Víkendové bloudění v Bludných Skalách (tip na výlet)

Když jsem se včera známým zmínil, že s dětmi, dědou a babičkou jedeme na výlet do Polska, první jejich reakcí bylo přání dobrého nákupu. Ne, nejedeme na nákupy, řekl jsem jim, ale na výlet. Stěží toto mohli pochopit. Do Polska k hranicím a ne na nákup? Ano, jde to.

V tomto článku popíši Bludné Skály (Błędne Skały), která jsme navštívili. V dalším příspěvku se pak budu věnovat lovení a pojídání smažených pstruhů, které jsem u nás v Čechách, tak jak to mají v Polsku, neviděl.

Námi navštívené Bludné Skály se nacházejí nedaleko příhraničního městečka Náchod a svou strukturou tvoří jakési přírodní skalní bludiště (přesná poloha na mapy.cz skal zde).

Z Náchoda jsme jeli přes městečko Kudowa zdrój směrem na vesničku Karłow. Zhruba něco za polovinou cesty z Kudowi zdróje do Karłowa se nachází malé parkoviště s odbočkou do Bludných Skal. Návštěvníci zde mají dvě možnosti. Buďto auto nechají na parkovišti a nahoru, zhruba 3 – 4 kilometry půjdou pěšky, nebo se za poplatek 10 zlotých dovezou až přímo ke vstupu skalního bludiště.

S malými dětmi jsme se nechali pustit až nahoru ke vstupu. Zde nutno dodat, že se z důvodu velmi úzké silnice, se na horu, i dolů pouští auta pouze čtvrt hodiny v hodinových intervalech. V našem případě jsme měli štěstí, že jsem k dolní závoře přijeli zrovna ve chvíli, kdy se auta pouštěla nahoru. Nahoře jsem zas přišli v čas, kdy se auta pouštějí dolů, takže jsem ani při vjezdu nahoru, ani pří sjezdu dolů ze skal nečekali.

Vstup do skal stojí pro dospělou osobu 5 zlotých. Děti které nechodí do školy neplatí nic. U školních dětí pak vstup činní 2,5 zlotých. Platit jsme museli zlotými. České koruny, ani eura zde s překvapením nebrali :-).

Bludne_skaly_00

Po zaplacení vstupného nás uvítala dřevěná brána s nápisem Błędne Skały.

Bludne_skaly_01

O něco dále pak bloudění mohlo začít.

Bludne_skaly_03

Abych bloudění uvedl na pravou míru, díky dřevěným lávkám, které přesně vytyčují cestu se nebloudí. Pouze se mezi skalami protahuje. Někde dokonce docela dost drsně, takž být jen o něco tlustší než jsem teď, asi neprojdu. Další důvod zamyslet se a začít hubnout :-(..

Bludne_skaly_02

Mnoho útvarů ve skalách připomíná houby.

Bludne_skaly_04

Ač jsou skály velmi nízké, pohybovat se uvnitř je nádhera.

Bludne_skaly_05

A někdy si člověk skutečně říká, kudy teď?

Bludne_skaly_06

Zájemci o další fotografie najdou zbytek zde: Bledné sklály – výlet.

Počasí nám vyšlo, spokojenost dětí se skalami byla maximální.

Vám, kteří se kolem Náchoda budete někdy pohybovat, Bludné skály k navštívení doporučuji. Myslím, že rozhodně nebudete litovat. Lépe než trávit a mrhat čas na tržnici.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

9 komentářů k “Víkendové bloudění v Bludných Skalách (tip na výlet)”

 1. Klara napsal:

  Vůbec jsem nevěděla, že tam něco takového je, českou stranu Teplických skal i „Ádru“ mám projitou. Tipy na výlet, to jsou dobré věci, díky. Taky někdy dám tip:-)

 2. LuFa napsal:

  Díky Klárko za budoucí tip na výlet. Už teď se těším, kam dle tvého tipu s dětmi vyrazíme ;-). A třeba nejen my.

 3. VaKo napsal:

  Dobrý den, chceme se tam vydat – lze dojet nahoru s autobusem nebo tam pouštějí jen auta ? Díky za odpověď.

 4. LuFa napsal:

  VaKo: Přeji též hezký den. Na horním parkovišti hned u skal jsme autobus viděli, takže určo tam autobusy pouštěj. Bohužel cenu a případné podmínky, jsou-li nějaké neznám.

 5. blanka faltynkova Lukyho mamka napsal:

  bledne skaly nejsou blede ale bludne .nezabloudili jsme slo se porad po vyznacenych deskach byl to pekny vyletik

 6. Pavel napsal:

  Autobusy rovněž pouštějí nahoru k Bludným skalám. Podle oficiálních stránek Národního parku Stolové hory osobní auto za poplatek 10 Zl. a autobus za 30 Zl. Tento víken to pojedeme ověřit.
  P.S. Hned vedle kousek nad Karlówem je další skalní bludiště na stolové hoře Velká Hejšovina (Szczeliniec Wielki). Vstupné dospělí 5 Zl. děti 2,5 Zl. Parkování v Karlówě. Skalákům zdar! Kaufíci.

 7. LuFa napsal:

  2 Pavel: Díky za doplňující info ohledně autobusů a přeji vám moc hezký výlet. Zmiňované další skalní bluďiště navštívíme snad příští leto. K jídlu vám doporučuji, zastavit se na pstruha v Pstrazne:

  Na pstruhy do Pstrazne (tip na výlet)

 8. Marzi napsal:

  Aktuální informace:
  Vstupné se platí i v korunách – 50 Kč za osobu.
  Pro nemotorizované výletníky mám tip: vlakem do Police nad Metují železniční stanice, hned před nádražím přestoupit na autobus do Machova a odtud krásný pěší výlet do skal a zpět. Doporučuji.

 9. misa napsal:

  Dekujeme za supr tip na vylet. dnes jsme se odtamtud vratili a strasne se nam libilo. I bez prukazu studenta jsme dostali studentskou cenu:) moc dekujeme

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.