Vánoční přání – jaké bylo, je a bude…

Je Štědrý den dopoledne, se správným tušením jsem si vypla zvuk svého milého mobilu už včera v noci. Věděla jsem proč. Už od rána na něj chodí sms básničky – někdy opakující se, přání, pozdravy…Během dopoledne sms ustaly, jelikož jsem na jednu chtěla odpovědět, zjistila jsem, proč už sms nechodí. Síť je přetížena…….

Zamyslela jsem se nad tím, jak se za dob mého života vánoční přání měnila. Ještě před mým životem chodily vánoční pohledy do chalupy, kde občas bydlíme. Tato přání, adresovaná buď mým předkům, nebo lidem, pro mě úplně cizím, tak tato přání si pročítám a prohlížím dodnes. Lidé, co tato přání psali, asi vůbec netušili, že si je ještě o téměř sto let později, někdo bude číst, natož o nich psát, napadá mě s úsměvem.

Z dob co si již pamatuji, vím, že nám normálně během roku do schránky nic moc nechodilo, akorát na Vánoce ano. Takové pohledy jsem sbírala, bohužel po své sbírce pohledů nyní marně pátrám….

Ve škole jsme často přání vyráběli sami, i dnes se tak děje a takto vyrobená přání mají své kouzlo, jsou to umělecká díla našeho dětství a dodnes mají čestné místo v šuplíku.

Asi před deseti lety mi začala chodit přání na mobil, nebo e – mail. Tato přání si ale už nikdy nikdo krom mne, nepřečte. Nikdo je pravděpodobně nebude ani sbírat, za sto let, o nich nikdo nebude vědět.

Snad nikoho neurazím a nenaštvu, to opravdu nechci, ale já mám radši, když mi někdo napíše pár slov (je jedno jakou formou), jak se má, co dělá, popřípadě, když domluvíme setkání. Ty básničky už mi prostě neposílejte, posílejte jen ty, co jste pro mě složili sami:-)

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

8 komentářů k “Vánoční přání – jaké bylo, je a bude…”

 1. Relyst napsal:

  Také mi vadí, když mi přijde za den tucet stejných přáníček okopírovaných z internetu :-(. Lepší je ohrané Šťastné a veselé Vánoce od srdce, než kopírování z netu jen aby se neřeklo. Takže šťastné a veselé! ;-)

 2. Stepan F napsal:

  duvod proc se posilaji sms blahoprani je jasny:
  Odesles a v tu ranu to druhy prijme. To je v dnesni uspechane dobe docela vyhoda.(Zvlast pro nas, co zapomeneme odeslat papirovou postu 14 dni dopredu(

 3. Také mám raději osobnější přání. Já osobně jsem vždy psal vánoční dlouhé maily, tentokrát jsem zkusil nakreslit ve windowsovském malování přáníčko a umístil ho na svůj web a docela to potěšilo, i když to graficky nebylo nic moc. :-)

  Nu ale co, už je po Ježíškovi. Jaký byl u vás? :-)

 4. LuFa napsal:

  Moc hezky jsi to Klárko napsala. Souhlasím především s uchováváním starých dopisů a přání. Ne, že bych je uchovával nějak cíleně, spíš se uchovávájí samy. Je mi je totiž líto vyhodit. No a po letech se stane, že taková starší papírová přání a dopisy najdu třeba ve sklepě a s jistou dávkou nostalgie se jimi pročítám.

  K elektronickému přání, nebo SMSce se tak nějak nevracím.

 5. Stepan F napsal:

  Do mobilu se mi vejde tak kolem 120 sms, nez mi hlasi,ze je pamet plna a dalsi sms uz neprijima.
  Momentalne mám tak 100 sms, ktere jsou pro me svym obsahem vzacne, ze je nemazu a mohu se k nim vracet stejne, jako se nekdo vraci k papirovym pohlednicim.
  Nase mamka to vyresila po svem: sms si prepisuje do sesitu a pak je klidne muze y pameti telefonu vymazat a udelat tak misto dalsim. Tyto sesity si muzou treba za 50 let take nase deti se zajmem prohlizet, stejne, jak pise Klara.

 6. Klára napsal:

  Taky jsem si sms kdysi přepisovala, když byly hezké a milé az hezkých a milých časů, sešit stále mám:-)

  V článku jsem nezmínila variantu „lepsi nez dratem do oka“ – kdyz uz nic jiného, tak sms, u některých lidí čekám alespon na toto, jednou do roka….většinou marně.

  V článku jsem spíš chtěla shrnout vývoj, dřív mám pocit, že byly pouze varianty – bud pohlednice, nebo osobní přání a dnes je možností víc a určo ještě bude….

 7. TLAMPAČ napsal:

  Každý rok ve vánočním čase vemu pohled dám na něj známku a napíšu text. pak to hodím do schránky. nehodlám na tom nic měnit. je to jedinej způsob jak se odlišit a to já rád. Vánoční sms ani emaily neposílám. telefon je několik dní vypnut.

 8. Klára napsal:

  Názor od našich bratří

  Oživené: Novoročný spam

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.