A připomínám, mimo bijáků existují i divadla

Ano, je to přesně tak, jak říká nadpis. Mimo bijáků existují i divadla. Takové ty budovy plné úžasných lidiček – herců, kteří, a to teda jako že fakt jo, před vámi vystřihnou jakýkoliv příběh, že budete čubrnět. Je mi jasný, že teď spousta z vás čtenářů kroutí hlavou, jako že fakt ne a na Hollywood žádný divadlo a herci nemají, ale já vám říkám, že mají.

Divadlo je prostě kumšt. Žádné oblbování diváků miliónovými triky, deseti tisíci zkažených nikdy nepoužitých záběrů, dubléry a hvězdičkami s protekcí. Divadlo je pouze čistá práce se značným množstvím herecké invence, která se odehrává v reálném čase před očima reálných diváků.

divadlo

Ne, stále nevěříte? Ale ano, budete muset, dnes jsem totiž na jednom takovém představení byl, a tak vím, o čem píšu. Pět herců toho během dvou hodin zahrálo víc, než tisícihlavý dav umělých komparzistů v americkém velkofilmu. Ano, těchto pět divadelních herců, pobavilo a k zamyšlení přivedlo zúčastněné diváky lépe, než jakýkoliv americký film z poslední doby.

A navíc, na kvalitní divadlo se na rozdíl od úlisných kousků stříbrného plátna nepodíváte ani z počítače. Všem kdo divadlo navštěvují, nebo o něm jen slyšeli je totiž nad slunce jasné, že kouzlo divadelního představení je pouze v tom pomíjivém okamžiku současnosti, kdy jej herci hrají. Kdykoliv později ze záznamu to již není ono a pokud jsou mezi vámi tací, co znají divadlo pouze ze záznamu, vězte, že vůbec nevíte, co to divadlo vlastně je.

Divadlo je život, divadlo je to co bylo před filmem a to co bude i po filmu. Divadlo se nedělá pro peníze jak je tomu u filmu. Divadlo se dělá s lásky k umění a pro diváka. Divadlo se dělá kvůli vám a tak pokud dostanete někdy nápad, zajít do kina. Zkuste si vzpomenout a zajděte raději do divadla. Myslím, že budete mile překvapeni.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

21 komentářů k “A připomínám, mimo bijáků existují i divadla”

 1. hurri napsal:

  A co teprve existence koncertů, výstav, vernisáží a podobných uměleckých taškařic. To je teprve milé překvapení!
  Už se těším až vyrazíš na hokej nebo fotbal…

 2. boris napsal:

  ty jsi byl poprvé v divadle ?

 3. mj napsal:

  A tohle je taky fejeton? Podle superstylizace prvního odstavce to tak vypadá.
  Protože pokud ne, musel bych si myslet něco nepěkného :).

 4. hurri napsal:

  Opatrně Lufo, aby čtenáři nekroutili tvojí hlavou!

 5. mv napsal:

  WTF?

 6. LuFa napsal:

  boris: v divadle jsem jako doma.

  mj: no, k fejetonu bych to neřadil. Ber to jako takové alternativní připomenutí existence divadla.

  hurri: čtenáři mi ničím kroutit nebudou, půjdou do divadla.

  mv: viz. druhá část odpovídky mj.

 7. mj napsal:

  To máš tedy nízké mínění o svých čtenářích, když jim musíš existenci divadla připomínat. Takhle.

 8. LuFa napsal:

  mj: Díky inteligentním odezvám na příspěvky mám o svých čtenářích mínění vysoké. Toto však ale ještě neznamená, že každý do divadla chodí. Přiznejme si, že kina jsou dnes daleko více navštěvované, než divadla, takže takovéto připomenutí je na místě.

  Polemizovat by se už ale dalo o formě textu, který jsem k tomuto účelu zvolil. Mohl vše podat více klasičtější formou, přiznávám, ale takto mě to včera bavilo psát víc ;-). A doufám, že se najdou i čtenáři, kterým se tato forma bude líbit.

 9. Marcela napsal:

  V pondělí jdu do divadla, takže už se těším…
  A co se týče formy – myslím, že to je pathos… co čtenáře dráždí. Sama jsem v podobném duchu (na jiné) téma napsala v poslední době dva článečky a nemám z toho nejlepší pocit… Ale je asi dobře, že si stojíš za tím, cos napsal a jak jsi to napsal.

 10. Marcela napsal:

  Mně se to líbí.

 11. mj napsal:

  Marcela: tohle je spíše falešná bodrost.

 12. Marcela napsal:

  mj: Dostal´s mě.

 13. LuFa napsal:

  Marcela: Fakt?

 14. Marcela napsal:

  Lufa: No, začíná to být hustý. Ale problém je myslím v tom, a asi Ti neřeknu nic co bys nevěděl, že ses v tom článku postavil do role učitele a „věrozvěsta“… Myslel jsi to dobře a jak už jsem řekla, i mně se to stává…(!) Ale lidi lépe něco přijmou, když je to podaný s trochou nadhledu… a malou pochybností. Když to tam chybí, snadno se sklouzne k patosu, jak už jsem psala. A lidi můžou mít pocit, že je někdo (svou pravdou) tlačí do kouta…

 15. mv napsal:

  Slova jako pathos jsou na phacku.

 16. Marcela napsal:

  No hlavně, že je Ti už líp.

 17. Klára napsal:

  Divadlo je někdy i levnější než kino. Divadelní kousky nekolují okopčené tak jako filmy. Divadlo je pokaždé jiné, film je stejný. V divadle nežerou lidi popcorn. V divadle je přestávka, kdy si člověk může dát vínko.
  Doporučuji divadlo v Dlouhé, v matičce měst, nebo Novohradecké v Lucii. A kde byl LuFa? Kde byl Hurri, kde byl mv, kde byl mj, kde byl boris, kde byla Marcela?

 18. mj napsal:

  Marcela: nějaká ostrá, ne?

  Klára: a co na to Jan Tleskač? :-D

 19. mv napsal:

  Marcela: Mně je dobře pořád. Ale tobě by možná neškodilo trochu smyslu pro humor. Ostatně toho se na tomhle blogu nedostává a když už jo, tak je trochu zvrácenej, viz poslední vtip o blondýnách…

 20. mj napsal:

  Mimochodem, biják je náhodou MNOHEM lepší než nějaké divadlo. Užitečnější.
  http://www.drakkaria.cz/produkty/sekery-a-bijaky/jitrenka—bijak.html

 21. Divadlo je super, když to tak vezmu kolem a kolem, tak jsem se mnohem více zasmál v divadle na komedii, než u komediích v kinech. Poslední dobou moc nechodím, ale dříve hlavně se školou…schválně: kdo zná Klub mladých diváků? :-)

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.