbraslavi se dostanete busem ze Smíchovského nádraží, cesta trvá asi tak 15 minut. Dá se tam taky dostat autem, či po vodě, pěšky, či na kole a taky vrtulníkem.

Foto:Jura z Kamenice

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

5 komentářů k “Ve Zbraslavi nejen do kláštera”

 1. Forrest napsal:

  Volně přístupné pozůstatky, ostatky… Byly volně přístupné i odkryté zbytky zdiva?

 2. LuFa napsal:

  Klárka: Díky Klárko za hezkou reportáž o Zbraslavi. Pokud si vzpomínám, nikdy jsem tam nebyl, tak máme s rodinkou další letní cestovatelský tip.

 3. Klárka napsal:

  Forrest: byly do zbytky zdiva v takových zákopech, prý asi do roku 2002, pak se rozhodli je zachovat tak, že je zasypou…

 4. Radek napsal:

  web nejen o historii zbraslavi

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.