Wroclaw, Vratislav, Breslau – město sta mostů

Mnozí z nás mají Polsko za bukem, i přesto je nás málo, kdo tam jezdí, málo je i těch kdo tam byli při jiné příležitosti než je nakupování. Poláci i Polsko je nám fyzicky velmi blízké, avšak ne moc navštěvované. Cenově je velmi přijatelné, riziko jazykové bariéry je nízké. Tak proč tam nejezdíme?

Dřív jezdil do Wroclawi přímý vlak, nyní se tam vlakem nedostaneme. Když jsem hledala bus, našla jsem nabídku od Eurolines za 600 Kč. Zdálo se mi to drahé a bylo to oprávněné.

wroclav 1

Do Wroclawi se dá dostat jednoduše, linkovým autobusem z Prahy (pracovní dny v 7:45) do Klodzka, z Klodzka jede dost autobusů přimo do Wroclawi. Náklady na cestu jsou cca 300 Kč. Takže poloviční než s Eurolines. Můžete jet samozřejmě rychleji a asi i levněji autem, pokud se nebojíte, že vám ho tam ukradnou:-)

Wroclawí protéká řeka Odra, která se tam tak zvláštně klikatí, rozlévá a slévá, že v centru města vytvořila dostatečně velký ostrov, na kterém se nachází soubor církevních staveb, ale i botanická zahrada. Ta je nyní zbarvena celá do zlatova. Jedná se o park, plný rozmanitých stromů, keřů, jezírek. Umožňuje taktéž romantické výhledy skrz zlatavé větve na věžičky katedrály. Vstup do zahrady stojí 7 Zl. (1Zl = cca 7,50 Kč)

wroclav 2

Město je podobné Hradci, dokonce je to i jeho partnerské město. Wroclaw je město studentů, mostů, katedrál.

Je shoda náhod, že se do Polska dostanu vždy na podzim, kdy se v hospůdkách popíjí piwo grzane – takový náš svařáček, leč místo vína – pivo. Každého milovníka českého piva tato kombinace zaskočí. I mě ten pohled pokaždé dostane. Lidé posedávají nad půllitry piva, v kterém plave hřebíček a třeba kousky pomeranče, u dna je med, nebo sirup, proto pivo neustále mícháte brčkem. Čepici tomu dává skořice, která zdobí pivní pěnu. Pít se to dá, pokud se tedy na to nedíváte a nemyslíte na to, že je to vlastně původně pivo.

Co mě tam překvapilo?

Prekérní situace může nastat při návštěvě toalety v hospůdce (krczme). Některé nepoglobalizované hospody mají označení záchodů místo panenky a panáčka, nechápu proč kolečko a trojúhelníček. Poláci mi to taky nedokázali vysvětlit, ale věděli co je znak pro které pohlaví. Což já už zas bohužel nevím:-(

Stejný problém pro poláky ale je naše označení typu Páni a Dámy. To se pak polka žene na záchod pro paní. Pokud tam nejsou pisoáry nebo chlap, tak na to třeba ani nepřijde.

wroclav 3

Typické jejich jídlo jsou pirogy nebo golubky. Obojí jsou prý levná tradiční jídla, ale sehnat je ve Wroclawi je umění. Což je škoda.

Ženská se musí vrátit do práce už 6 měsíců po porodu s opravdu to tam tak dělají. Děti hlídají „polské au pair“ – studentky nebo mladé babičky. Tyto hlídačky stojí přibližně 60% platu, který si maminka vydělá.

Související články:
Obnovení vlaku Praha – Wroclaw

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

12 komentářů k “Wroclaw, Vratislav, Breslau – město sta mostů”

 1. LuFa napsal:

  Párkrát jsem vnitrozemí Polska navštívil v období let 1997 – 2000 a abych řekl pravdu, mimo dobrých zkušeností mám i ty špatné.

  Příliš mnoho chudých lidí, kteří když zmerčí cizince, snaží se z něj vytlouct nějaké peníze. Možná že to už bude nyní lepší, takže příští rok v létě mám s rodinkou v plánu na pár výletů si do Poslka zajet.

  Něco o Polsku, na těchto stránkách, pak najdete zde:

  Víkendové bloudění v Bludných Skalách (tip na výlet)

  Na pstruhy do Pstrazne (tip na výlet)

  Tip na zimní víkend – místo na hory na chvíli k zamrzlému moři :-)

 2. Lenka Hanšová napsal:

  V polsku bohužel jazykovou bariéru mám, nerozumim jim vůbec :) Asi nejsem typická Češka, protože jsem v Polsku nikdy nebyla nakupovat. Naopak jsme tam byli v horách, jeskyních, jachtit na jezerech a taky na gastrovýletě. Myslela jsem si, že typické polské jídlo je bigos (a ten zbožňuju).

 3. Klára napsal:

  Lenka: Nakupovat Ti tam jezdili rodičové:-)No a že nejsi typická češka to ví přece každý. Bigoš v Polsku je, avšak nejsem si jista, zda je opravdu polský.Nicméně v jídeláku jsem ho tam taky neviděla.

 4. Tomas napsal:

  cus, pro tradicni polsky jidla doporucuju navstivit bar Mys, v ulici vedouci z hlavniho rynku k universite. supr ceny a tradicni vyvarovna v jednom. jinak kdybyste nekdo chtel jet do wrocka, tak tam jezdim docela casto, nebo jste se chteli na neco zeptat, napiste email: augusttt@centrum.cz

 5. Klára napsal:

  Tomas: Máš pravdu, akorát je třeba tam jít určitě před 12tou hodinou, pak už je tam moc lidí a málo jídel na výběr.

 6. P.T. napsal:

  Jo jo, nad kolečkama a trojúhelníčkama se taky vždycky podivuju. Dlouho jsem si to nedokázal zapamatovat, takže při každé mojí nové návštěvě Polska jsem pravidelně lez do kolečka, protože trojúhelník mi vždycky z nabízejících se možností přišel ženštější. Leč absence mušlí mě vždycky pobídla raději vyzkoušet ještě dveře s trojúhelníkem, což se ukázalo jako správná volba. Dnes už vím, že triangl = (ne)logicky panáček.
  Proč zrušili vlak, který spojoval Prahu s Wroclawí dlouhá léta nechápe nikdo. Prý se jednalo o “iniciativu” PKP. Každopádně je to velká škoda. Třeba se někdy dočkáme nápravy.

 7. LuFa napsal:

  No, zlaté trojúhelníčky a kolečka. V Íránu bylo vše většinou popsáno jen arabskými znaky a tak se stalo, že když jsem v jakémsi hotelu vylézal ze sprchy, čekala na mě partička íránců. Ti mě zastavili a slovy se do mě pustili. Nejprve jsem nechápal.Pak mě došlo, že jsem vlezl do sprchy pro ženský. Naštěstí tam žádná ženská nebyla a já jím vysvětlil, že došlo z mé strany k omylu. Pochopili to. Naštěstí. Zbytek pobytu jsem si už dával pozor. A dokud jsem neměl jistotu, co je pro ženy a co promuže, raději jsem tam nelezl.

 8. Klára napsal:

  Ten vlak byl sice přímý, ale docela pomalý a hlavně drahý. A večer se v něm křehké dívenky bály a měly proč. Varianta s busem je nakonec nejen levnější, ale i rychlejší a bezpečnější, takže jestli se někdy PKP a ČD rozhoupou budou mít smůlu, protože já budu všude doporučovat busy:-)

 9. petr napsal:

  já jsem sice ve wroclawi nebyl, ale si myslim ze to tam bude hezky protoze tam byli nemci

 10. pom napsal:

  To Petr: jasně že tam byli Němci, ale divím se, že tu nikdo nezmínil, že Vratislav (jméno odvozeno od českého knížete Vratislava) patřila po několik století spolu s celým Slezskem k Českému království, a to až do pruské anexe.
  Město jistě stojí za návštěvu, ale je dobře znát i dějinné souvislosti.
  Nejobsáhlejší publikace o Wroclawi v češtině je minulý rok vydaná kniha „Mikrokosmos – portrét jednoho středoevropského města“ (N.Davies a R.Moorhouse, vyd.nakl BB/art.). To je ale opravdu už pro vážné zájemce :-)
  Pokud jde o ten zrušený vlak, já měl za to, že spoj byl dočasně zrušen ohledně rekonstrukce trati mezi ČR a Polskem, no ale nevím to jistě..
  Pokud jde o auto, člověk je tam přes Náchod celkem rychle. Jenže prodírat se Wroclawí autem například v pátek odpoledne je tedy zábava .. ;-)

 11. Miloš napsal:

  Vlak jezdí denně z Pardubic v 6:31 bez přestupu a we Wroclawi je 10:22 cena zpáteční pro dva je 325,-Kč jízdenka se jmenuje SONE Polsko,adventní trhy doporučuji,jídlo pierogi s masem,wodka Soplica Wisnowa

 12. Miloš napsal:

  Je tam několik Českých restaurací a Pubů,Český film,Český ráj apod.Čechy mají velmi rádi.Je tam překrásné nádraží a Rynek,město 100 mostů a kostelů.Obchodní centra cca 8 nákupních galerii s elegantní módou,za dobré ceny.
  http://kupajz.rajce.idnes.cz/Adventni_Wroclaw_Breslau%2C_mesto_100_mostu_perla_Slezka_Polska/

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.