Má to smysl – Česká pomoc v Keni

logo dms
Vzpomněla jsem si na nedávnou debatu v práci, že se dnes charitě nedá věřit, že je to vše podvod a nikdo neví, kde peníze končí.Většina kolegů se domnívala, že končí všude jinde jen ne tam kde mají. Z tohoto důvodu firma, kde jsem pracovala nepřispívala charitativním a humanitárním organizacím a radši si vytvořila svoji malou – na pomoc zaměstnancům v krizi. Jestli ale někdy nějakému zaměstnanci pomohla, nevím. Protože její zaměstnanci rozhodně v krizi nejsou, alespoň oproti ostatnímu světu ne.

Kena kenani pred domem

Šokovalo mě, že většina lidí opravdu nevěřila adopcím na dálku, humanitárním sbírkám, čemu se tedy dá ještě věřit, když ne dobrovolné pomoci?

Našla jsem něco, čemu se dá věřit, čemu se dá pomoci

Vše to pro mě začalo 20. dubna letošního roku, kdy jsem se docela náhodou ocitla v Pardubicích v klubu Hany Bany na akci Hello Kena.
Tam jsem poprvé viděla Aleše Bártu, člověka, který se věnuje humanitárnímu projektu ADRY v Keni.

Kena budova porodnice

Hello Keňa byla povedená kultruní a humanitární akce, hráli tam hudební skupiny Hello a Beautiful Loosers, probíhala výstava fotografií z Keni, program byl protkáván informacemi o projektu. A na závěr i dražbou fotografií – jak jinak, z Keni.

Kena porodnice

Byla jsem nucena o tom přemýšlet i pár dní po akci a připadalo mi na místě zmínit svůj dobrý pocit panu Bártovi. Napsala jsem mu e-mail. V té době se právě chystal do Keni, kde organizoval operaci tamního kluka Charlese. Charles měl v obličeji obrovský nádor. Více info. Charlese jsem znala z fotografií z Hany Bany. Život a zdravotní stav Charlese nám pak téměř denně pan Bárta reportoval. Psal nejen o jeho stavu, o počasí v Keni, o ostatních lidech, posílal i fotky. Tyto zprávy z rovníkového světa mi chodily skoro celý měsíc. Zvykla jsem si, když dlouho nic nepřišlo, myslela jsem i na Charlese, i na Aleše Bártu. Snad jsou oba ok. Na zprávách jsem se stávala takřka závislá. Pan Bárta psal velmi citlivě a poutavě.

Kena narozena holcicka

S projektem v Keni začal už v roce 2005. Postupně se podařilo dostavět a vybavit budovu ambulance, která slouží pro ošetřování pacientů a diagnostiku HIV/AIDS a přestavět porodnici v Itibu. Součástí projektu je i zaučování personálu, poskytování zdravotnických pomůcek a materiálů.

Kena v porodnici

V hlavách dobrovolníků se nyní rozjíždí myšlenky na další rozšíření stávajícího projektu v keňském Itibo, a to zubní a oční ambulanci. Důležitá je taky osvěta v místních školách.

dms slogan

Podpořit projekt je možno přes DMS, nebo pomocí dárcovské smlouvy (pro podnikatele).

Odešlete dárcovskou SMS ve tvaru DMS KENA na číslo 87777

Číslo pro všechny operátory 87777. Cena DMS je 30,- Kč, příjemce Vaší pomoci obdrží 27,- Kč.

Aktuální informace se objevují pravidelně na www.kena.websnadno.cz

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

18 komentářů k “Má to smysl – Česká pomoc v Keni”

 1. LuFa napsal:

  Díky Klárko moc za tento článek. Adře fandím a věřím ji. DMS jsem poslal. Vrátilo se mi:

  „Dekujeme. Vase DMS pro Nadaci ADRA, projekt KENA byla prijata. Vice informaci na http://www.adra.cz, vse o DMS a vyuziti financi na http://www.darcovskasms.cz.“

  Tak super, funguje ;-).

 2. Klára napsal:

  LuFa: Jasný že to funguje, kdyby to nefungovalo, nepsala bych to sem, vždyt mě snad znáš.Posílám taky. Ted když se zdražilo pivo, objevil se u mě substituční efekt, nebo klesl mezní užitek piva, nebo jak to je ?!?! Dřív to byly skoro 2 pivka, ted to je jedno (nekde i necelé), tak to radši pošlu dms.

 3. Z hlavního města piva napsal:

  Dík za články, poslal jsem 1 sms. Jinak to byla asi moje 2. sms tohoto druhu, pač prostě těmto nadacím nevěřím. Jen když někdo o té akci ví víc,jako třeba Ty. Ale stejně mi to tam v hlavě hlodá…

 4. LuFa napsal:

  Mě se DMS docela zamlouvají. Teda alespoň dle toho, co vím. Tři koruny režie není zas tak moc, oproti jiným akcím, kdy mám příspět třeba 40,- a k tomu mám navrch dostat časopis, který nikdy stejně nepřečtu. To si pak říkám, pomáhám za těch 40,- někomu, nebo jen platím náklad časopisu a autory?

 5. Klára napsal:

  DMS je rozumně nastavena, ta hranice, protože kdyby byla částka např 40 Kč už nebudu posílat každou adventní neděli.

 6. LuFa napsal:

  Klára: posíláš DMS každou adventní neděli? Stále na Kenu, nebo i jinam?

 7. Pešková Dita napsal:

  Dobrý den, jako spolumajitelka Hany BanyVám děkuji za příznivé reference. Vzhledem k tomu, že jsem s p. Bártou strávila celý měsíc v Itibu v Keni a vím, že jeho projekt má obrovský smysl, chystáme v roce 2008 opět akci „Hello Keňa“. Více informací naleznete začátkem příštího roku na http://www.hanybany.com . Na Vaši účast, případně podporu projektu se těšíme. S pozdravem Dita Pešková

 8. Petra napsal:

  Taky se mi líbí tento projekt. Je velmi nadějný pro tamější obyvatele a tak smysluplný. Souhlasím, že mnoho těchto projektů se nezdá příliš důvěryhodných, ale tomuto konkrétně mám důvod věřit. Díky

 9. TLAMPAČ napsal:

  JSEM TOHO NÁZORU, ŽE POMÁHAT SE MÁ NEJDŘÍVE DOMA. PŘIJDE MI TO Z POZICE LÁSKY K BLIŽNÍMU OPRAVDU O NĚCO BLÍŽ. ZDE JE INSPIRACE NA DMS ZDE V HK.
  TLAMPAČ

  DÁRCOVSKÁ SMS

  Milí přátelé,

  od 1. 7. 2007 můžete přispět na projekty Oblastní charity Hradec Králové zasláním dárcovské SMS ve tvaru

  DMS CHARITAHK

  na tel.87777.

  Cena jedné SMS je 30,-Kč, Oblastní charita Hradec Králové obdrží 27,- Kč. Tuto službu zajišťuje Fórum dárců http://www.darcovskasms.cz

  Takto získané finanční prostředky budou použity na podporu projektů Oblastní charity Hradec Králové, o kterých se bližší informace dozvíte na http://www.hk.charita.cz/ochhk

  Děkujeme !!!

 10. denisa napsal:

  To Tlampač:
  Líp ty ryze český projekty vybírej… jaxem se dočetla na http://www.hk.charita.cz/ , dělají sbírku i pro africké Malawi…snad Tě to teda od další pomoci neodradí!

 11. LuFa napsal:

  Denisa: dobý postřeh ;-).

 12. TLAMPAČ napsal:

  Deniso, jsem přímo v centru dění, pracuju v azylovém domě. Pomáhám každý pracovní den. Tlampatš

 13. Klárka napsal:

  Taky jsem na stránky charity vlezla a asi je to znamení, že mě zaujalo taktéž Malawi. Chtěla jsem to tu Tlampačoj taky „vytmavit“, ale pak jsem četla dál a samo, že pomáhaj i „doma“
  No ale Dena mě předběhla:-)

 14. Denisa napsal:

  To Tlampač:
  Myslím, že je jedno, jestli pošleš DMS na českej nebo zahraniční projekt. Všude se najde někdo, kdo potřebuje pomoc. Důležitý je si vybrat věc, který člověk věří, a jestli získala Klárka nebo ty pro tu „svoji věc“ někoho dalšího, tak to je myslím paráda. A o to tu jde.

 15. Aleš Bárta napsal:

  Dobrý den,chtěl bych také prostřednictvím těchto vzkazů poděkovat Klárce za skvěle napsaný článek a také Vám všem, kteří jste projekt třeba podpořili DMSkou, nebo se alespoň seznámili se smyslem naší práce. Ještě jednou díky! Já jsem ten „cvok“, který v keňském Itibo pracuje :-).
  Aleš

 16. tlampač napsal:

  ANI V NEJMENŠÍM JSEM NECHTĚL POTOPIT AFRIKU. SPÍŠ PROSÍM DÁVEJTE NEJEN VEN ALE I DOMŮ. MÁM TROCHU POCIT, ŽE NĚKDY DÁVÁME RADĚJI NA TU AFRICU NEŽ LIDEM KOLEM NÁS, TAKŽE O TOHLE ŠLO MĚ. KRÁSNÝ VÁNOCE A SPASUJTE KOHO MŮŽETE.

 17. tlampač napsal:

  http://www.neratov.cz/ koukněte taky sem.

 18. Anonym napsal:

  MIO

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.