Pozor, mobil vás špehuje (horší než kamerové systémy)

mobilni telefon
Pondělí, v hlavní zpravodajské relaci televize Nova se v prvním příspěvku objevuje reportáž nazvaná „Brutální hromadná rvačka školáků skončila zraněním“. Nosným prvkem reportáže je videozáznam pořízený mobilem, který zachycuje relativně bezvýznamný pěstní střet malé skupinky, asi osmi žáků, dvou škol v Ústí nad Labem. Zraněním je v názvu reportáže myšleno škrábnutí prstýnkem. Rvačkou se dnes zabývá policie.

Úterý, do hlavní zpravodajské relace televize Nova je zařazen příspěvek „Žáci šikanovali učitele“. Nosným prvkem této reportáže je opět záznam pořízený mobilem. Na základní škole v České Třebové se několik žáků deváté třídy navezlo do mladého učitele, tak že ho o přestávce obstoupili a bránili v průchodu. V závěru záznamu je pak vidět, jak učiteli kdosi nasazuje odpadkový koš na hlavu. Případem se nyní dle slov reportérky zabývá policie.

Včera se na iDnes objevuje článek Radní odvolali ředitele gymnázia, líbal studentku. Nosným prvkem článku je opět videozáznam pořízený mobilem. Tentokrát je na videozáznamu zachycen ředitel rakovnického gymnázia jak se na maturitním večírku líbá se studentkou. Ředitel je na základě tohoto videa odvolán.

Tolik z toho, co jsem stihl v průběhu tohoto týdne zaznamenat ohledně reportáží, v kterých hlavní úlohu hraje video záznam pořízený mobilem. Ani jeden z výše jmenovaných případů, se mi nezdá natolik závažný, že by se musel dostat do hlavní zpravodajské relace, či vůbec do televize, nebo novin.

Zhodnotím-li ze svého pohledu první případ, vychází mi, že se pár žáku normálně popralo. Až na menší škrábnutí prstýnkem se celá rvačka obešla bez zranění, tak co z toho dělat vědu. Jako dítě školou povinné jsme se také sem tam na vesnici, parta proti partě, porvali a nikdo z toho nic nedělal. Rozhodně nás ani nenapadlo, že by se naše rvačka dostala na přetřes v celostátním měřítku.

Druhý případ již vnímám o něco závažněji. Přeci jen učitel je osoba, která by mezi žáky měla mít respekt. No, a pokud ho nemá, toto by si žáci stejně dovolit neměli. Holt stalo se. Do televize a k policii se ale případ zase dávat nemusel. Žáci mohli být od ředitele potrestání třeba důtkou, nebo sníženou známkou z chování. Učitel by se pak měl zamyslet nad tím, co dělal špatně, že k takové situaci za strany žáků k jeho osobě došlo.

Třetí případ je opět banalita. Neznám sice věk dívčiny, s kterou se ředitel gymnázia líbal. Tak nějak ale podle toho, že se případ odehrál na maturitním večírku, předpokládám, že byla dost stará na to, aby si sama rozhodla o tom, s kým své rty dobrovolně spojí. Ze svého okolí pár případů spojení rtů učitele a žačky, které později dospělo až v manželství, znám, a nic špatného z dlouhodobého hlediska o tomto říct nemohu. Holt, kdysi měli štěstí, že je nikdo při líbání nenatočil mobilem. Dnes za polibek dostává člověk padáka.

Jak je ve všech třech výše zmíněných případech vidět, hlavní úlohu hraje video záznam pořízený mobilem. Zlo, které jsem kdysi očekával od kamerových systémů, převzali do rukou naivní občané, kteří se tak bezvědomky sami špehují a „udávají“.

Snad některým lidem s mobilem v ruce brzy dojde, že ne vše je dobré točit a pokud už něco natočí, tak to už vůbec není dobré dávat na internet. Zvlášť když jsou další lidé, kteří z komára snadno udělají velblouda a mnoha lidem tak zbytečně zkomplikují život.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

5 komentářů k “Pozor, mobil vás špehuje (horší než kamerové systémy)”

 1. hurri napsal:

  A to si představ ten rozruch až někdo natočí Tebe. Už volám CNN.

 2. Lemik napsal:

  Viděl jsi ty zprávy, které dává Nova v 17 hodin? Prostě masa si žádá vidět krev. A pak, babičky v tramvaji by si neměly o čem povídat, nemohly by pak říkat jak jsou Ti dnešní mladí hrozní, co všechno si dovolí, atd. Na Zprávy na Nově se dívám už jen pro pobavení.

  BTW, už se Ti ozval spotřebitel.cz s tou reklamou v kině?

 3. LuFa napsal:

  to Lemik: Naštěstí neviděl :-). Náhodou jsem se dozvěděl jen o tom, co jsem popsal a zpětne se pak dival na internetu. Čas od času mi nějaký odkaz přijde mailem na youtube. Takže vím, že čemu se Nova věnuje, je teď jen kapka v moři. Za čas to může být daleko horší :-(.

  spotrebitel.cz se ještě neozval. Vyvinout další činnost plánuji během příštího týdne :-). Jinak dnes jsem na aktualne.cz zmerčil zprávičku Skluz v TV programu? Hrozí pokuty, kde rada pro TV vysílání žádá, aby pořady v TV začínaly včas. Večer asi na to upozorním v blogu, teď bohužel na to nemám čas :-(.

 4. Štěpán Faltýnek napsal:

  Myslím, že svědectví třeba i pomocí mobilního telefonu je OK. Ať se člověk nebojí být odpovědný za své činy. Když nedělám nic špatného, proč se za to stydět? A když se člověk stydí, za něco, co může vyjít napovrch zachycením na mobil, tak ať to dělá v soukromí, nebo ať to nedělá.Tečka

 5. LuFa napsal:

  to Štěpán Faltýnek: kde má dnes člověk najít soukromí?

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.