Americká demokracie, nebo totalita?

Tak zas díky článku Scénka v Hiltonu: Takhle chráníte mého prezidenta?, který byl zveřejněn na zpravodajském serveru www.idnes.cz, nevím, jestli se mám na Spojené Státy Americké dívat jako na demokratické, nebo totalitní zřízení.

V článku je popisována situace, která nastala v hotelu Hilton, kde byl při své Pražské návštěvě ubytován americký prezident Bush.

Ve zkratce se stalo následující. Americký turista z Floridy, nijak v návštěvě amerického prezidenta neangažovaný, od kohosi dostal česky psaný leták s tučným nápisem „NE radarům“.

Letáku, v ruce amerického turisty, si všiml jeden člen tajných služeb (zřejmě amerických), a tak si šel turistu a jeho politické smýšlení prověřit.

Agent se dle článku představil a spustil: „Co to máte v ruce?“

Americký turista prý zbledl a řekl: „Ale nic, to je jen takový papírek.“

„A proč jste si ho vzal?“ pokračoval pak „výslech“.

„To je jen taková hloupost, já jsem to hned zmuchlal, podívejte se, jak jsem to zmuchlal…“, začal prý horlivě turista dokazovat loajalitu ke svému prezidentovi.

Muž z tajných služeb se však prý nenechal odbýt: „Víte, co tam stojí? Tam je napsáno Ne radarům. Vy s tím souhlasíte, že by tu neměl být radar?“ přísně ho vyslýchal na chodbě hotelu.

Protože agentem zdeptaný americký turista už nevěděl, co má dělat, tak aby dokázal, že je pravý Američan, demonstrativně zmuchlaný leták odnesl do koše.

Potud celá situace. Když se nad celým průběhem zamyslím, není mi z toho, co se v hotelu Hilton stalo vůbec dobře.

Zkuste se schválně vžít do kůže nebohého Amerického turisty. Jedete poznávat krásy světa, v jeho případě Prahy. Nemáte žádné tušení o nějakých plánech na umístění radaru v Čechách a navíc možná ani nevíte, že váš Prezident bude zrovna v tu samou dobu, na kterou jste si naplánoval dovolenou tak, kde jste vy. Prostě náhoda.

Náhodou také od kohosi dostanete leták, jehož obsahu zřejmě ani nerozumíte. Leták si v dobré víře vezmete, co třeba kdyby to byla pozvánka na nějaký bezva večer, kulturní akci apod. Nebo si ho vezmete jen tak ze slušnosti.

No, a potom se k vašemu překvapení začnou dít věci. Odkudsi se zjeví tajnej a začne vás přísně vyslýchat. A za co? Jen za to, že jste si vzal leták. Cítíte se trapně, na mysl vám přichází všechno možné, třeba i uvěznění, přeci jen jste v cizí zemi. Proste děs a hrůza.

Copak toto je tak americká toliko proklamovaná demokracie? Není to spíše totalita, v které se stáváte podezřelí jen proto, že v rukou třímáte neškodný leták, z jehož obsahem nemusíte ani nijak souhlasit?

Amerika možná kdysi demokratickou zemí byla, ale dnes? Dle toho co se mohu dočíst, skutečně nevím, nevím.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

15 komentářů k “Americká demokracie, nebo totalita?”

 1. agent hurri napsal:

  Já bych se těmi novinářskými pohádkami nezabýval.

 2. mrtvocich napsal:

  Pokud je to pravda, tak je to strasny… Ale jsou to media… A jeste ke vsemu cesky, clovek nevi cemu ma verit…..

 3. LuFa napsal:

  mrtvocich: Ač je to informace z doslechu (novináři), tomuto bych věřil. Je to smutné, ale je to tak.

 4. Undying&Pasqual napsal:

  Ta historka je naprosto výstižná:D Američany nemusíme ani já ani Pasqual a jejich demokracie je totalita, jejich stát policejní… P.s. Ta hádanka o tom, kolik je třem bratrům..:D Pasqual je z ní nějak hotový a už tu sype řešení:)

 5. LuFa napsal:

  Undying&Pasqual: Díky za názor na americké zřízení. K řešení hádanky pak přeji mnoho úspěchů.

 6. honza napsal:

  Ale no tak,kdyz rikate A reknete i B. Prvni co se stalo bylo, ze jim tam ten turista pobihal skrze ram a vykladal ze spatne chrani prezidenta. Takze se nedivim, ze nekdo z ochranky prisel ho trochu zchladit aby tolik neotravoval.

  To je dukaz o americke demokracii opravdu vypovidajici. V tom pripade my mame v Cechach tezkou totalitu. Protoze takovehle chovani policejniho sboru jsem zaznamenal i v Cechach :)

 7. David napsal:

  Je otázka, jestli se to skutečně odehrálo tak, jak to iDnes popisuje, novinářská kreativita bývá bezbřehá.
  I kdyby se to tak odehrálo, svědčí to pouze o nemístné horlivosti jednoho člena presidentovy suity, neříká to nic o americkém zřízení.
  Co by asi tak zmíněnému turistovi hrozilo ? Že příště nedostane devizový příslib ? Že se jeho děti nedostanou na školy ? Nebo že ho vyhodí z práce a zaměstnají ho jen jako pomocnou dělnickou sílu ?
  Proti americké formě demokracie mám výhrady, ale pořád je to demokracie a srovnávat ji s jakoukoliv totalitou je výsměch lidem, kteří v těch skutečně totalitních zřízeních musí žít. Mezi totalitou a i tou nejnedokonalejší formou demokracie vede takový příkop, že ho musí vidět každý, kdo má všech pět pohromadě.

 8. Martin napsal:

  Tenhle článek je naprostá kravina. Sekuriťák dělal prostě svoji práci. Od čeho by tam jinak byl? Je spousta magorů, kteří by viděli Bushe mrtvýho. Srovnávat Ameriku s totalitním státem může jenom naprostý hovado! V USA tě policajt bez důvodnýho podezdření nemůže ani zastavit na ulici, tak zase klídek. Pište články o Severní Koreji a neplácejte blbosti. USA je fungující demokracií, která zaručuje všechna lidská práva a svobodu projevu. Uvědomte si to. To není Rusko.

 9. LuFa napsal:

  Především k Martinovi: Ve své úvaze vycházím z článku, který přinesl zpravodajský server iDnes. Protože jsem v USA nikdy nebyl a upřímně řečeno nijak zvlášť po tom netoužím, takže z vlastní vůle ani nebudu, nevím a ani 100% netvrdím, zdali je v USA demokracie, nebo totalita. Pouze uvažuji a ptám se, zdali je USA natolik demokratickou zemí, jak mnohdy bývá prezentováno?

  Každopádně pokud se stalo toto, tak z toho dobrý pocit nemám:

  „Muž z tajných služeb se však prý nenechal odbýt: „Víte, co tam stojí? Tam je napsáno Ne radarům. Vy s tím souhlasíte, že by tu neměl být radar?“ přísně ho vyslýchal na chodbě hotelu.“

 10. Majkl napsal:

  Ja myslim,ze to je chyba toho americana,ze se nechal.Ja bych ho zjebal,co si to dovoluje, a tu pistolku,co ma u sebe,bych mu strcil do prdele napric….

 11. Majkl: Jasně, ty a banda šneků.

 12. Michal napsal:

  Podle me je to uplna blobst nebo naprosto prekroucene.
  Ja mam uplne jinou zkusenost: byl jsem nahodou na 5. nebo 6. vyroci jedeneacteho zari primo u ‚ground zero‘ kde bylo plno policajtu v uniforme i bez a mezitim vsim jak tam vsichni vzdavali hold a uctivali pamatku rozdaval clovicek letaky o tom, ze cela vec byla naranzovana, ze v budovach byly dalsi bomby a ze to byla konspirace vedena vladou USA (asi neco co je prezentovano tady – http://www.loosechange911.com/ ). V ty situaci mi to pripadalo hodne hodne vyhroceny (zvlaste za pritomnosti pozustalych atd.). Ale svete div se jak se zdalo USA je alespon v New Yorku porad demokracie, nikdo tomu cloveku nic nerekl, pokud mel zajem letak si vzal, kazdy si myslel to svoje a sel si po svym.
  Tak je jen moje zkusenost.

 13. LuFa napsal:

  Michal: diky moc za tvůj komentář. Z toho co píšeš mám skutečně radost. Tvůj zážitek, jak jsi ho popsal, je naprosto v pořádku.

  Asi to tedy bude i o lidech.

 14. Kačer napsal:

  Michal:V Americe je demokracie jen pro někoho.Pro nás ne.Dřív než se tam dostanu,tak mě prohlídnou jako zločince,zaevidují a pak se svobodně rozhodnou jak mne vyhodí.I kdybych měl svatozář.A stím radarem jde o podvod století.Místo aby mne chránil,vlastně „AMERIKU“,tak oni se budou na nás dívat v televizi jak si to s námi ti „špatní“ vyřizují.Ten radar nás příjde ještě hezky draho,jak po politické tak i po finanční stránce.A demokracie ……?

 15. Mlfsk napsal:

  Americká vláda a americký bankéři nejsou nic jinýho než banda teroristu az na par vyjímek.Kdyby mohli byla by na jejich vlajce celá země místo těch hvězdiček.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.