Z leváka pravákem – dnes už ne

„Kdyby chodila Ivanka do školy před sto lety, tak si ani neškrtne.“ Hlásila mi jednoho dne Ivančina starší sestra po návštěvě výstavy Škola před sto lety, která se konala v místním muzeu.
„Ta by neprolezla ani první třídu, protože by si všechno co napsala okamžitě smazala. Protože tenkrát se psalo na takové tabulky z kterých se pak zas vše mazalo.“

Ivanka do sestry naštvaně šťouchla, očividně komentování toho, že je levačka zažila několikrát a nebylo ji příjemné.

Ivanka píše levou rukou. Není právě toto ten důvod, proč se dřív leváci přeučovali na praváky? Protože v době, kdy se psalo na tabulky, by takový levák opravdu vypadal že nic neví, neumí a ve škole nedělá, protože by si okamžitě při psaní vše mazal? Nebo co byl ten důvod, že děti nemohly psát rukou, kterou chtěli?

Vzpomněla jsem si na vyprávění babičky, jak paní učitelka zkazila naší tetě život. Teta byla levačka a paní učitelka ji přeučovala. Pleskala ji přes prsty a teta do školy vůbec nechtěla chodit. Psaní pravou rukou ji samozřejmě nešlo, když byla už několik let zvyklá kreslit rukou levou. To vše se pak promítlo nejen na vysvědčení, ale i na jejim vztahu k učitelce, ale i k učení a škole samotné. To vše babička s oblibou shrnovala do jedné věty. Učitelka tetě zkazila život, jinak by to byla dotáhla dál. Pro bližší charekteristiku učitelky pak babička používala hrubá slova a bylo vidět i po letech to rozčilení při vzpomínce na tehdejší bezmoc.

Když připočtu zmatení tetiných hemisfér, musel to být pro děti dvojnásobný handicap. Jednak se něčím odlišovaly, což v dětské kolektivu je silně vnímáno a děti, které se liší bývají terčem posměchu který přechází v šikanu. Další už zmíněnou věcí byla pomalost. Začít psát druhou rukou znamená být pomalejší a nemotornější. Např. písanky v první třídě mají vzorová písmenka nalevo, tedy přesně v místech, na kterých leží ručička malého leváka. Dočkáme se doby, kdy bude vzorové písmenko i napravo?

Nedávno mě šokoval názor, že leváctví je důsledek špatné rodičovské výchovy. Rodiče prý měli dávat pozor na dítě, aby bralo vše do pravé ruky, lžíci, pastelky…. Takže v tomto případě by na vině byla babička, že tetu špatně „vychovala“.

Teta to vše přežila a těžko říci zda její život paní učitelka opravdu zkazila. Jediné co je ze školního přeučování dodnes viditelné je, že teta sice píše pravou ale ostatní činnosti dělá stále levou rukou. Kdyby ji pani učitelka viděla, ta by ji zase sekla přes prsty!!!

Leváci ale dnes snad již mají své internetové stránky – www.levaruka.cz, kluby, obchody se zbožím pro leváky (psací a kancelářské potřeby, kuchyňské potřeby, ale i hodiny s obráceným ciferníkem – Nástěnné hodiny jdoucí pozpátku.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

10 komentářů k “Z leváka pravákem – dnes už ne”

 1. LuFa napsal:

  Tak já se hlásím mezi přeučené leváky. Na základce jsem měl s psaním obrovské problémy. Na univerzitě jsem si to uvědomil a začal psát levou. Ze začátku mi to moc nešlo, ale mozek, tak nějak cítil, že je to dobré. Mimo samotného psaní písmenek se najednou dokázal soustředit i na gramatiku. Nyní, díky pokroku, již rukou nepíši skoro vůbec. Vynález klávesnice a technika psaní všemi deseti za mě mnoho problému s písemným projevem vyřešila.

 2. Zdeněk Burda napsal:

  …Např. písanky v první třídě mají vzorová písmenka napravo,…

  nalevo

 3. Forrest napsal:

  Ono to není s lateralitou zase tak jednoduché. Opravdu vyhraněných praváků i leváků je velmi málo. Přeučování je dnes zralé na vraždu přeučovatele, protože děcko může skončit s pomočováním a koktáním. Většina lidí dělá různé činnosti „jak k nim přišli“ a tak i „zaručení“ praváci či leváci po sérii testů zjistí, že jejich vyhraněnost je určena procentuelně a není to 100% :-)) Zkuste jen tak pro zajímavost zapátrat po internetu a testy laterality jistě naleznete.

 4. Viliam Búr napsal:

  Tiež som preučený ľavák. Keďže s príchodom počítačov pominul posledný argument za preúčanie, dúfam, že ľudia konečne prestanú blbnúť. Ktorou rukou čo robím, do toho nikoho nič nie je.

 5. Klára napsal:

  To Zdeněk Burda:
  Děkuji za upozornění na chybu, pravo a levo – není moje silná stránka:-)
  V textu opraveno.

 6. Martin Hassman napsal:

  Ten obchod je cool, tam se skocim podivat, diky. Jen ten prvni odkaz na nej vam nefunguje.

 7. Klára napsal:

  Martin Hassman. Díky, za již druhé upozornění na chybu, opraveno.

 8. FilipS napsal:

  Klári, chybu s „napravo“ jsi opravila,ale text pak dále ztratil smysl. Zkus to ještě opravit v téhle větě
  „Dočkáme se doby, kdy bude vzorové písmenko i nalevo?“
  nalevo za napravo

  Přeučování je blbost. Já sice dělám většinu činností jako pravák, ovšem psaní mi nikdy nešlo dobře a když koukám na to jak se stavím při golfu k odpalu míčku….začínám mít o své „pravorukosti“ pochyby…

 9. LuFa napsal:

  Klára: Doba písanek pro leváky je zde. Písanky pro leváky.

 10. Gaucman napsal:

  Pro mě byla katastrofa ve škole, když jsem seděl v jedné lavici se spolužákem levákem. Při psaní jsme se strkali lokty, já byl nalevo, on napravo a nedovolili jsme se v lavici přehodit, protože by se to zase neobešlo bez hromady řečí od učitelky „jak to, že jste se přehodili?“. Ale když se dva takoví sejdou a posadí se tak, aby se nestrkali do jedné lavice, tak je to naopak pro oba přínosem, získají tím celkem dost místa.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.