Pokání Jaromíra Nohavici

Kolikrát se člověk musí za svého života zpovídat za své činy a klopýtnutí? Ti méně známí nikdy, nebo jen jednou. Ti známější pak v pravidelných intervalech stále. A je jedno kolik dobrého pro nás udělali. Kolikrát se již v kruhu svých blízkých a i před národem omluvili. A kolikrát již ze svých skutků činily pokání.

Současná Kauza Hutka vs. Nohavica (Hutka nazpíval song o udavači Nohavicovi) je toho důkazem. Charismatický zpěvák a geniální textař Jaromír Nohavica byl před desetiletími zlákán ke spolupráci s STB. Příčinou jeho klopýtnutí, byl zřejmě abnormálně silný tlak ze strany režimu na jeho osobu a uměleckou tvorbu. Netuším, k čemu všemu a jakými prostředky byl Jaromír Nohavica dotlačen a komu a jakou měrou konkrétně ublížil. Co si však myslím, že vím, je, že ani samotnému Nohavicovi není jeho souhlas ke spolupráci lhostejný a že k němu chlapsky postavil již v roce 1988 v nikdy snad nevydané a málo známe písničce pokání.

Osobně si na Pokání Jaromíra Nohavici vzpomenu právě ve chvílích, kdy je médii propírána temnější stránka jeho minulosti a říkám si, copak ta píseň nemluví za vše? Copak se už v roce 1988 o své spolupráci s STB nesnažil národu říct? Cožpak už v roce 1988 nečinil za své skutky pokání?

Já myslím, že ano, nebo mi to vždy tak přišlo. Za sebe jsem Jarkovo pokání přijal již na sklonku roku 1988, kdy jsem ho poprvé slyšel na neoficiálním záznamu ze Svojšického letorostu.

Vy všichni, kteří jste Jarkovo Pokání nikdy neslyšeli si ho můžete zdarma stáhnout zde: http://www.nohavica.cz/cz/tvorba/archiv/pokani/pokani.mp3

Kompletní text Pokání a povídání o ně si pak můžete přečíst zde: http://www.nohavica.cz/cz/tvorba/archiv/pokani/pokani.htm

Nyní jen ještě citace z textu písně Pokání:

Neznám ni matku ni manželku
bratra ni otce ni syna
ležím tu před vámi na délku
nezměrně velká má vina
přes mříže cely mé bylo mi zřít
jak člověk lehounce shoří
vemte si duši však nechte mě žít
slovutní inkvizitoři

A co vy, odpustili jste Jaromíru Nohavicovi jeho dokola propírané klopýtnutí? Co pro vás Jaromír Nohavica znamená? Co vám dal a co případně vzal?

Update:

Články s tématem Jarka Nohavici na Idnes:

O tom, kolik toho Jaromír Nohavica řekl, si můžete udělat úsudek sami:

Nahrávka: Nohavica v cizině Kryla velebil, doma donášel

Dokument: Co se StB dozvěděla od Nohavici

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

35 komentářů k “Pokání Jaromíra Nohavici”

 1. lemik napsal:

  Osobně jsem Jarka Nohavicu viděl jen jednou, když jsem ho potkal na Masarykově náměstí v Ostravě. Jarek si nemusí zpovídat vůbec nikomu, je to jeho svědomí, on ví co udělal a co ne. Fandím mu a moc se divím, že i tolik let po převratu se vytahují takové věci. Mimochodem i vražda je po 20 letech promlčená…

 2. hurri napsal:

  Já tedy podle písniček nepoznám jestli je někdo hajzl nebo není.

 3. LuFa napsal:

  Lemík: Souhlasím s tebou, díky za názor.

  Hurri: Myslím, že je toho o Jaromíru Nohavicovi známo víc, než jen jeho písničky.

 4. Lot napsal:

  Teda nevím, já mám pocit, že smysl té písničky je zaměřen proti bývalému režimu (něco jako ironické – činím pokání že jsem zpíval něco co jsem neměl a slibuji že už to neudělám), pokání za spolupráci s STB v tom nevidím ani s velkou dávkou fantasie.
  Mnozí Nohavicovi asi vyčtou že hlásal něco co sám nedodržoval, ale já se obávám že jsou pouze tři způsoby jak se podobným nařčením vyhnout – být světec, hlásat amorálnost či se k morálním otázkám důsledně nevyjadřovat – to první těžko po někom lze vyžadovat a zbylé dvě možnosti za zrovna ideální nepovažuji.
  Takže já to vidím asi takhle: lidé na které donášel (a kteří byli vystaveni podobnému tlaku jako on a ustáli ho) mají plné právo být na něj naštvaní – ale mě osobně do toho nic není.

 5. Klára napsal:

  Nemám podle čeho hodnotit Jarka – písničky mám ráda, je mi sympatický, ale víc o něm nevím. Zaráží mě spíš čin Hutkův. Není to nějaký jeho marketinkový tah? Ted před výročím, nemá náhodou vydávat nové album, knížku nebo něco? Jestli jo, tak se mu to podařilo a má to zadarmo. Zviditelnil se maximálně.

 6. Forrest napsal:

  Všude na webu jsou haldy prázdnejch keců, jako „Kdo je bez viny…“ Ale vono je to trochu jinak. Nohavica skutečně „něco“ donášel. Co přesně, komu přesně a jestli a jak to někomu ublížilo není podstatné. My (ti na které nedonášel, kteří ho neznají osobně a tp.) mu těžko můžeme lézt do svědomí. Čili pro mne je to obraz doby, mě se omlouvat nemusí, mám ho rád i s jeho písničkama. Až se bolševici vrátěj a Nohavica u nás doma zazvoní jen tak na pokec, vím co si o tom myslet :-) (jestli tu ještě budu:-))) To ale nic nemění na práznosti všech keců odsuzujících Hutku (že prý závist, prospěch atp.) To pozor, jak všichni ti hrdinové bránící Nohavicu můžou vědět, že Hutka nepatří do té druhé skupiny? Na kterou donášel? hmm? Která během Asanace musela z republiky a po které se komundíři ošklivě povozili? Aha? Obávám se, že nezbývá než konstatovat Hutka? Tak ten může, ten jo. Tohle lidské píďalkovství, ta neschopnost sebereflexe je mi odporná. …Jo pochodoval jsem 1.5. s mávátkem a říkal učitelce soudružko, maloval jsem rudý výkresy a je mi z toho nablití. Že to nikomu neubližovalo? A co ten starej pán, kterej mrznul venku s koštětem u trafiky a ty výkresy se na něj šklebily ze školních nástěnek? „Rudá Armáda – náš osvoboditel!“ ani jemu neubližovali? Opravdu ani jemu, kterej strávil 10 let v Jáchymově anžto byl podplukovník RAF a o osvobození věděl svoje? Tož zametejme před svými prahy prosím!

 7. lemik napsal:

  To Forrest: Tady nikdo neřekl, že je Nohavica svatý. Jen mi přijde sprosté to vytahovat na něj už skoro 20 let po té, co se to stalo a kdo vůbec ví, co stalo. Jak už jsem psal, to ví jen on a hlavně on se s tím musí vyrovnat. Buď má svědomí čisté nebo žádné nemá.

  Jestli jste si všimli, tak se tyto věci vynořuji s určitou periodicitou, vždy, když je potřeba odvést pozornost z důležitějších témat.

 8. Forrest napsal:

  …eh konspiracni teorie jsou mi cizi. Vysvetleni byva proste, jen lide si preji kouzelnou slozitost.

  Nahrávka: Nohavica v cizině Kryla velebil, doma donášel

  Nohavica je zbabělec, říká Hutka

  Hutka: Nejsem bezchybný a Nohavica není konkurent

 9. Botanicus napsal:

  No jo, kecat umi vsichni, ale kdo z tech kecalu po internetu by spolupraci odmitl? StB mela sve metody, ktere umely zneprijemnit zivot i otrlym … Co se tyce pochybnosti Hutkova tahu, souhlasim s Klarou.

 10. Lot napsal:

  2Klara: I kdyby Hutka Nohavicu obvinil z ryze zištných důvodů – měnilo by to na té věci něco? Myslím že zrovna on má právo to Nohavicovi vyčíst bez ohledu na svou motivaci.
  2Botanicus: Také nemám rád ukazování kolem a křičení podívejte jaký on byl… Ale na tvůj argument přistpopit nemohu. Někoho nazývat kamarádem a donášet na něj… Pokud by špatný čin mohl odsoudit pouze ten, jež se někdy ocitl v podobné situaci jako pachatel, bylo by ve věznicích hned mnohem prázdněji.

 11. lemik napsal:

  To Lot: Tady pořád mluví o Nohavicovi jako o donašeči, ale jsou pro to nějaké důkazy? To že je ve spisech STB ještě nic neznamená, tam je tolik lidí.

  Mám pocit, že presumpce neviny se tady uplatňuje snad jen u některých politiků…

 12. LuFa napsal:

  Lot: Souhlasím s tvým pocitem při poslechu písně. Protirežimní zaměření v písničce cítím. Nadto ale cítím i určité doznání jeho styku z STB. No, ale jsou to stále jen domněnky. Jak to skutečně je, ví pouze autor skladby sám.

  Lemik: To že Nohavice ve styku s STB byl je myslím nepopiratelné. Na druhou stranu je třeba se zamyslet, co STB za informace předával. Co jsem zatím četl, tak se jeho informaci týkali celkem banálních a nijak důležitých věcí. Například informace, že někdo má komplexy ze své výšky, mi přijde více úsměvná, než zneužitelná.

 13. Mikesh napsal:

  Na druhou stranu, je mu vůbec co odpouštět? V té době to nebylo rozhodně lehké a pokud se nějací zamindrákovaní stbáci rozhodli, že někomu zničí život, nebyla to vůbec těžká věc. Navíc přímo na idnes jsou přepisy ze zápisů STB s Nohavicou – polovina formulací je obecná a to, že zde řekne, že Karel Kryl spolupracuje se Svobodnou Evropou a Tygridem, byla StB již dlouho známá. Svými výpovědmi nepřinesl nikomu nic zlého a StB nepodal, žádné nové informace.

  Každý máme své stiné stránky života a žít v této době a byla by nás StB zatlačila pod pohruškou, že například ublíži někomu vámi blízkému, možná byste se zachovali stejně.

  Hutka tímto „protestsongem“ u mě hodně klesl…

 14. sam napsal:

  Kdo je Hutka?

 15. LuFa napsal:

  sam: Správná otázka ;-).

 16. Lemik napsal:

  To LuFa: Myslel jsem to tak, že nikdo nikdy nepřinesl důkaz, že na někoho prásknul něco, co by se nevědělo…

 17. Forrest napsal:

  to sam: Kdo je Mirek? Že by krycí..?

  to lemik: Když mi zavolali, abych přišel a popovídal si s nimi, měl jsem pocit, že to vybalancuju. Že to nějak ustojím, tak jako do té doby celý svůj život,“ řekl Respektu Nohavica. „Nenapadlo mě, že jsem se pustil na území, které do smrti nebudu moci opustit, že je to daleko silnější než já.“

  to Mikesh: Tys mluvil se všema lidma o kterých Nohavica s STB „nevinně rozprávěl“ ? A oni ti řekli, že jim to nijak neublížilo? Říkal ti Kryl, že je jako OK? Co říkal Hutka?

  Jéééžisku to fakt lidi nechápete? Pak si přečtěte Zločin a Trest, protože tohle vy(my) za zůčastněné nevyřešíte(me). To jsou prázdné plky a přání jsou ocem myšlenek. Prostě pro někoho to mohlo být dost zásadní. Většině ostatních to bylo a je fuk… Mě je taky jedno, že snoubenka Pepy Nováka ho ošklivě pomluvila před jeho kamarády… Ale je to jedno i Pepovu bráchovi?

 18. Lenka napsal:

  Nohavica nikdy nebyl podle mě vzorem ideálního člověka, težkej alkoholik, ač vyléčenej…s pohnutou minulostí, v hlavě to třeba nemusí mít úplně vpořádku…

  Osobně je mi to ale úplně jedno, na jeho písničkách jsem vyrůstala a i přeze všechno ho budu pořád považovat za českého folkového génia. Ráda si ho zase jednou za čas kvůli té atmosféře poslechnu, na tom nezmění nic ani nějakej Hutka.

 19. Vorel napsal:

  to Lenka: Svorcova je asi taky perfektni herecka, ale taky pekna bolsevicka sv… Takze mit jedine kriterium „on pekne zpiva“. No … Ovsem nikomu z nas neprislusi soudit tohoto cloveka.

 20. Botanicus napsal:

  2Lot: Ja ale nohavicovi ciny vubec nehodnotil :)

 21. TLAMPAČ napsal:

  jaromír je pořádnej chlap a myslím si, že před tímto stavem věcí neuhne. Kdyby Hutka neutekl a ve stejné situaci jako Nohavica obstál, měl by na podobné písně nárok. Takhle to jsou typické kydy českého emigranta, který „ví jak to je“.
  jaromír je člověk bojovník, vyhrál už nad chlastem, vyhraje i nad tímto.
  zajímavé je, že Gottovi, Štaidlovi, Zagorce apod. se anticharta toleruje. A Werich? Byl svině nebo ne, když podepsal Antichartu? Miloš Kopecký a Jaromír z Těšína pro mě jsou chlapi, co to zmákli nebo zmáknou…

 22. Forrest napsal:

  to TLAMPAČ: hlavně že ty máš jasno, se všema namočenejma jsi to probral a tu Asanaci jsi asi taky zmáknul že? A co ještě říkali chlapy v hospodě?

 23. LuFa napsal:

  Forrest: Tak třeba toho fakt moc neřekl: Nohavica mohl StB lhát, naznačuje emigrant.

 24. Marta napsal:

  Nebudu komentovat,proč a jestli vůbec Nohavica donášel důležité informace StB, ale jedno potvrdím…pokud chtěli..donutili člověka ke spolupráci..neštítili se ničeho, pokud jim záleželo na informacích.Tak nekritizujte a zameťe si každý před svým prahem.Na Nohavicových písničkách jsem vyrostla,Kryla jsme potají zpívali na chmelu..ale kdo z vás to nezažil..neví vůbec o čem je řeč..

 25. LuFa napsal:

  Marta: Díky za hezký komentář. Souhlasím.

 26. Enzila napsal:

  Tlampači, nic nevíš, tak nehodnoť.

  Problém je v něčem jiném, než jak ho vidíš Ty.

  Nohavica pro celý národ byl donedávna velkou morální autoritou. Teď na něj praská, že nebyl tak silný, jak ho každý vnímá. Ale to mu nikdo nevyčítá. V té situaci by nepodlehl jen málokdo. Mimochodem, pan Hutka neutekl, ale byl donucen k emigraci – dali mu na výběr – buď emigrace nebo kriminál. Komunisti mu tím vzali domov a to na hezkou řádku let.

  Jestli Nohavica něco na někoho řekl, není až tak podstatné, i když tím spoustu lidí asi zklamal. Ale tady jde teď o to, jak se k tomu postaví. Zda dokáže rovně říci, jak to bylo, či jen mlčet a mlžit. Pokud se nedokáže k tomuto problému rovně postavit, tak se před národem shazuje sám a škodí si víc, než si vůbec dokáže představit. Pevně doufám, že se nakonec jako rovný chlap projeví.

 27. Enzila napsal:

  Mikeshi,
  zamysli se, prosím.

  Nedává Hutka tím protestsongem v sázku to nejcennější, co za život získal – svoje dobré jméno a čest??? Člověku jako je on, musí být zcela jasné, jaké reakce to vyvolá a přesto to udělal. Vsadil hodně, aby očistil jméno Nohavica. Aby ho přiměl se k problému postavit jako chlap. Vždyť Hutka tím dává Nohavicovi obrovskou šanci konečně vyřešit tuhle záležitost a tím mu pomoci. Ač se to tak nejeví.

  Hutka tímto v mých očích ještě stoupnul. Není to chování ukřivděného člověka, ale člověka obrovského formátu! Věř mi.

 28. LuFa napsal:

  Enzila: Abych se přiznal, takto mě nad Hutkovým songem uvažovat nenapadlo. Velmi zajímavý pohled. Nutí k zamyšlení. Díky ti za něj.

 29. Marta napsal:

  LuFa: :-))) Je až s podivem,že pana Hutku napadl song až rok a půl po zveřejnění Nohavicovi spolupráce s StB, opravdu podivné.A pokud někdo opravdu dobře poslouchá Nohavicovy texty..hmm..stojí za zamyšlení..náznaků o vnitřním boji je tam hodně.Ale jak říkám, a je to stokrát omleté…ať hodí kamenem..atd..Chjo..mám pocit,že lidé mají krátkou pamět,co se dělo..

 30. Enzila napsal:

  LuFo,
  problém by se dal otočit ještě takto:

  Některé písně pana Nohavici v sobě skrývají nejen silný morálně-filosofický náboj, ale při podrobném poslechu i cosi navíc. Např. z písně Hrdina nebo dezertér jakobych slyšela jeho podvědomí. Možná, že už v té době cítil, že se nechal dotlačit tou absurdní komunistickou mašinerií do postojů, kde nikdy nechtěl být, možná že tušil, že se mu to jednou vrátí. Odtud klidně mohly plynout i jeho problémy s alkoholem, o nichž otevřeně hovoří.

  Abych pravdu řekla, filosofie jeho písní mi vůbec nesedí s jeho současným postojem k celé záležitosti ohledně spisů Stb.

  Mám dojem, že ten geniální pán má obrovský vnitřní problém, který si ale nechce přiznat.

  A pan Hutka mu podal pomocnou ruku.

  Pokud se panu Nohavicovi podaří přesvědčit sám sebe, že je pro něj lepší vyjít s barvou ven, byť by ztratil část publika, jsem přesvědčena, že se mu osobně obrovsky uleví a nakonec suma sumárum stoupne v očích jiných. Nebo možná všech, alespoň těch chápavých.

  Problém Hutka-Nohavica není vůbec záležitost dvou básníků, je to hluboký celospolečenský problém, který naše společnost ani 18 let po revoluci nevyřešila. Možná, že pomůže maličko pročistit vzduch u nás. Doufejme.

 31. Burma.j napsal:

  Lid se dělil na ty co udávali,a na ty co ne.Ti první s radostí i z donucení.Po těch druhých to buď nikdo nechtěl,nebo to jednoduše neudělali,protože to není slušné. Teď babo raď.

 32. Milan napsal:

  Myslím si, že mnozí kteří kritizují postoj Jarka jsou na seznamu bývaké STB a mnozí o tom ani neví. Všichni většinou vědí, co to bylo za pakáž a koho chtěli, toho zdiskreditovali – a beztresrně.
  Když Hutka věděl již dříve věci, s kterými vylezl až dnes, má asi k tomu svůj důvod.
  Po revoluci 1989 se o něm vědělo, protože vystupoval většinou s Jarkem. Dnes pomalu ale jistě upadal v zapomění a tak se mu hodí kdejaké nepodložené svinstvo, aby se zviditelnil ať to stojí co to stojí. Ale neuvědomuje si již, že to největší provedl nyní on!!! Ať podá důkazy ze zápisů STB s autentickými podpisy Jarka Nohavici!!!!!!!!!!!!!!

 33. Nechápu, proč pořád obhajujete hajzla, nemáme dost lidí, kteří jsou čestní? Nohavicova bída je hlavně v tom, že on lže stále dál. Lže kdykoli vyleze na jeviště, kdykoli těží ze své popularity „protirežimního hrdinného písničkáře“, protože v podstatě je a vždycky byl ubohý zbabělec, který se neštítil nechat se vyslat od estebáků do Vídně a mapovat tam tehdejší opravdové režimní odpůrce a hrdiny. Je mi líto, ale jako písničkář ztratil jednou provždy kredit, stejně jako jeho kolega Landa. On totiž každý kdo chce něco ostatním ze sebe dávat, by si měl hlavně nejprve zachovat svůj vlastní čistý štít, a pokud to nedokázal a v minulosti – byť pomalu prenatální, jako Landa – selhal, musí počítat s tím, že slušní lidé ho jednou pro vždy zavrhnou. A to, že se k němu hlásí ta zbylá, většinová bezcharakterní banda, to myslím ani jeho, i přes ty prachy co z toho má, netěší. A v tom je myslím ten jeho trest, neustále být v opovržení u lidí, co jsou čistí. A proto má smysl, jim to stále připomínat. A pokud se jim to nelíbí, ať opravdu spálí svoje kazety, a jdou do těch dolů – myslí si snad, že to je nějaké ponížení a vězení denně pracovat? Co si vlastně myslí o těch, kterým zpívají?

 34. Ladislav Kratochvil napsal:

  Hutka ja bolestínský pako, který neumí zpívat…

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.