Maršál a špión – vzpomínky na minulost v novém vydání

Marsal a spion
Myslím, že nebudu daleko od pravdy, když deskovou hru Maršál a Špión označím za jednu z nejlepších deskových her v období dospívání mé generace. Nebo alespoň nejlepší hru devadesátých let u nás na vesnici :-D. Společně s hrou Dostihy a Sázky a Fantom staré prahy (nyní se dívám, že je taktéž v prodeji) jsme Maršála a Špióna jako malí hrávali fakt hodně.

Jak však šly roky, intenzita hraní slábla, až se hra přestala hrát úplně a kamsi zmizela, takže už její původní verzi stěží kde dohledám. Naštěstí, s velkým překvapením a radostí jsem začátkem týdne zjistil, že hra Maršál a Špión nedávno nově vyšla, takže ji je opět možno koupit a hrát. Ač doma nyní velmi hrajeme hru Spiderman 3 Duel, Maršála a Špióna koupím sobě a dětem k Vánocům.

Nyní krátce ke hře samotné. Cituji z webu http://moorboyz.com, konkrétně tohoto článku, který pojednavá o původní verzi hry.

„V této hře se oba hráči stávají veliteli armády 19. století a snaží se porazit svého soupeře tím, že mu zajmou jeho prapor.

Každý hráč má k dispozici 40 herních kamenů různé síly, ale jeho protihráč nevidí jejich přesnou hodnotu. Úspěch hry závisí na odhadu soupeřových sil a úmyslů, na prostorové paměti a kombinačním smyslu. Náhoda ve hře hraje jen minimální roli, neboť silnější kameny berou slabší, ale ten nejslabší špión může zabít nejsilnějšího generála.

Pokud vás hra dle popisu zaujala, je možno si ji vyrobit dle tohoto odkazu: Maršál a špión – pravidla.

Nebo si ji pak koupit v novém vydání: Nové vydání hry Maršál a Špión

Pokud jste jako malí hru Maršál a Špión hrávali, nebo hrajete nyní v tomto novém vydání, můžete své postřehy ke hře napsat do diskuze. Za mě je tato hra výborná a už se těším, až ji s Davídkem budeme za dlouhých zimních večerů hrávat.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

7 komentářů k “Maršál a špión – vzpomínky na minulost v novém vydání”

 1. mj napsal:

  Tento názor, tak jak jsi ho popsal, je naprosto v pořádku.

 2. mrtvocich napsal:

  Super hhra, hrajeme občas na družinovkách ;)

 3. LuFa napsal:

  mrtvocich: co je to prosímtě družinovka?

  Máte ještě staré vydání hry, nebo uz nové?

 4. Vlasto napsal:

  Aj pre mna to bola jedna z najoblubenejsich hier. Len mam obavy, ci ju este niekde najdem
  , ale urcite to skusim. Malo to svoje caro, ked si ju clovek este aj sam poskladal :-) aspon ja som to kupil vo forme takej papierovej skladacky. No ak sa nemylim stalo to vtedy tusim 21 Kcs. Teraz ked som pozrel na tych 399,- Kc tak som len cumel :-)

 5. Tony napsal:

  Myslím si, že tato hra rozvíjí logické myšlení. Dle mého názoru tato hra je na úrovni šachu. Každý by si měl aspoń někdy zkusit tuto hru zahrát.

 6. Vali napsal:

  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala,jestli někdo nezná autora této hry? Jako malí jsme hráli tuto hru s živími lidmi :-D Tak bych ráda věděla,kdo ji vymyslel.

 7. Anonym napsal:

  kupim to

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.