Dám si jedno, dvě piva a sedám za volant

„Ale jo, tak si ještě jedno pivko teda dám,“ říkám na návštěvě u přátel půl hodinky před tím, než si sednu za volant a v naprosté pohodě se odřídím do několik kilometrů vzdáleného přechodného domova. Svědomí mám čisté a případné policejní kontroly se nebojím. Pokud bude, klidně něco nadýchám. Nejsem totiž v Čechách ale v Německu, kde je alkohol v krvi povolen až do 0,5 promile.

Německo není jedinou zemí v Evropě, která nějakou to promile alkoholu v krvi povoluje. Mimo Německa jsou to například Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Nizozemí, Portugalsko, Irsko, Itálie, Lucembursko, Velká Británie. A samozřejmě mnohé další, které jsem do výčtu neobsáhl.

U nás v Čechách a v sousedním Slovensku, je tolerance k alkoholu nulová. Nebo abych byl přesnější, zákon říká že je nulová. V případě „obyčejných“ smrtelníků, to co říká zákon platí a nedej bože, pokud něco málo takový „obyčejný“ smrtelník nadýchá, nebo mu zjistí v krvi. Zákaz řízení na nějakou dobu, něco peněz na pokutu a já nevím co ještě. Pokud však provede nějaký známý dobře situovaného známého, či velmi „slušně“ situovaný, či mediálně známý občan, většinou se nic nestane. A pokud si toho někdo všimne, sem tam nějaká vlnka šplouchne, ale nic se nestane. No, ale to odbočuji. Takže k věci.

Na tomto příspěvku bych se chtěl zamyslet a ukázat dvě věci. První je velmi zajímavá relativita zákona. Jak je možné, že v jedné zemi, ne daleké od nás, si řidič v pohodě může na chuť po dobrém obědě, či večeři dopřát nějaké to vínko, či pivo? A v jiné, té naší, nemůže vůbec nic. V Německu si v pohodě dám pivko, vlezu do auta a nejsem gauner. U nás, kdybych si dal pivko, vlezl do auta, hned jsem gauner. Přitom se chovám stále stejně. Jen místo, určuje, kdy jsem a kdy nejsem gauner.

Samozřejmě, je spousta věcí, které by člověk neměl dělat nikdy. Jsou ale i věci, z kterých špatné dělá až „špatný“ zákon. A to dobré není.

Druhá věc, která krom relativity zákona stojí za zamyšlení je, nakolik je škodlivé řídit s jistou malou hadinou alkoholu v krvi. Zde bych se odvážil říct, že je to velmi relativní. Někdo by neměl sedat za volant ani střízlivý a někdo bez problému může i po dvou deci vína. Míru by si měl člověk určit sám. A pokud si ji neurčí, tak alespoň nastavit nějaké, ještě bezpečné limity, jako například 0,5 – 0,8 promile alkoholu v krvi a ne nesmyslně trvat na absolutní nule.

Copak absolutní zákaz alkoholu v krvi řidiče zákonem skutečné požití alkoholu před jízdou omezil? Asi moc ne, když se každou chvíli z novin dočítám, kolik nehod bylo zaviněno totálně opitými mladistvími za volantem. Kolik lidí bylo ráno po flámu vyhmátnuto silničními kontrolami. A kolik známých lidi asi pilo jen se jim nic nedokáže.

Co tedy s tím? Jednoznačně jsem pro situaci, kdy si je každý zodpovědný za své činy. To znamená, nedělat z každého kdo vlastní nůž, teda má něco málo alkoholu v krvi, vraha. Ale nastolit daleko větší tresty za nehody, spáchané pod vlivem alkoholu. Tak jak to mají v zemích kde jsou jisté desetiny promile v krvi řidiče tolerovány.

A co si o tomto myslíte vy? Je rozumná nulová tolerance alkoholu za volantem? Co například situace, kdy se párkrát do roka přes noc bavíte dopoledne máte sednout za volant? Jste si jisti, že nemáte žádný alkohol v krvi?

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

22 komentářů k “Dám si jedno, dvě piva a sedám za volant”

 1. spectrum napsal:

  Kdybych se bavil jen párkrát do roka, tak bych byl pro nulovou toleranci. Takhle musím být proti. Řidiče bych nechal projít se po čáře, sáhnout si na nos a vyslovit své jméno. To by mi jako kontrola stačilo.
  Jen by mě zajímalo co si představuješ pod vyššími tresty spáchanými pod vlivem alkoholu? Pod vlivem alkoholu jsi totiž vždy, když máš něco v sobě (resp. takhle se to bere) a některé nehody člověk neovlivní, ty se prostě stávají pořád.

 2. Klára napsal:

  Myslím, že alkohohol působí na každého člověka jinak, někdo je plně způsobilý po dvou pivech, někdo není už po jednom malém. Z tohoto důvodu jsem pro nulovou toleranci, protože jak sama poznám, jestli mám 0,1 promile, nebo 0,6 promile?!?! Nepoznám.A to že to poznám, až už bude pozdě, to je podle mě průser.
  Osobně jsem v Něměcku tolerance moc nevyužívala, párkrát jsem si dala k buřtu malý pivo , a pak řídila. Jednou to bylo v noci, hrozně pršelo, foukal vítr, byla objíždka a já se na silnici začala cítit hrozně nejistě, a samo, že jsem to sváděla na to jedno malý pivo a nadávala jsem si, že jsem si ho dávala:-)

 3. rony napsal:

  kludne by som vyslovne zakazal pozivat alkohol 24h pre jazdou.

  pozivanie alkoholu je vedoma cinnost, ktoru si moze kazdy zvazit.

 4. LuFa napsal:

  Spectrum: No, abych se přiznal, netuším, jaké jsou za spáchání dopravní nehody, přejetí člověka, tresty dnes, ale dejme tomu, pokud dnes za přejetí člověka vyfásne řidič deset roků, pokud by se zjistilo, že pil alkohol, ať vyfásne klidně 25, nebo více. S přejetím člověka s následky úmrtí není totiž žádná sranda.
  No a co se týká nehod, které člověk při normální jízdě neovlivní, snad se dají rozpoznat, tak by sazba mohla být standardní.

  Klárka: Hodnota alkoholu v krvi se dá zhruba odhadnout dle vypitého množství alkoholu a váhy dotyčného pijana ;-). Když třeba já vypiji jedno desetistupňové pivo, těžko mohu očekávat víc jak 0,5 promile alkoholu v krvi. Jinak odhlédnu-li teď od čísel, každý bychom měli být natolik zodpovědní, abychom věděli, kdy za volant sednout a kdy ne.

  Rony: Stejně tak může každý zvážit, kdy za volant sednout a kdy ne. Například v případě nějakého toho menšího množství zbytkového alkoholu v krvi mnoho důvodů, proč zakazovat řídit nevidím.

 5. Hujer napsal:

  Kurňa ten Rony nám začíná nějak stárnout -:)
  Jsem pro nějakou minimální hranici, třeba 0,5 která by jednak pokryla problém toho, že absolutní nula téměř neexistuje a ani přesnost přístrojů není jistá. A navíc by odbourala „omezování osobní pohody“ a deprese z toho, že si člověk po obědě dá pár hltů pivka a nějaký pablb mu naměří 0,1.

  PS: nevidím problém, proč bych si nekoupil,pro zběžnou kontrolu před jízdou, alkoholometr. Vždyť je to jen pár kaček a pro toho, koho třeba volant živí, by to měla být samozřejmost, že když si nění jistý tak si sám foukne.
  PSS. S „kalibrací“ takového alkoholometru vám policajti jistě rádi pomůžou…

 6. Macros napsal:

  LuFa: … Stejně tak může každý zvážit, kdy za volant sednout a kdy ne..

  to zni sice pekne, ale kdyby byli vsichni naprosto zodpovedni, tak bychom nepotrebovali zadne zakony..

  sam muzu bez problemu ridit, i kdyz vypiju 2 piva.. znam vsak i lidi, kteri se po malem pivu motaji.. je to hodne relativni..

  takze abych to shrnul, absolutni nula je blbost (dnes je problem mit i 0.01 promile!) na druhou stranu 0.5 je moc. Ja bych jako idealni hodnotu videl cca 0.2 a to kvuli zbytkovemu alkoholu..

 7. LuFa napsal:

  Macros: Bohužel zodpovědní nejsme ;-), proto si i já myslím, že zákony jsou potřeba. Ale když už jsou, tak ať jsou rozumné. Třeba u alkoholu v krvi řidiče 0,5 promile.

  A ta zodpovědnost, člověk, který se motá po jednom malé pivu, by měl vědět, že v takovém stavu za volant nesmí. Viz. komentář Spectra projít se po čáře, šáhnout si na nos a vyslovit své jméno ;-).

 8. LuFa napsal:

  boris: Škoda, že nejsou k porovnání německé statistiky.

 9. boris napsal:

  tve nazory jsou minimalne zarazejici, necekal bych je od vzdelaneho cloveka. koncim s ctenim tveho blogu, toto je muj posledni prispevek.

  Zdroj: Policejní prezídium ČR

  Pod vlivem alkoholu zavinili v roce 2002 účastníci silničního provozu 9 552 nehod, při nichž 136 lidí přišlo o život a dalších 5 084 bylo zraněno. Oproti roku 2001 je počet těchto nehod vyšší o 3,9%, počet usmrcených je vyšší o 35 osob ( tj. o 34,7%) a počet zraněných osob je vyšší o 350 osob ( tj. o 6,9%). Na celkovém počtu se tyto nehody v roce 2002 podílely 5,3%, ale na počtu usmrcených již 10,5%.%, tj. každá 9,5 oběť nehod na popzemních komunikacích jde na vrub nehodám pod vlivem alkoholu.

 10. LuFa napsal:

  2 boris: Škoda, že se v tebou citovaných statistikách z Policejního prezídia nehovoří o množství alkoholu v krvi. Můj příspěvek nebyl o tom, že by se měl člověk nalejt co zákon káže a pak sednout za volant. Můj příspěvek byl o rozumné míře alkoholu v krvi, které je pro mnoho řidičů ještě bezpečná.

  Zajímavější by tedy byly statistiky porovnávající počet nehod v zemích, kde je jistá alkohlu v krvi řidiče tolerována a kde není.

  Jinak vezmu-li tebou uvedené statistiky, které mnoho nevypovídají o tom co jsem psal, čtu že alkohol může za každého 9,5 usmrceného člověka. Střízlivost pak tedy za ten zbytek. Není tedy lepší si něco málo alkoholu do těla vpravit? :-).

  Zabít kohokoliv je špatné. Nesmyslně zákony upírat svobodu volby druhým taktéž.

  Ne každý kdo vlastní nůž je vrah. Ne každý, kdo si dá deci vína před jízdou je vrah.

 11. sh napsal:

  0,2 až 0,5 promile
  * veselost, euforie
  * nepřiměřená sebedůvěra, sklon přeceňovat se
  * zhoršená schopnost rozeznat pohybující se světla
  * horší odhad vzdálenosti
  * nepřesnosti při jemném řízení, například při parkování

  0,5 až 0,8 promile
  * prodloužený reakční čas
  * oči se špatně přizpůsobují přechodu ze světla do tmy a naopak
  * horší vnímání barev
  * zhoršená koncentrace
  * poruchy rovnováhy, nebezpečné pro cyklisty a motocyklisty

  osobně tuhle „svobodu“ klidně oželím pokud to někomu zachrání život a bude míň mrzáků…

 12. LuFa napsal:

  2 sh: bohužel, domnívám se že mez 0,2-0,5, nijak nesouvisí s počtem mrzáků a mrtvých na silnici. Řekl bych, že dost často smrtelně bourají lidé mladí, kteří vožralí jak ……. jezdí po nocích a k ránu s diskoték, či večírků.

  Navíc nehody, kde figuruje alkohol se stávají v situaci, kdy je alkohol v krvi řidiče zákonem zakázán. Pokud se jistá hladina alkoholu v krvi řidiče povolí, nedomnívám se, že počet nehod pod vlivem alkoholu nějak významně vzroste.

 13. sh napsal:

  o to se přít nebudu, možná máš pravdu možná ne, ale řekněme kdyby ten zákon zachránil jen jednoho člověka před rakví v lepším případě před vozejkem, má pak smysl nebo to nestojí za omezení všech ?

 14. LuFa napsal:

  sh: Abych se přiznal, velmi těžkou otázku jsi nyní položil. Osobně ti na ni teď hned neodpovím, ano, nebo ne. Nicméně budu o tom přemýšlet.

 15. hurri napsal:

  2 sh: Konečně rozumnej názor. To samý platí o svícení aut celý den.

  2Lufa: Jsem pro nulovou toleranci alkoholu.
  Opravdu je Lukáši nutné pít alkohol, když pak řídíš? Dá se jet na kole, MHD, taxikem, může pro Tebe někdo střízlivej přijet…
  Případně se s partnerem střídat?
  Já si dám taky rád pivo, ale klidně nealkoholický, když musím jet.
  Pokud bych se někdy stal účastníkem dopravní nehody (mnohem větší pravděpodobnost je v Čechách), tak budu radši úplně střízlivý (obzvlášť v cizí zemi), ale to už záleží na každém soudruhovi…

 16. LuFa napsal:

  2 hurri:

  Svícení aut po celý den – těžko říct, zdali je svícení aut po celý den rozumné. Jsou výzkumy, které říkají, že ano a jsou výzkumy, které říkají, že ne. Například v Rakousku se od svícení po celý den odstupuje, protože se ukazuje, že je nebezpečné pro chodce a cyklisty. Já sám jsem již od začátku povinnosti svítit ve dne a to za plné viditelnosti proti.

  K nulové toleranci alkoholu. To že je dnes u nás nulová tolerance k alkoholu bohužel nezaručí, že se nehody pod vlivem alkohlu stávat nebudou. Jak je vidět, stávají se velmi často. To že se nějaké malé množství alkoholu v krvi řidiče bude tolerovat rozhodně nezpůsobí, že nehody spácháne pod vlivem alkoholu budou stávat více. Myslím, že nebudou. Zodpovědní řidiči se budou chovat stejně zodpovědně, jako se chovají nyní. A ti nezodpovědní, kteří mají silniční pravidla nyní v …… , se bohužel budou chovat, jak se chovají teď.

  Sám nijak pití alkoholu neholduji a jediné, co mohu označit za svůj svůj problém, i když ne nijak častý (pár krát do roka), je zbytkový alkoholo, který při řízení mohu mít, nebo nemusím. Rozhodně tak ale už nejsem svému okolí díky zbytkovému alkoholu nebezpečnější než jindy.

  Daleko víc jsou za volantem svému okolí nebezpeční lidé nevyspalí, utahaní a podobně.

  Jinak k přečtení doporučuji články v MF Dnes, ohledně alkoholu za volantem, na které v jednom z pozdějších příspěvků odkazuji.

 17. zuza napsal:

  „Co tedy s tím? Jednoznačně jsem pro situaci, kdy si je každý zodpovědný za své činy.“ co s tou spoustou nezodpovědných, kteří neznají míru? jsem pro nulovou toleranci alkoholu! na silnici je už takhle dost „blbců“ a šance, že to do vás někdo napere je vysoká tak proč ji ještě zvyšovat. je pravada že řada lidí na tenhle zákon kašle, ale věřím tommu, že kdyby nebyl, bude hůř!!!

 18. zuza napsal:

  první věta mého příspěvku je citací článku.

 19. pio napsal:

  hoj lidi, zajimave cteni je to kazdopadne.
  ale k nazorum
  ano, rika se ze pokud neco muze zachranit lidsky zivot tak by se to melo udelat. tedy napr pokud mirna hladina alkoholu muze ohrozit lidsky zivot tak by se to melo zakazt.

  no po pravde je to hezke rceni ale kdyz se na to koukneme prakticky mohly bychom sekat vse do rady, tedy vse kde muze clovek umrit jako napr ridit auto, letat letadlem, delat sport, jit do banky atd atd

  bylo by to spravne ???
  asi ne ze …

  prihoda ktera se mi stala
  ja, kamos a ma pritelkyne jsem jednou sli hrat kulecnik
  protoze si kamos dal pivo tak jsem se zeptal pritelkyne zda bude ridit domu a zda si muzu dat nejake to pivo s kamosem
  odpoved byla ze je bez problemu
  tak jsem si dal cca 3 piva pocas cca 3 hodin boulingu,
  neco maleho jsme u toho zobali (nejake susene maso)
  po skonceni hry ma pritelkyne sedla za volant
  bohuzel pri vychazeni z parkoviste zavadila o vedlejsi vuz,
  po cca 15 min domluve s majitelem jsem za volant sedl ja a odridil auto bezpecne domu (cca 3km v praze)
  tak se ptam
  co je bezpecnejsi ???
  ja s cca 0.5 promile v krvi nebo ma pritelkyne ktera s 0 nabourala ???

  co kdyby tam stal clovek ? byl by minimalne dost zranen kdyby ne zrovna mrtev.

  snad jsem vysvetlil svuj postoj dostatecne,
  kazdopadne bylo by zajimave videt u tech statistik kolik smrtelnych / urazu zavinili mladi ridici napr do 25 let a v kolika pripadu byl alkohol
  imho celkovy zakon je dosti `diskriminujici` vuci ridicum ktery kuli nekolika amaterum musi dodrzovat ruzne strikce.
  osobne bych byl za urcity variabilni koeficient spusobilosti
  jak u ridice tak i u automobilu.
  totiz i kvalitni ridic muze spusobit nehodu v nekvalitnim vozu. nechci se zrovna rozepsat ale pokud by nekdo mel zajem jak to myslim tak to nekdy dopisu.

  diky za precteni a zas nekdy …

 20. Spyke napsal:

  Mam podobnu skusenost ako ,,pio,, a k hurriho prispevku aj po nealkoholickom pive mas v krvy stopove prvky alkoholu ako aj s kompotu napr.
  Prekvapilo ma,ze vecsina prispevkov bola za 0.0 s argumentami ako vziat si taxi alebo nech po mna pride kamos.
  Ja musim jazdit kazdy pracovny den od rana do vecera na obed si nemozem dat pivko vecer nemozem zajst do hospody… Koli 2-3 desatinam alkoholu v krvi pretoze by mi mohli vziat RP a bol by som bez prace. Na zaver mozem len dodat,ze tato nezmyselna hranice podporuje korupciu pretoze len malo ktory policajt vam zobere RP za 0.2 promile ale zadarmo to tiez nebude… A ked uz 0 tak pre vsetkych rovnake tresty teda aj pre chodcov,ciklistov atd..

 21. LuFa napsal:

  Spyke: Díky za komentář. Jinak předpokádám, že jsi ze Slovenska. Nyní již jistou toleranci máte, tak jste na tom lépe než u nás. Třeba se k tomu naši „abstinenti“ také jednou doberou.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.