Reportáž z Letní novinářské školy – za rok se můžete zúčastnit i vy

V současné době se účastním letní školy žurnalistiky. Jelikož se mě spousta lidí ptá, co to je, jak jsem se to dozvěděla a sled otázek ukončí poznámkou: „Týjo, tak to je dobrý“, rozhodla jsem se odpovědět na tyto i jiné otázky.

1.června jsem v lidových novinách objevila nabídku – Letní školu praktické žurnalistiky Jelikož mě zaujala, začali jsme si s panem Čermákem dopisovat. Zjistila jsem, že být student není podmínkou. Přihlásila se a 11. července to celé začalo.

První dva dny jsme měli přednášky v Syndikátu novinářů na Senovážném náměstí. Přednášeli nám lidé z katedry žurnalistiky, Fakulty sociálních věd. Např. Barbora Osvaldová (sestra Gábiny Osvaldové) a Karel Hvížďala. Témata byla žurnalistka, fotožurnalistika, rozhlas, nová média, novinářská etika a taky jak se správně mluví a píše česky. Dostali jsme spoustu knížek, literatury, doporučení na literaturu a taky vyvedení z omylů a mýtů, které se o novinařině šíří.

Návštevníci kurzu byli většinou studenti, či absolventi vysokých škol různého zaměření. Mohli jsme se rozhodnout, kdo chce do lidovek a kdo do rozhlasu. Většina chtěla do lidovek.

I moje cesta pokračovala do Lidovek. Tam nás přivítal šéfredaktor Veselin Vačkov, vyzval nás k představení se a společně jsme se dohodli do kterých rubrik půjdeme. Na výběr bylo zahraniční a domácí zpravodajství, komentáře, sport, kultura, magazín Pátek, přílohy. Já a kolegyňka Katka jsme v přílohách, v létě je to každodenní příloha Letní relax. Ihned jsme dostaly společně zadané téma: Kam s dětmi o prázdninách, když rodiče musí být v práci. Tento článek vyšel v pátek 27.7.2007 (Prázdniny a dítě doma. Kam s ním?)

Já sama jsem ještě vyfasovala velký úkol, a sice napsat reportáž ze živoate ošetřovatelů v ZOO. Výsledek byl otisknut 24.7.2007 (Dobré ráno, opice, nese se snídaně)

V současnosti ještě pracuji na zajímavém článku, kterému předcházel zajímavý zažitek. Jízda na koni.

Během návštěv redakce dostáváme malé dílčí úkoly, například zkracování článků převzatých z agentur, vyhledávání informací pro ostatní redaktory.

Další možností kde psát je blog naší školy.(Blog Letní novinářské školy)

Celá praxe v redakci trvá 3 týdny, docházka není striktně dána, ale i během „sezení“ tam, člověk pochytí, co a jak se tam řeší. Jelikož pracuji, docházím do redakce po poledni. Část žáků letní školy bude absolvovat svou praxi ještě v srpnovém běhu.

Pokud Vás to zajímá, více info a dojmů najdete na výše zmiňovaném blogu, nebo se klidně zeptejte v diskuzi.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

3 komentářů k “Reportáž z Letní novinářské školy – za rok se můžete zúčastnit i vy”

 1. LuFa napsal:

  O Letní novinářské škole jsem od tebe Klárko slyšel letos prvně. Být v Praze a mladší, určitě bych zvažoval se příští rok přihlásit. Může být velmi zajímavé být účasten každodenního ruchu v redakci.

  Co mě však velmi překvapilo je, že se za účast platí. Cena 2400,- není sice vysoká, možná má účel pouze motivační, ale přece. Nějakou práci v Lidovkách odvádíte, takže bych spíš čekal, že byste si na kurz měli vydělat, případně se z kurzu vrátit mírně v plusu :-).

 2. Klára napsal:

  To LuFa: Cena je spíše symbolická, očividně to byl honorář pro přednášející, v ty první dva dny. A jestli budem odvádět práci v redakci, to nikdo nemůže tušit, hlavně zezačátku. Účast tam je dobrovolná, dost studentíků to vychlazuje po vzoru studií, Pátky a pondělky to je už a ještě víkend. Nakonec to jsme my s Katkou, kdo hodně píšeme a je nám to publikováno. Někdo to úplně vzdal, někomu to pak nevydají…..
  LuFa: Dnes se platí za všechno, hlavně v Praze:-)

 3. TB napsal:

  Hezký Kláro, už tomu rozumím jak se dostaly tvé opice do Lidovek;-) Mimochodem jsem si Lidovky tenkrát koupil a cesta vlakem na Moravu utekla jak voda, dobrý nápad… a čekám napjatě na další fejetonek, i dědovi v nemocnici se libily :-)

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.