Jak někteří provozovatelé pouťových atrakcí okrádají zákazníky. Co s tím?

Tak jsem dnes s dědou a dětmi navštívil vesnickou pouť. Každý, kdo jste tak v poslední době učinili, mi jistě dáte za pravdu, že pokud pouť navštívíte s dětmi, kterým chcete udělat radost, nejde o věc nijak levnou.

Děti si užívají, peníze letí. Dvacet korun za malý kolotoč, dvacet korun za vláček, třicet korun za trampolínu, třicet korun za velký kolotoč, čtyřicet korun za poníka, dvacet korun za skákací hrad, … . Doba trvání jedné atrakce většinou tři minuty.

První atrakce, na kterou děti šly byl malý řetízkový kolotoč.

deti kolotoc

Hudba hrála, děti se točili, naprostá pohoda.

Po chvíli děda povídá, „Lukáši, nějak na děti ten kolotočář zapomněl, točí se už víc jak tři minuty.“

„To nebude dědo víc jak tři minuty,“ odpovídám a všímám si kolotočáře, který ani nemá hodinky. „Od příštích atrakcí budu dobu provozu stopovat,“ říkám a v dalších zhruba čtyřiceti minutách tak činím.

Druhou atrakcí na kterou děti šli a u které jsem poprvé měřil čas byl vláček s Medvídkem Pů.

deti vlacek

Doba jízdy atrakce 3 minuty, cena 20 korun. Hrůza, už i opravdický vlak vyjde levněji a to lidi stále nadávají, jak jsou dráhy nekřesťansky drahé. No, ale na druhou stranu, nemají na vagónech namalovaného Medvídka Pů tak to děti netáhne.

Vláček se dává do pohybu a já na mobilu zapínám stopky. Na dvou minutách dědovi říkám, „jedou už dlouho, co?“

Děda přikyvuje a ptá se kolik.

„Dvě minuty a něco,“ říkám. No, ale zdá se to víc, to je fakt. Zřejmě k tomuto zdání delšího času, než který ve skutečnosti je napomáhá hlasitá líbivá muzika a všeobecná pohoda kolem. Člověk prostě čas neřeší.

Na dvou minutách a čtyřiceti sekundách se vláček zastavuje. Kolotočáři tak děti připravili o dvacet sekund jízdy. V praxi by to mohlo dát ještě jedno kolečko vláčku.

Děti z vláčku celé šťastné vystoupili. Mě to nedalo a šel jsem se na dobu jízdy zeptat pána který vláček zastavil.

„Prosím vás,“ oslovil jsem ho slušně, „jak dlouho trvá jedna jízda.“

„Tři minuty.“

„Já jsem si nyní čas změřil a jízda trvala dvě minuty čtyřicet? Jak je toto možné?“

„Za to já nemůžu, to řídí automat,“ dostává se mi odpovědi.

„A nešel by ten automat nastavit na tři minuty?“ ptám se.

„Je nastavený na tři minuty, ale asi se nějak prokluzuje.“

Na víc se neptám. Zřejmě by to nikam asi nikam nevedlo. Raději jdu s dětmi znovu na malý kolotoč. V mezičase si všímám, jak se spouští a zastavují atrakce. Žádnou automatiku nevidím. Atrakce spouští a ukončují stiskem tlačítka. Možná se ale mýlím.

Nyní jsou už děti na kolotoči. Zapínám na mobilu stopky. Jízda kolotoče končí na druhé minutě a čtyřicáté deváté sekundě. Opět pod stanovený limit.

Potom měřím čas ještě na velkém řetízkovém kolotoči, znovu mašince, malém kolotoč a velkém kolotoči. Pouze jednou se atrakce zastavila téměř na třetí minutě. Zbytek měření skončil vždy pod třetí minutou.

Protože naměřené časy jsem si nechtěl nechat pro sebe, zamířil jsem k pokladně, kde jsem staršímu pánovi položil otázku jak dlouho trvá jízda jedné atrakce.

„Tři minuty,“ dostalo se mi odpovědi.

„A co když trvá méně,“ zeptal jsem se?

„Nemůže trvat měně,“ odpověděl rázně.

„Pár atrakcí jsem si teď změřil a až na jednu byla doba jízdy kratší než tři minuty“.

Odpovědi se mi už nedostalo. Dětem jsem nechtěl kazit radost a tak jsem již do problému s kratším časem provozu atrakcí nešťoural.

Při příští příležitosti provedu tato měření zase. Zřejmě to už bude na moderních atrakcích, takže jsem zvědavý jak dopadnu tam. Optimisticky doufám že dobře. Realita však může být jiná, skutečně jsem zvědavý.

Když se chce po spěchajícím hostinském, aby točil správnou míru, měli by i kolotočáři dodržovat minimálně přesný čas, za který si zákazník zaplatil nemalé peníze a ne o něj okrádat šťastné děti.

Související odkazy:

Takhle se vydělávají peníze

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

60 komentářů k “Jak někteří provozovatelé pouťových atrakcí okrádají zákazníky. Co s tím?”

 1. jauneracka napsal:

  Řešíte tu blbosti. Chrapoun vždy zůstane chrapounem a komediant komediantem. a tyhle dva typy lidí se nikdy nesnedou. Já nechápu, že řešíte pár vteřin. Budte rádi, že mají vaše děti s toho radost za pár korun. Že nemusíte platit za atrakce místo 30kč 50kč atd. A určitě dáte radši 30kč za atrakci aby se dítko pobavilo a mělo hezký vzpomínky na dětsví, než aby brali drogy a fetovali. vy si taky koupíte pivo, a určitě nezůstanete jen u jednoho kousku, nebo cigarety. Ale dětem pak trháte ruce, když chtějí třeba vatu, nebo na kolotoč. vzpamatujte se!!! a ona režie a údržba není zrovná levná záležitost.

 2. Ben napsal:

  Pokud to někomu z vás těch 10 s opravdu trhá srdce,tak jděte ke kase a nechte si těch asi 70 halířů vrátit.Určitě budou tak hodní a dají vám celou korunu ;) :D

 3. Anonym napsal:

  No jo ale kdyby doba jizdy trvala 3min a 20sekund tak pan bude potichu ze?,,Jak mi uberou ozvu se, kdyz pridaj jsem potichu“ no proste MEGA CHRAPOUN!!!

 4. Anna napsal:

  Nemám slov :-))

 5. domácí petr kadlec napsal:

  jo jo tak šidí se ledas na čemkoliv ale co…to když v naší huspudce vam kaja natočí pivko a je to podmíra tak to není kvuli tomu že by vas chtel šidit ale prostě ma rostočeno piv hodně a tak není 2x lehké si míru ohlídat uplně přesně- sám sem si to skusil a je to kumšt to mi veřte a kdo by chtěl v té naší hospudce oponovat tak prostě dostane po tlamě a nazdar protože mi nejsme zrovná zvyklí aby nas kde kdo poučoval o zakonech těch mame dost jak je dodržují naší politici ale zpet k tomu pivu…,.když zrovna není frmol kaja rysku přejede až se pivko valím z tuplaku ven a to by se zas dalo nadavát….
  jinač teď už zas pryč od toho pivka a vratme se k těm kolotočníkum,také mam dvě ratolesti a u nas na dědině je také tradíční pout a řeknu vám že pokud není fronta tak nechajo děcka i na 10 min točit na kolotočku!!když je děcek více než kolotoček pojme tak asi jizdu trochu urychlyjo přeci tam nebudem čekat do rána než sa děcka povozijoo no tož ne?šak taky to so jen lidi sa proberte vas zvu na jedno chlazene. a když už se citite okraden pak se obratte na banky a jejich NECHVALNĚ ZNAME „“BANKOVNI POPLATKY,, a řekl bych že tam vas luply vice než o 30 sec. a 1kč no ne? Petr kulisák

 6. jauner 123 napsal:

  faltynek je tvoje prijmeni ale balda jsi jak poleno!!!!!! mnohokrat u nafukovaci skluzavky byly deti i o minutu dil po uplynuti casoveho limitu 5 minut za celej den to dela takovou hodinu, dal jsi mi brouka do hlavy a hned to zavolam do televize nova ze me ty lidi okradly :-D :-D :-D to bude KAUZA ROKU:-D a jeste ti neco reknu muzes to dat do dalsiho clanku v zime si jezdim trhat do lesa jmeli ktery mam zadarmo a pak ho prodavam za 25 svazecek loni jsem prodal 10 metraku a pak jsem si sel koupit mercedesa HAHAHAHAHAHAHA

 7. Vaclav napsal:

  Chrapoun zustane chrapounem ,,,na jake pouti by chtel prodat 1000 listku po 30 kc. na detsky vlacek ,pan starosta jak zde pise je vazne dement , at se nejdriv podiva na lidi ze svych rad , luxus auta , luxus baraky , bazeny , dovolene , chaty , kde asi na to vzali ??? to uz se nepochlubi ze ??? aha a proc ??? kterej svetskej jezdi na dovolenou , v lete drina v zime udrzba . at se pan starosta zepta na pojistovne kolik se plati pojistka z nakladaku , to uz neni 300 korun jako driv ale zhruba 30000, kde je pojistka na atrakci pojisteni na maringotky , osa , duchodove a zdravotni ,s.t.k. na atrakci ,, revize na desku , dane , zamestnnci , ruzne poruchy na tahaci , svetsky nemaji na to aby si to dali do servisu , a tohle je jen cast vydaju , a kde jsou nenavratne velke finance ktere se musi zaplatit predem za misto ??? a co kdyz celej vikend prochcije ,, to uz nikoho z vas baldu nezajima ze ???? nema vyznam se zde rozcilovat , jak zde pisu chrapoun zustane chrapounem , nemuzou si ke svetskym ani cuchnout

 8. LuFa napsal:

  Vážení, díky za Vaše komentáře. K podstatě článku, ať si atrakce stojí kolik uznáte za vhodné a ať se točí tak dlouho jak si napíšete. Jediné, co by bylo fajn je, že pokud je psáno 3 minuty jízdy, ať je atrakce skutečně 3 minuty v provozu. Stejně jako se mi nelíbí bezdůvodné podmíráky, nelíbí se mi ani kratší doba provozu atrakce, než je psána.

  Věřím, že většina provozovatelů atrakcí s tímto nemá problém. Nicméně na pouti, kde jsem se s tímto setkal, jely atrakce pod deklarovanou dobu provozu.

 9. Sally napsal:

  Světský byly jsou a budou LOUPEŽNÍCI p.Václav tu brečí nad každoroční stk,růz.povolením platy za elektřinu atd. potrefená husa nejvíc kejhá….žák záklkadky si spočítá kolik za týden vyrejžujete na 30 let starých atrakcích slepovaných doma na koleně!Začal jsem se zajímat o jednu nemalou rodinu a nebylo těžké najít luxusní sídlo za 10 mil.kam se po „strádající sezóně“ vrací…
  Rád pro své děti zaplatím 50 kč za 3 minuty jen od vás páni svědští chci jistotu že se mi z atrakce vrátí živý!! Většina atrakcí je za svojí životností ono to STK se vždy nějak domluví…a jede se dál dokud to sype nebo není průšvih.

 10. Petra napsal:

  Ja nechci nic rikat, ale tohle je fakt nejvetsi blbost tady resit 20 sekund, na nejakych atrakcich se klidne lidi toci i 5 minut nekdy mozna vic (prodlouzene jizdy) a jestli se vam to nelibi, tak chodte s detma na neplacene detske hriste, tam to neni nijak casove omezene!

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.