ICQ legálně pod Linuxem

V posledních několika týdnech se stalo jakou si módou upozorňovat na úskalí, dle některých velmi omezující, licence ICQ. Poslední větší debatu rozpoutal článek Úskalí licence ICQ: mnoho neznámých omezení zveřejněný na linuxovém portálu www.root.cz.

Ač mám www.root.cz a lidi z www.root.cz rád a všeobecně jejich aktivity podporuji, s jejich snahou o znechucení ICQ běžným uživatelům nemohu souhlasit. A to i přes to, že sám jsem uživatelem výborného komunikačního protokolu Jabber, který tímto taktéž každému doporučuji (kdo jste o Jabberu neslyšeli, mohu vám doporučit článek Jabber – Instant messaging bez omezení, nebo návštěvu českého portálu o Jabberu a XMPP.)

Nyní však ke zmiňovanému článku z www.root.cz.

Co mě na článku vadí nejvíce a proč vlastně tento příspěvek píši jsou tyto řádky, uvedeny ve shrnutí článku:

„Z výše uvedeného je zřejmé, že licenci porušuje naprosto každý linuxový uživatel ICQ a také řada uživatelů MS Windows, kteří používají neoficiálního klienta.“

To že používá člověk Linux musí notně znamenat, že porušuje licenci k ICQ? Myslím, a rád bych ukázal, že v žádném případě.

ICQ pod Linuxem

Pokud nyní čekáte nějaké kličky a opičárny k tomu, jak ICQ pod Linuxem legálně provozovat, asi vás zklamu. Vše je naprosto jednoduché. Stačí si jen ze z webové adresy http://download.icq.com/download/icq2go/ spustit webového klienta ICQ2GO!, zadat své UIN a heslo a ICQ můžete legálně provozovat, tak jak vidíte na obrázcích.

ICQ Linux 1

Ovládání webové verze klienta je velmi intuitivní a pohodlné. Zvuky i chování velmi obdobné verzi nainstalované. Jak vidíte z obrázku níže, mělo by být umožněno i zasílání SMS. Bohužel zasílání SMS nevyužívám a když jsem toto testoval, SMS se mi z nějaké příčiny odeslat nepodařilo.

ICQ Linux 2

Součástí webové verze ICQ jsou i klasická nastavení.

ICQ Linux 3

Dále pak pohodlné vyhledávání uživatelů.

ICQ Linux 4

Pokud tedy chcete pod Linuxem legálně využívat ICQ, z výše napsaného se z žádným problémem potýkat nemusíte.

Nakolik je potřeba brát licenci ICQ vážně?

Poslední otázkou nyní zůstává, nakolik je potřeba brát licenci ICQ vážně? Aniž bych chtěl licenci k používání ICQ nějak zlehčovat, rád bych zde nastolil otázku, zdali se dnes nejedná spíš o pozapomenutého licenčního dinosaura, který neprošel přirozenou evolucí.

Proč se za mnoho let AOL neohradilo proti tvůrcům tzv. neoficiálním klientům? Proč se tolerují ICQ transporty pro Jabber? Proč nejsou známé případy uživatelů, kterým se díky používání neoficiálních klientů zrušily ICQ účty?

Jediné co se děje je občasná změna ICQ protokolu. Zdali je změnou ICQ protokolu sledováno znesnadnění použití ICQ protokolu neoficiálním poskytovatelům ICQ služeb, nebo jde jen o snahu ICQ dosáhnou změnou v protokolu lepších služeb nevím.

Osobně použití ICQ nikomu nedoporučuji. Rovněž tak nezakazuji.

Sám ICQ v omezené míře pro komunikaci s přáteli používám. Nejčastěji přes Jabber transport. Snad mi teď tedy AOL nezruší ICQ účet ;-).

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

25 komentářů k “ICQ legálně pod Linuxem”

 1. Xeelee napsal:

  Jste si jistý že se dá s ICQ2GO komunikovat???

  „Z výše uvedeného je zřejmé, že licenci porušuje naprosto každý linuxový uživatel ICQ a také řada uživatelů MS Windows, kteří používají neoficiálního klienta.“ je poněkud vytrženo z kontextu a mrzí mě, že jste se nezmínil o oficiálním AIM klientovi pro Linux, licencovaném jako GNU LGPL.
  AIM totiž také požívá OSCAR protokokol a můžete s ním komunikovat s ICQ klienty.
  Vzhledem k tomu že, to je OSS by se s ním daly dělat docela zajímavé věci.

  BTW ICQ má zvlášte poslední dobou enormně mnoho problémů a oficiální klient patří k tomu nejhoršímu co znám.
  S vydáním QIP Infium kompletně přejdu na Jabber.

 2. pavlix napsal:

  Zdar, docela dobrá poznámka.

  Myslíš, že bych tě mohl poprosit o nějakou konstruktivní kritiku na portál http://icq.xmpp.cz/ ?

  Potřeboval bych to vyčistit od různých chyb, které jsem způsobil psaním v noci, v zápalu boje a taky při nedostatku informací.

  Mimochodem, zdá se mi, že http://icq.xmpp.cz/ je trochu předlohou pro Krčmářův článek (samozřejmě se o tom nikde nezmiňuje, je to pouhá moje domněnka) a nejspíše trpí podobnými nedostatky.

  Jabber+Mail: pavlix(at)pavlix.net
  Jabber konference: xmpp@chat.xmpp.cz

 3. pavlix napsal:

  Ad Xeelee: už máš stažené zdrojové kódy k LGPL AIM klientovi?

  Já je nenašel a mezi binárkama jsem nenašel ani tu LGPL licenci.

  Kde se stala chyba?

 4. Xeelee napsal:

  Já tušil že s AOL budou problémy.
  http://www.google.cz/search?hl=cs&q=aim+source+code&btnG=Vyhledat+Googlem&lr=&aq=t&oq=aim+sourc
  Zvláštní LGPL…
  Ještě se na to podívám.

 5. LuFa napsal:

  Xeelee: Ano, s ICQ2GO jde celkem pohodlně komunikovat. Vyzkoušeno v prohlížeči Firefox pod Linuxem. Aplikace se chová stabilně, rychlost a ovládání bez problémů.

  K „Z výše uvedeného je zřejmé, že licenci porušuje naprosto každý linuxový uživatel ICQ a také řada uživatelů MS Windows, kteří používají neoficiálního klienta,“ bych se chtěl zeptat, jak je to s kontextem správně. Nepřipadá mi, že by se nějak významně změnil význam citovaných vět. Pokud ano, rád bych věděl jak?

  AIM 1.5 for Linux jsem v tomto příspěvku nezmínil záměrně. Důvodem je má starší zkušenost s tímto klientem, který mi až na možnost přenosu souborů nijak zajímavý nepřišel. Ostatně jsem tohoto klienta neopomněl zařadit do přehledu Linuxových instant messengerů (článek Kecálci v Linuxu) právě kvůli možnosti bezproblémového přenosu souborů. K použití čistě pro komunikaci ho nedoporučuji. Ale je to věc názoru.

  Btw: enormně mnoho problémů u ICQ mě netrápí. Primárně ke komunikaci používám Jabber, v současné době již víc než rok klienta Gajim. Před tím jsem používal PSI. Na mobilu nyní používám Bombus.

 6. LuFa napsal:

  Pavlix: Ahoj, na portál http://www.xmpp.cz/ se ti zkusím podrobněji podívat o víkendu, až budu mít něco více času. Též své články o Jabberu doplním o odkazy na http://www.xmpp.cz/ .

  Domovské stránky AIM 1.5 for Linux nalezneš zde: http://www.aim.com/get_aim/linux/latest_linux.adp . Jak ale píši již výše, mnoho mi tento klient nesedl.

 7. pavlix napsal:

  Taky jsem nezaznamenal to vytržení z kontextu.

  LuFa: Díky, podpora širší komunity projektu určitě prospěje.

 8. Xeelee napsal:

  Lufa: Vetšinu uživatelů určitě nenapadlo komunikovat pomocí ICQ2GO.
  IMHO se nedá plnohodnotně používat (to samé si myslím i o oficiálních ICQ klientech).
  Opravte mě jestli se pletu, ale na možnost komunikovat přes ICQ2GO jste nejspíše přišel až díky komentářům pod článkem.
  Ten citát mi opravdu nepřijde na místě.
  AIM bych v článku rozhodně zmínil, protože jeho používání je legální a o tom byl tento článek.
  Méně funkcí a horší ovládání než ICQ2GO snad mít nebude.

 9. LuFa napsal:

  Xeelee: Nevím a nedovolil bych si tvrdit, jaký počet uživatelů napadlo, či nenapadlo komunikovat přes webového klienta ICQ2GO. Co však prokazatelně vím je to, že někteří lidé tvrdí, že neexistuje oficiální ICQ klient, který by bylo pohodlně spustit pod Linuxem. Pro tyto a ty, kterým jim věří jsem svůj příspěvek napsal.

  O důvodu, proč jsem k ICQ2GO nezařadil oficiálního AIM klienta jsem již psal. Přiznám se, že nevím jaká je situace dnes, ale když jsem více měsíců zpět tohoto klienta zkoušel, poslední dostupná verze byla z roku 2003 a samotný program se mi nijak sám nezamlouval. Myslím, že ani jeho instalace se neobešla bez mírných problémů. Pokud je dnes situace jiná a vy osobně máte s oficiálním AIM klientem jiné, lepší zkušenosti něž já, prosím opravte mě a o tomto klientu napište více.

  ICQ2GO jsem intenzivněji začal používal zhruba před třemi až čtyřmi lety, a to na počítačích na kterých jsem neměl práva cokoliv instalovat. Později jsem od ICQ2GO přešel na JWChat a dnes z webových služeb používám výhradně Meebo. Na existenci ICQ2GO jsem tedy z komentářů pod článkem rozhodně nedošel.

  Co se týká plnohodnotného používání ICQ2GO ve srovnání s oficiální verzí, která se instaluje, ICQ2GO skutečně plnohodnotné není. V čem všem se ale liší nevím a to z toho důvodu, že instalovaného klienta neznám. Co jsem však slyšel, je v něm možno push to talk komunikovat hlasem. Hrát nějaké hry a tak. Asi také bude zobrazovat víc reklamy :-). Ale toto fakt nevím. Předně jde ale o textovou komunikaci a to ICQ2GO zvládá. Ostatně i mnoho alternativních ICQ klientů, o kterých se dost často mluví většinou taktéž zvládají pouze textovou komunikaci.

 10. Botanicus napsal:

  Njn, jenze kdyz ma nekdo svuj oblibeny klient, tak mu tohle moc nepomuze…

 11. LuFa napsal:

  Botanicus: njn, ale když to občas někdy jinak nejde :-). Teď mluvím hlavně o situaci na počítačích, kde uživatel nesmí instalovat aplikace. Jinak osobně již taky ICQ2GO nepoužívám. Jak jsem již psal, víc než dobře ho nahradilo Meebo.

 12. Botanicus napsal:

  LuFa: ale jo, ja nerikam, ze to tak neni :) Jen rikam, ze s Emacsem && jabber transporty to legalne mit asi nebudu a ten oficialni nebudu pouzivat ani pod pohruzkou smrti preinstalovani meho milovaneho Archu Widlema nebo Mandrivou ;)

 13. LuFa napsal:

  Botanicus: Jak jsem již psal, ICQ zřejmě taktéž v souladu s licencí nepoužívám. Pouze jsem chtěl ukázat cestu, že kdo ICQ v souladu s licencí používat chce, tak může.

 14. Botanicus napsal:

  Ja to vim, mas pravdu :) Jen konstatuju, ze z praktickeho pohledu je mi to docela k nicemu :) Ale … ICQ uz stejne definitivne zrusim, takze to budu mit legalne v kazdem pripade ;)

 15. LuFa napsal:

  Botanicus:

  >ICQ uz stejne definitivne zrusim, takze to budu mit legalne
  >v kazdem pripade ;)

  Myslím, že z čistě filozofického hlediska se zde stojí zamyslet nad tím, zdali je možno něco, co nemáš, mít legálně. Něco mi říká, že když člověk něco nemá, třeba ICQ, nemůže ho mít ani legálně. A ani nelegálně. Prostě ho nemá a nezajíma ho :-).

  Tvé snaze zbavit se ICQ fandím. Já si účet ještě chvíli ponechám.

 16. pavlix napsal:

  Botanicus, moc do všeho rýpeš, jako ostatně vždycky, tenhle článek je myslím stručný a výstižný a neříká nic víc, než co se v něm píše.

  Jedná možná chybka může být v tom, jestli je použití, které ne zcela odpovídá podmínkám, nelegální. Je možné, že náš právní řád některé části podmínek anuluje (bez ohledu na tom, co si provozovatel ICQ myslí).

  Já si účet taky nějakou dobu ponechával, a to asi rok, ale pak jsem ztratil potřebu.

 17. Zd.Válek napsal:

  Řekl bych že tady v diskuzi došlo k omylu. Jedná se o licenci AIM. Totiž nikde jsem neviděl že je vydáno pod LGPL. Pouze píšou že používají knihovny GTK (upravené) které jsou pod LGPL. A s těma je vše v pořádku – mají tam odkaz na stažení jejich kódů. Ta informace je tady:
  http://www.aim.com/get_aim/linux/latest_linux.adp#libraries

 18. Phantom napsal:

  Je to hezké, když se něco používá legálně, ale chtěl bych vydět začátečníka jak po každém spuštění počítače hledá stránku icq2go a pokročilejšího uživatele jak se radši připojuje přes html než přes svého jednoduchého a přehledného klienta. Vím, že je na každém, co a jak použije, ale jestli někdy někdo četl (alespoň část) licence od icq, tak se dočte, že používáním neoficiálního klienta mu může být zrušen účet, a už to mě odrazuje od používání icq protokolu vůbec. Zkoušel jsem přejít na něco jiného, ale ostatní dělají jako by se jech to netýkalo (dokud se neodpojím úplně :-) ) Mám jednu otázku, na kterou se patrně nikdy nedozvím odpověď, ale kdyby jste někdo věděl: Proč je ICQ zřejmě nejpoužívanějším protokolem? Co je na něm tak úžasného že ho mají všichni mí známí? Zatím mi nikdo nedokázal odpovědět :-)

 19. Phantom napsal:

  Ještě maličkost: Mrkněte tady http://www.icq.com/boards/view_messages.php?tid=30227&topic_id=2215340
  kolik lidí si na ICQ stěžuje ohledně zrušení účtu, a to nejsou všichni :-)

 20. LuFa napsal:

  Phantom: Co se ICQ, jako nejpoužívanějšího protokolu týká, je potřeba si uvědomit dvě věci.

  1) ICQ jako protokol je nejpoužívanější pouze u nás. V jiných zemích je zas převaha jiných protokolů, MSN, AIM, …..

  2) Používanost protokolu ICQ v našich končinách je dána historicky a to tím, že k nám po BBS a IRC přišel jako první IM klient. ICQ tedy přišlo v ten správný čas na to s právně místo a tak se používá. Protože se používá, nutí jeho používání i další lidi, aby ho používali a tak dále a tak dále.

  Přestože já jako primární IM používám Jabber, mám ICQ taky (řeším přes jabber ICQ transport). Tímto tedy zvyšuji používanost ICQ taktéž.

 21. Phantom napsal:

  Vím že je icq tady nejpoužívanější, take vím, že když za vámi přijde známý a řekne „mam icq, udělej si ho taky“ a vy si s nim chcete psát, jednoduše se podřídíte a řeknete to zase ostatním. Proto je tady icq tak rozšířené. Nicméně, v dnešní době není problém nainstalovat nějaký IM a nacpat do ného více účtů (teď zrovna jich mam 5 :-) ), ale problém je v lenosti lidí (alespoň tak jsem se s tím setkal já :-) ) Zatím je každému jedno, že chci odejít od icq a nechtějí si přidělat účet jinde (moc práce). Až zmizím, budou se divit :-)

 22. mp napsal:

  windows forever ;)

 23. Phantom napsal:

  Windows je název největšího počítačového viru všech dob :-D

 24. stenly napsal:

  hh na 2go chodim jen kdyz musim (a to mam windows)a navic je hodne nestabilni. klasickej icq 6 5,1 … sou na prd je tam reklama a spomaluje PC proto pouzivam qip :-P

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.