Mám rád čínské restaurace (navštěvuji je tak jednou měsíčně). Samozřejmě, nyní nemám na mysli nějaké čínsko-asijské bistro v obchoďáku, u nádraží, nebo na tržnici, ale skutečnou restauraci.
Líbí se mi přístup čínského personálu, který si všímá hosta hned od příchodu a nenechává ho zbytečně čekat. Fascinuje mě široký výběr exotických jídel, podávané množství, jejich výtečná chuť a rozumná cena.
Poslední takovou restauraci jsem s kamarádem Standou navštívil včera v Praze, poblíž obchodního domu Kotva. Přesnou adresu bohužel neznám. Restauraci jsme objevili náhodou a vydrželi jsme v ní téměř tři hodiny.
K poslechu nám hrála výborná Čínská muzika, čepován byl Budvar 10°. Jídla a příloha k nim byly podávány na samostatných talířích a my si pochutnávali.
Já si dal jako hlavní jidlo tofu s čímsi. Vypadala takto:
Standa si dal kungpao.
Najedli jsem se výborně a každý jsme se s celkovou útratou vešli pod dvě stovky.
Cena mě za takové služby velmi příjemně překvapila. Obyčejně jsem v českých restauracích za stejně kvalitní služby, zvlášť v Praze, zvyklý platit mnohem víc.
Později večer, s příjemně plným břichem, jsem pak začal přemýšlet o tom, jak je to asi v takových čínských restauracích s kvalitou jídla a něco se pokusil vyhledat na internetu.
Kvalita jídla v čínských restauracích
Velmi zajímavé články, které se zabývají kvalitou jídla v čínských restauracích jsem nalezl na serveru www. idnes.cz.
Konkrétně se jedná o článek V čínských bistrech „Bobíka“ nevaří a odkazované přílohy ze samotného článku, v kterých jsou hodnoceny některé konkrétní čínské restaurace. Přílohy v článku jsou čtyři. Jejich název pak mluví za vše. VÝBORNÉ RESTAURACE, DOBRÉ RESTAURACE ,RIZIKOVÉ RESTAURACE, DISKVALIFIKOVANÉ RESTAURACE .
Velmi potěšující v tomto je, že v testu v součtu vyšlo více výborných a dobrých restaurací, než rizikových a diskvalifikovaných.
Dalším zajímavým článkem ohledně kvality jídla v čínských restauracích je článek Hygienik: Nevidím zásadní rozdíl mezi českými a exotickými restauracemi, z kterého jak název vypovídá vychází, že z hlediska kvality jídla není rozdíl, mezi českou a čínskou restaurací. Na dobré i špatné jídlo můžete narazit všude.
Navíc o kvalitě nepoživatelných jídlech v českých restauracích pojednává článek České restaurace vaří jídla chutná i nepoživatelná.
Dalším zajímavým článkem, který mapuje kuchyni v českých provozovnách je Jak chutná v podhradí? Jídlo spíše průměrné.
Poslední zajímavý článek, který jsem na téma čínské kuchyně v Čechách nalezl, je článek „Čínu“ jsme si počeštili. V něm zkušený šéfkuchař, jednoho brněnského hotelu, Miroslav Husák odpovídá na otázky ohledně čínské kuchyně.
Z výše zmiňovaných článku mi kvalita v čínských restauracích v globálu nevychází oproti českým restauracím nijak špatně, což je velmi dobré a tak dál zhruba měsíční periodou budu jejich služby nadále využívat.
Pokud i vy chodíte do čínských restaurací rádi, přeji vám tímto dobrou chuť. Samozřejmě dobrou chuť přeji i všem ostatním :-).
Pekne napsane a podepisuju. Jeste jednou diky za pekny vecer a dobre popovidani.
Na cinu chodim rad, jejich Kachna po secuansku me vzdy dostane a i testoviny jsou super.
Stava
Jednou si musím na nějakou takovou baštu zajít …
Zatím jsem se vzmohl jenom na gyros s hranolkama v bistru „Lotos“ :) To si dopřeju docela často a rád.
Martin Stiborský: Rozhodně doporučuji a přeji dobrou chuť. V dobré restauraci mají Číňané výborné celkem vše, tak raději nebudu nic konkrétního doporučovat.
Jinak kachnu, o které píše Standa si také čas od času dám. Je sice o něco dražší, ale skutečně chutná.
Jako přílohu mám rád smažené nudle, nebo rýži. Ke kachně se hodí rýže. K ostatnímu bych se pak nebál nudlí.