Tak se nám zas hnulo s časem

Tak se nám zas hnulo s časem. Noc byla o hodinu delší a každý toho využil jinak. Někdo o hodinu déle spal, někdo pil, někdo se pral a někdo se o hodinu déle třeba miloval. Ať tak, či tak, zdálo by se, že vše je v pořádku, každý může být s hodinou navíc spokojený. Bohužel, s přihlédnutím k faktu, že po novém bude jedna z našich nocí o hodinu zkrácena, spokojený v žádném případě nejsem a nejraději bych byl, kdyby se s časem nehýbalo vůbec.

Patřím mezi lidi, kteří ke stávání nepoužívají budík a probouzí se tak nějak sami. Počínaje tedy dneškem, kdy se s časem hnulo zpět, začíná mé období, kdy vstávám o hodinu dříve. Namísto běžných sedmi hodin v létě, se teď začínám probouzet v šest. Naštěstí mám klouzavou pracovní dobu, takže bez problému mohu v šest i do práce. Chudáci ale ti, kteří do práce chodí na přesný čas a musí svůj režim a s ním denní cyklus změně času přizpůsobit.

A proč ke změně času vůbec dochází? Co nám to přinese? Kdysi se říkalo, že díky existenci letního a zimního času ušetříme mnoho energie. Dnes už to tak přesvědčivý argument není. Podle mnoha energetiků je úspora energie mizivá. Ke změně času mnoho důvodů již dnes není.

Myslíte si, že má změna času ještě smysl? Nestálo by za to uvažovat o jeho zrušení?

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

7 komentářů k “Tak se nám zas hnulo s časem”

 1. Anonym napsal:

  co vim tak tento system zavedl hitler, stejne tak jako jezdeni vpravo na pozemnich komunikacich. to tedy vratime i tuto zmenu? jezdilo by se vlevo, stalo by to spoustu penez a byli bysme jediny siroko daleko z evropskych statu, se zmenou casu je to stejne …

 2. Hujer napsal:

  Prdlačky anonyme, celá změna času je dneska už skoro celé úplně na houby. Z množství energie, které se prý ušetřilo kdysi, už je dneska jen zlomek původní hodnoty. Většina podniků zavedla a zavádí úsporná svítidla a hodina svícení navíc není zas až taková „pálka“ jako kdysi. A navíc se stejně musí o hodinu dříve svítit na směně odpolední, takže to je úplně fuk. A navíc ještě působí i faktor automatizace, tj. úředník, co byl zvyklý si po příchodu ráno světlo zapnout si jej teď zapně taky, tak nějak automaticky i když je hladina světla dostatečná ale pořád tak nějak šero.
  Takže můj názor je, že je to HOVADINA, která by měla po uvedení zákazu používání žárovek (kolem roku 2015) scela zmizet ze světa – alespoň z Evropy.

 3. Gaucman napsal:

  HUJER: to je velmi rozumná myšlenka, jakmile budou všude úsporný žárovky, tak nesmyslný letní čas už ztratí i tu poslední špetku smyslu, který má.

 4. LuFa napsal:

  Hujer: díky moc za komentář. Souhlasím a doufám, že se brzy zrušení letního a zimního času dočkáme. Včera večer jsem měl problém jít vhodně spát a dnes ráno vhodně vstávat ;-).

 5. Na jedné straně jsou úsporné žárovky, na straně druhé větší výdej elektřiny za spotřební elektroniku, jejíž prodej neustále vzrůstá. Na straně další se vypínají města na noc v rámci upozornění na problémy s globálním klimatem. Takže asi takhle. Nicméně mně se stala dobrá story se změnou času. Pokud to někoho bude zajímat, tak jukněte na http://rychetsky.rajce.info/neverte-technice/

 6. XxX napsal:

  zmena casu je projevem demence, nema to zadne vyhody, ale nevyhody ano. Kdyz uz zmena casu, pak jedine takova, ze se prohazuje 12 hodin odpoledne s 12-hodinami o pulnoci, cili bychom do prace chodili treba ve 21h a spat sli treba v 10h rano. Obmenit den za noc ci opacne mi pripada stale inteligentnejsi, nez posouvat cas o hodinu.

  xchg den, noc
  je logictejsi nez
  add den, 1

  sub den, 1

  prip.
  inc den

  dec den

 7. Daris napsal:

  Změna času je příšerná, sice teď pár dní budu vstávat do světla, ale za chvili už to bude zase klasika. Za tmy do práce a za tmy z práce. V březnu to bude ještě horší a to díky jarní únavě, která se dostaví každý rok…

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.