Křivá Anti Santa kampaň – Pepsi vs. Coca-Cola

Tak vám tedy nevím, narazil jsem nyní na Anti Santa stránku a řeknu vám, nemám z ní dobrý pocit. „Co je to za lidi?“ ptám se sebe. Křesťani to asi nebudou, když na první stránce kladou Panně Marii do náruče Santa Clause. Potřebou úctu k Vánocům nechovají.

Na druhé stránce webu už to mám: „Protože jsme reklamní textaři, tak jsme nejprve zacílili do vlastních řad a napsali článek do Strategie (a tímto děkujeme za zveřejnění).“ No ano, jde o partičku reklamních textařů. Placené články a tak dál. Však to znám. Na takové panáčky si je potřeba dávat pozor, říká mi šestý smysl. Začínám tedy pátrat po netu, abych zjistil, proč reklamní panáčkové, u kterých zadarmo většinou ani myš nehrabe, Anti Santa kampaň rozjeli.

Pět minut, deset minut na internetu a mám to. Dle článku Výslech stojí za celou Anti-Santa kampaní vysoce postavený pracovník významné reklamní agentury MARK BBDO, Martin Charvát. Dívám se tedy na stránky reklamky Mark BBDO a velmi brzy zjišťuji, že jedním z jejich významných zákazníků je i společnost Pepsi Cola.

Takže bingo. Kdo je silnou konkurencí firmy Pepsi? No jasně, společnost Coca-Cola. A čí maskot je Santa Claus? Správně, firmy Coca-Cola. Takže co očekávat od panáčka, dělajícího pro společnost Pepsi? No jasně, kampaň zaměřenou proti Santa Clausovi maskotu konkurence.

Osobně jsem velmi rád, že se mi tyto skutečné vazby, stránky a kampaně, která mi je celkem nepříjemná podařilo odhalit.

Reklama a zákulisní kampaně jsou čím dál agresivnější. Není mi z toho dobře. Těžko dnes rozpoznat, co je myšleno upřímně a co není. V zájmu čeho jsme manipulování.

Překvapuje vás toto mé zjištění, jaký na něj máte názor? Je správné, nebo se mýlím?

Teď ještě pár slov k tomu, jak Santa Klause vs. Ježíška a Vánoce vidím já. Tentokrát bez křivých postranních úmyslů.

K cizáckým svátkům jsem tolerantní. Stejně jako neprotestuji proti Halloweenu, Valentinu, nevadí mě ani Santa Claus. Svým dětem jsme doma podstatu Vánoc vysvětlili. Vysvětlili jsme jim i Santa Clause a další věci.

Za chvíli si doma uděláme adventní věnec. Postupně na něm budeme zapalovat svíčky, chodit do kostela a těšit se na ozdobený stromeček, zpívání vánočních koled, výprav za betlémy a dárky ;-). Santa Clause si domů nijak zvlášť nepustíme.

Jak to budou dělat panáčkové z křivých Anti Santa stránek netuším. Domnívám se, že kdyby skutečně byly pro české vánoce, tak se více věnují Vánocům a vánočním zvykům jako takovým a cíleně se nezaměřují na jen a jen na Santa Clause.

Pokud už to někdo s Českými Vánocemi myslí upřímně, tak ať o Vánocích píše, vysvětluje a schraňuje zvyky. Například, jako to v moc krásném příspěvku Historie Vánoc vyjádřila Elinka.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

29 komentářů k “Křivá Anti Santa kampaň – Pepsi vs. Coca-Cola”

 1. Lemik napsal:

  Lukine, myslím, že to až taková konspirace ze strany anti-santa.cz není. Idea se mi líbí, neb mě o myšlénku se jedná.

  Nejsem křesťan, do kostela nechodím, ale to přeci neznamená, že mi nenosí dárky Ježíšek. Žádný Santa, tak jak se mi to snaží vnutit každý druhý obchod, každá druhá reklama.

  K importovaným svátkům mám vztah spíše negativní, protože jediný důvod pro tyto svátky zde je, aby obchodníci mohli prodat, počínaje Valentýnem, Halloweenem konče.

  V tom se neshodneme, každý máme svůj názor a tak to má být.

 2. hurri napsal:

  Ježíšek ani Santa neexistuje! Takže reklamne s nima bych nevěřil a výrobky nekupoval-kdyz se domluvíme tak ty zlé firmy zkrachují.
  Vánoce jsou nejhorší svátky v roce. Nemám rád Vánoce.

 3. LuFa napsal:

  Lemik: Stejně jako tobě, tak i k nám domů chodí na Štědrý Den Ježíšek. Santu nemusím, nijak jeho působení nepodporuji. Jsem pro České Vánoce a zachování tradic, které jsou s nimi spojenými. Ostatně, toto jsem psal už v příspěvku a v tomto si rozumíme.

  Co mi však nejde mnoho překousnout jsou špinavé reklamní praktiky a manipulace s lidmi. Z marketingového hlediska je Anti Santa kampaň geniální. Z toho lidského už moc ne.

  Vazby pana Martina Charváta na společnost Pepsi se mi zdají být víc než zřejmé. Struktura a obsah Anti Santa stránek pak skutečný smysl jejich existence potvrzují.

  Pokud by šlo autorům Anti Santa kapmaně skutečně o zachování českých Vánoc i s tradicí, že dárky nosí Ježíšek, byl by obsah stránek jiný. Byla by vysvětlena podstata Vánoc. Fuj galerii by nahradila vánoční galerie, nebo by alespoň k fuj Galerii přibyla. A tak dále, a tak dále.

  Názor nechť si už každý udělá sám.

 4. kahuna napsal:

  Nemám rád Santu ani amerikanismy. I když je možná pravda že jde spíš o kampaň Pepsi, tak jako nápad vyhnat Santu se mi to líbí. Jenže stejně MY stím stejně nic neuděláme :(

 5. kahuna napsal:

  Kofola, když ji miluješ, není co řešit!!!

 6. LuFa napsal:

  kahuna: jj, když se dva perou, třetí víťězí ;-).

 7. Forrest napsal:

  to hurri: člověče a já vždycky proč na mě zbytek rodiny asi od 12 tak nějak divně kouká, když jim tvrdím, že „…mě toho Jéžišek zase tolik přinesl a vám nic… hmm to je divný“. A von nééni, vidíš to by mohlo všechno vysvětlovat. Ale proč je teda normálně svátek a nemusí se do práce? A já se ptám, co na to státem uznanej svátejk Jéžišek? AHA? a co na to Santan Klaus v čele státu a jeho moci výkonné AHA? Pije taky WhisKolu? A co Děd Moróz? A co Weihnachtsman? A co SSman? Nejsou vánoce jen poslední záchranou chřadnoucí ekonomiky, která se drží jen a jen prodejem adventních věnců? A co Švejnar nezruší Vánoce, Koruny a nezavede Era a Euránoce? A co Švejcar, nezruší novorozence? No to byl i Jéžišek ne? A jak to miminko může něco nosit? Neodporuje to zákonu na ochranu nemluvňat? A co na to Bratrstvo kočičí pracky?

 8. Klára napsal:

  LuFa: Já se teda divím, že Tě takové souvislosti vůbec napadly, možná by ses mohl stát kriminalistou, ne?
  Hlasuji taktéž pro Kofolu – ta je naše, ne?

 9. Vlastimil Ott napsal:

  Mně se to moc líbí a i kdyby to byla reklamní kampaň placená Pepsi, tak mi to vůbec nevadí. Ať se do sebe pustí.. Je to parodie sama sebe. :-) Pobavil jsem se.

  BTW, je to záležitost minimálně loňských Vánoc, znám to dlouho.

 10. LuFa napsal:

  Vlastimil Ott: Co jsem dohledal, Anti Santa kampaň odstartovala v roce 2006, tj. plus, mínus zhruba před rokem a něco. Já se s Anti Santa stránkou setkal včera.

  Pokud se ti kampaň moc líbí, tak se ti líbí :-). Mě se nelíbí a to jak jsem již několikrát psal Santu nemusím a na Vánoce k nám domů Santa nesmí.

  No, možná jsem jen o něco tolerantnější, možná se jen méně nechám ovlivnit reklamou ;-).

 11. JustNobody napsal:

  Nevím do jaké míry jde o křivou kampaň, jak v nadpise shrnujete. Proč by pan Martin Charvát nemohl cítit určitou averzi vůči SC a stránky založit jen ze své osobní touhy něco dělat? Já tu kampaň znám již od doby jejího vzniku a má mou plnou podporu. Nezatracuji SC ani ho nechci zakazovat, jen se mi nelíbí jeho využívání v domácích reklamách jako symbolu vánoc. Pro mne byly symbolem vánoc vždy stromek, betlém, sníh, purpura a cukroví. A spousta dalších příjemných vzpomínek. Proto se mi nelíbí podsouvání jiných tradic, pokud si firmy chtějí naklonit zákazníka a upozornit ho na blížící se vánoce měli, by brát v potaz kdo je jejich cílovou skupinou, nejsou to turisté z anglosaských zemí ale čeští občané slavící vánoce za přítomnosti ‚neviditelného‘ Ježíška v doprovodu dvou andělů, kteří mu pomáhají s nadělováním dárků skrz pootevřené okno v místnosti se stromečkem. U velkých nadnárodních značek jako je právě Coca-cola nebo Jacobs je to tolerovatelné, ale SC uprosřed českého nákupního střediska? SC vkrádající se do české domácnosti komínem s nabídkou ‚levné‘ půjčky?? Jediné čím se dá takováhle kampaň ospravedlnit je naprostá neschopnost a nedostatek tvůrčí kreativity reklamního oddělení, takto reklamující firmy.

 12. Gaucman napsal:

  Taky mám raději kofolu!
  V jednom má však ta kampaň pravdu, ať za ní stojí kdokoliv – občas je tu přesantováno a místama je to opravdu nevkusný.

 13. Forrest napsal:

  Je čas v tom udělat pořádek. Tak zaprvé: Kofolu vyrábí Santa! http://ekonomika.idnes.cz/ekonomika.asp?r=ekonomika&c=A031017_175531_ekonomika_klu To nemusím dál komentovat. Zadruhé: Santa se přejmenoval(a) na Kofolu, takže není správný bojovat proti Santovi tím že máte rádi kofolu, páč vlastně máte rádi Santu! Jestli vám to není jasný, tak to ještě není všechno, protože Klaus je vlastně Svatava Nováková z Prahy 8vosum a 11.září zinscenoval Bus_h G.W. , kterej mimo jiné taky může za to, že Američani museli natočit v Holým Vůdu podvrh přistání nApollí nA měsíci! Spiknutí! všechno je spiknutí! Nasaďte si rychle alobalový čepice a neohlížejte se, jdou po vás! a nechtějte vědět vodkať přiletěli, to fakt nechtějte vědět…

 14. Martin napsal:

  Podle mého skromného názoru (a že se v této oblasti tak trochu pohybuji) se o žádnou kampaň PEPSI nejedná. Autora si cením, v současnosti se objevují podobné kampaně, takže je logické, že kriticky prozkoumal pozadí těchto stránek. Ale dal bych ruku do ohně, že se nejedná o žádnou součást kampaně PEPSI.
  Já jsem naopak velice nedůvěřivý ke stránce http://martyr.blog.cz , která byla masově propagována v centru Prahy letáky s ústřižky. To je podle mého podvod.

 15. Stanley napsal:

  Kofola neni nase, davno ji koupili Rekove.

 16. Adam napsal:

  nikdy nezalezelo na tom zda za vanocemi stoji santa vaclav klaus nebo jezisek, vzdy to bylo pouze o tom, s kym travite cas a jak si jej chcete travit. Tim chci naznacit, ze i vanoce plne reklamnich rekvizit mohou byt docela hezke kdyz si z toho clovek umi vzit to lepsi (pohadky v televizi :-) napriklad, zasnezenou atmosferu plnou svetel a hravych barev) a to horsi hodit za hlavu (typicky nakupni horecku)

 17. Ekonom napsal:

  Stanley: to me az tolik neprekvapuje … vsechno co komercne stoji za rec vzdy pohlti/odkoupi nejaky vetsi hrac na trhu … vsechny dobre napady ci trademarky ve svete IT software zkupuje nebo microsoft no a tohle pravidlo plati ve vsech oborech. Ceske firmy jsou az prilis chude nez aby podobnym financnim nabidkam odolali, casto jsou tak zadluzene ze ani nemaji jinou moznost …

 18. Forrest napsal:

  Já asi fakt umřu smíchy. Proč se dnes nikdo nenamáhá si nic ověřit? Není divu lidi, že pak věříte každýmu blábolu a konspirační teorii. Mimochodem co ten alobal na hlavě, funguje? Santa je (byla) společnost vlastněná Řekem, ovšem přes padesát let žijícím v Česku, tedy prakticky čistě česká firma. Velký úspěch místního podnikatele… Co myslíte, kde je jedna z největších řeckých diaspor? a proč? a kdy napadli Marťani Řecko? a co ty čepice? pomohli jim?

 19. Sissi napsal:

  Svým způsobem chápu co tím chtěl básník říci na obou stanovištích. České Vánoce jsou české Vánoce. Jsou naše, jsou jedinečné, jsou nádherné po mnoho generací. A co na tom, že reklamní agenti nemají dostatek fantazie. Ono, nalejme si čitého vína, je mnohem jednoduší „zaplácnout“ reklamní plochu červeným panďulákem než se stavit s celým betlémem, což je taková nejlepší cesta znázornění Ježíška, protože jeho nejprofláknutější podobizna – na kříži by asi nepřispívala k harmonickému chodu Vánoc. Jak vlastně vypadá ten Ježíšek co nosí dárky? Co by se tím zabývali… Santa všechno vyřeší! PCHE! Já bych to komentovala asi tak, že jsou prostě jen líní. Těžko bude Ježíšek lezt pro půjčku na střechu, ani se nestaví na kafe. A proč vymýšlet něco jiného, když to jde tak jednoduše. Zase antisantovská stránka by jim to nemusela dávat tak ostentativně najevo nebo vlastně ještě možná dá, z toho co jsem se tam dočetla. Autorova reakce je pochopitelná.

 20. PeEn napsal:

  Pěkná investigativní práce :) A to přesto, že je založená spíše na domněnce a osobně si spíš myslím, že tomu tak není. Podle mne myšlenka (antisanty) je správná a odsoudit ji jen pro propojení jednoho člověka k jiné společnosti a pro to, že je prezentována odlišným stylem, než jaký by mi vyhovoval není správné, pokud to není opravdu podloženo fakty. Vždyť přeci nežijeme ve vzduchoprázdnu, ne každý je věřící a i smysl pro humor se jednoznačně u lidí (a to někdy i radikálně) liší.

 21. LuFa napsal:

  Tak toto je ta správná iniciativa za české Vánoce: http://www.ceskyjezisek.cz/ .

 22. kajuše napsal:

  Nemám ráda Santu!!!!!

 23. kajuše napsal:

  Jasně každý má svůj názor na věc.Kdo nechce tak se prostě Santovi vyhýbá,ale poslední dobou to nějak nejde,protože nás tu zahlcuje čím dál víc.A náhodou vyhnat Santu zpátky tam kam patří je super nápad,ale nevím komu se to povede…

 24. Petr napsal:

  Přátelé, LuFa má naprostou pravdu. Já jsem dokonce odhalil, že Martin Charvát (krycí jméno Kefír) se už několik let snaží infiltrovat do komunity pivních fajnšmekrů jako tajný agent Madety. Bděme!

 25. Jihocech napsal:

  LuFa, Tva investigativni cinnost je nadhernym prikladem novinarskeho diletantstvi. Kdyby sis dal trochu vic prace, venoval bys patrne vice pozornosti faktu, ze za touhle aktivitou stoji particka lidi z ruznych agentur, jejichz klienti si mnohdy dost ostre konkuruji. Predstava, ze by zrovna jeden z nich, pracujici mimo jine pro Pepsi, prosadil u ostatnich tuhle akci, aby tim podporil sveho klienta, je trochu na hlavu. Poirot by z Tebe radost nemel a poslal by Te opakovat hodiny logickeho uvazovani. Z Martina Charvata bych opravdu mel spise strach jako z tajneho agenta Madety a spis bych se venoval tomu, jestli nahodou nestoji za prekotnym zdrazovanim masla, ktere hraje dulezitou roli pri priprave tradicniho vanocniho cukrovi. Zkus se na to prosim mrknout, je to vazna vec. ahoj

 26. David König napsal:

  Zdar Lufo, velký konspirátore. Tos mě pobavil! Jsem iniciátor anti-santy, povoláním reklamní textař na volné noze. Nemám žádné stálé klienty, tedy ani Coca-colu, ani Pepsi, ani kofolu. Věř mi, že jsem ten nápad přines do našeho textařského spolku z čiré zlosti (na http://www.anti-santa.cz je popsáno, jak to celé vzniklo) a neplatí mě za to nikdo. NIkoho z nás. Naopak jsme se na to v pár lidech složili a vzazili do toho pár soukromých tisícovek. Nemyslíš, že kdyby to platila Pepsi nebo jiná velká firma, že by to byla skutečná kampaň, že by bylo by o nás slyšet mnohem víc?
  Já vím, že na Santu si každý udělá názor sám, ale to platí jen o o dospělých. Dětem, které s tím rudým tlusťochem vyrůstají, těm to bude připadat normální a kouzlo vánoc pro ně bude jen kamion s Coca-colou. V televizi vidí prakticky jen Santu, po Ježíškovi se slehla zem. Až budeš mít děti, tak to pochopíš…
  David König

 27. LuFa napsal:

  David König: Ahoj Davide, díky za tvůj komentář, kterého si velmi vážím a objasnění situace. Tvá slova zde nechci v žádném případě zpochybňovat. Vycházel jsem z informací v médiích a ty jak víme, nemusí být správné.

  Dle dostupných informací v popředí celé akce figuruje osoba pana Martina Charváta. Například na stránkách Českého rozhlasu se píše:

  V čele bojového šiku je vysoce postavený pracovník jedné z pražských reklamních agentur Martin Charvát, který založil webovou stránku http://www.anti-santa.cz.

  Co se mi na Anti Santa stránce nelíbí jsem napsal výše. Chybí mi tam informace o Českých Vánocích. Pokud se snažím proti něčemu bojovat a myslím to vážně, jsem s to nabídnout a popsat alternativu.

  Děti mám jinak dvě. Žijeme na vesnici, kde Santu nijak zvlášť nevídáme. Jsem s to ale připustit, že v Praze tomu může být jinak a Santa je k vidění všude (možná i v TV, mnoho nesleduji, tak nevím). Vánoce slavíme bez Santy a dárky nám nosí Ježíšek.

  No, ať tak Davide, nebo tak, každopádně vám přeji hezké Vánoce a příjemné prožití svátků bez Santy.

 28. guru napsal:

  co se týče anti-santa mánie jsou nejdál ve Finsku: http://www.mediaguru.cz/index.php?id=2281 Tam z nich dělaj vraždící bestie:-))

 29. Tereza napsal:

  Milý Lukáši!
  Tvůj článek je pouze spekulací. Pokud chceš lidi přesvědčovat o tom, co stojí za kampaní Anti Santa, dolož důkazy. Že by snad Pepsi v České republice nechtěla mít nic společného se Santa Clausem? Omyl. V prosinci 2005 ve všech hypermarketech po celé republice rozdávali plyšové, světle hnědé soby vždy slečna s mladíkem mající na hlavě čepici Santa Clause. Jak to vím? S tím jedním plyšovým sobem si hraje naše kočka a jeden z těch mladíků byl můj kamarád.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.