Problém blednoucích účtenek

Zhruba 14 dní zpět, jsme domů koupili novou varnou konvici. Jako doklad pro případnou reklamaci slouží účtenka vytisknutá na teplocitlivém papíře.

Stvrzenka1a

Stvrzenka2a

Problémem teplocitlivého papíru, jak je vidět na jedné starší účtence, je však blednutí.

Stvrzenka3a

Při správném skladování účtenek (chránit před světlem,měkčeným PVC, uhlovým a samopropisovacím papírem, …) by toto nastat nemělo. Možná je to pravda, možná účtenky skladuji špatně, ale fakt je ten, že mi nějaká ta účtenka čas od času vybledne. Co tedy s tím?

Obchodníci radí, účtenku si okopírovat. V případě záruky to asi pomůže, takže to u dražších věcí asi dělat budu. Radost z toho však nemám.

V případě toho, že by účtenka měla sloužit jako doklad pro daňový úřad však kopie nestačí. Daňový úřad uznává pouze originály. Naštěstí se mi tento případ netýká. Obchodníkům je prý dokonce u dražších věcí daňovými poradci doporučováno, aby si nechali udělat ověřené kopie účtenek. Takže jim nezávidím.

A co na používání teplocitlivého papíru stát, respektive zákony? Vše je prý v naprostém pořádku. Nikdo nemůže nařídit na jaký typ papíru se účtenky mají tisknout.

Trochu mi to připomíná scénu z Fantomase, který na začátku jednoho dílu vyplnil šek inkoustem, jenž se po chvíli ztratil :-). Že by se generace dnešních prodejců nechala inspirovat?

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

10 komentářů k “Problém blednoucích účtenek”

 1. hurri napsal:

  Nedávno jsem vyhazoval účtenky staré 2-4 roky a na všech jsem si přečetl od čeho byly. Vzhledem k dvouleté záruce si myslím, že stačí účtenky hodit do šuplíku.

 2. LuFa napsal:

  hurri: jak je vidět na poslední ofocené účtence, já to tak nemám :-(. Zbyl pouze podpis. Navíc doklady pro finanční úřad se musí uchovávat v délce 5.let.

 3. MzK napsal:

  Oni to už kolikrát natisknou nečitelně, slabě a světle. Šetří na všem.

 4. M4r3k napsal:

  Jo s účtenkama je to potíž. Ale tenhle typ tisknout snad jen v hypermárketech, kde nenakupuju zboží od něhož očekávám životnost dělší než půl roku. :-)

 5. anonym napsal:

  Mno, rekl bych ze pokud uctenka nevydrzi po dobu zaruky v beznych podminkach je to na stiznost na obchodni inspekci.

 6. danovy poradce napsal:

  Podklady pro pripad kontroly financnim uradem je treba uchovavat po celou dobu, kdy takova kontrola muze nastat, coz muze pet let dost vyrazne presahnout (neni vyjimkou 8 a vice let, v pripade soudniho sporu je ta doba v podstate neomezena).

  I kdyz castecne mate pravdu, nejbeznejsi doba je 4-5 let.

 7. Paxel napsal:

  Jo celkem by mě zajímalo, jak by se taková situace v reálu řešila? resp. jestli by ta důkazní nouze zůstala skutečně na kupujícím, nebo jestli by k tomu FÚ, příp. soud nějak přihlédl. Možná by se to nějak dalo zjistit i pokud ty písmenka nejsou vidět. Asi ten papír pod tím bude nějak pozměněn… No zajímavá to situace. P.

 8. ab napsal:

  Ja som mal problem, mal som uplne biely blok od produktu, ktory som potreboval reklamovat. Tak som zasiel do daneho hypeermarketu (Tesco), tetka si preskenovala biely papier, vytlacila vsetky potrebne tlaciva na reklamaciu a produkt zobrali späť. :)

 9. LuFa napsal:

  ab: Tak to je moc fajn slyšet,že Tesco reklamaci vzalo. Jinak před týdnem nám doma odešla žehlička. Rok stará. Paragon k ní zatím nemůžu najít vůbec. Buďto zmizel celý, nebo jsem ho ztratil :-(.

 10. ergo napsal:

  Kladenský finančák je vůbec neuznává, takže si necháváme všechno přepsat na paragony. Každý účet znamená cca hodinovou hádku: )

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.