Uvedení do tajů jógy

Poslední dobou jsem se často setkávala s popularizováním jógy. Cvičení bývá doporučováno už i v ženských časopisech, někdy mívám pocit, že cvičit jógu (nebo možná spíš o tom jen mluvit) je in a trendy a kdo necvičí tak nejde s dobou.

I když mě většinou vše co je moc „in“ odrazuje, jógu jsem zkusit chtěla a to už dlouho. Jenže jak se vyznat v té změti nabídek, inzerátů, webů a knížek? Jak vybrat pro začátečníka to nej?

Spolužačka je jogínka, a proto jsem ji kontaktovala, aby mi poradila kde a jak začít. Shodou okolností se tento víkend konalo v Praze setkání učitelů jógy (Sdružení učitelů jógy). Účastnila jsem se jako host.
Instrukce zněly: vzít si teplou deku, teplé oblečení, pití, bude se povídat a cvičit.

Součástí byla i přednáška na téma terapie jógou, přijel Ind z Hradce Králové. Úvodní přednáškou mě uvedl do světa jógy, jak funguje, její principy, jaké existují přístupy a hlavně radil jednotlivé „cviky“ na konkrétní zdravotní problémy. O tom, že máme někoho takového v HK jsem já ani spolužačka neměly tušení. Překvapilo nás, že označuje svůj původ z Hradce a ne z indické Puny, odkud opravdu pochází.

Velkým překvapením bylo, že cvičitelé jógy jsou vesměs postarší až staří (nechci je tímto urazit) lidé, kteří cvičí už 15 – 45 let. Hned první pohled se lišili od „běžných důchodců“ svou vitalitou, elánem, komunikativností, úsměvem. Mám pocit, že je nesužovaly žádné zdravotní problémy typu špatný sluch, špatná paměť. Všichni vypadali velice mladě a energicky, a myslím, že zůstanou věčně mladí, duchem i tělem. A to byla poslední kapka mojí motivace, s jogou vzrůstá naděje zůstat věčně mladý.

Pochopila jsem, že jóga je o čase, o trpělivosti, zkušenosti, životní moudrosti. Zde se víc jak kde jinde uplatní dlouholetá zkušenost. Proto už vím, že jóga sice je velice „in“, ale o to víc je třeba hledat tu správnou školu, toho správného učitele, ty správné lekce, kam chodit.

Na semináři několikrát zaznělo: “ Správnosti a dokonalosti tohoto cviku dosáhnete po cca 8 mi letech cvičení.“

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

7 komentářů k “Uvedení do tajů jógy”

 1. Lenka Hanšová napsal:

  A jak to máš teď s tou jógou? Začala jsi někam chodit? Podle článku to vypadá, že se ti to líbilo.
  Akorát já jsem si teda nějak nevšimla, že to je „in“… holt ve 100+1 to nepsali :)

 2. sam napsal:

  Hlavně to chce nějak začít a pak chvilku (nějaký ten měsíc) vytrvat. Pak po nějakém delším vysazení (3-4 dny) člověk na sobě začne pozorovat, že to není tak úplně ono a říká si jak lidi můžou vůbec bez jogy přežít :)

 3. LuFa napsal:

  Já jsem se na Jógu chodil v rámci vysokoškolského studia prospat. Možná to nebyl ideální přístup, ale byly za to kredity ;-).

 4. Klára napsal:

  LuFa: On ten Ind právě „učí“ nebo cvičí jogu i na FIMu, má to na stránkách.

 5. LuFa napsal:

  Klára: Tak studovat dnes, třeba si chodím lehat k němu ;-).

 6. bluemoon napsal:

  ac jsem vicemistr sveta v kickboxu a thajskem boxu a se sportem jsem zacal uz od mala, tak vim, ze neoddelitelnou soucasti jakehokoli sportu, i pro vyznavace adrenalinu, je prave ta cast, kterou vam joga muze nabidnout. Velmi doporucuju pro ty, kterym sport moc nerika a kteri nemaji pohybove navyky a to z jednoho duvodu, mit sve telo zdrave a pruzne i prave v tom vyssim veku, ktery zde uvadite.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.