Retro aplikace: t602 nejúspěšnější československý textový editor

Tak jsem včera dohledal pár svých starších textů napsaných v textovém editoru t602. Protože se mi tyto texty v moderních textových editorech (OOo, Abiword, Koffice) nepodařilo nijak rozumně otevřít, rozhodl jsem se t602 zprovoznit v Dosboxu. Světe div se, šlape na jedničku. Vše chodí tak jak má a náš nejslavnější československý editor je znovu v provozu. Pokud si chcete jeho vzhled připomenout, či jste o něm pouze slyšeli, nikdy však neviděli, máte možnost.

Takto se v t602 psalo.

t602 - obr2

Dokonce ani kalkulačka nechybí :-).

t602 - obr3

Pamatujete si na t602 i vy? Používate ho ještě někdy? Já mimo včerejška tak sedm let ne.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

28 komentářů k “Retro aplikace: t602 nejúspěšnější československý textový editor”

 1. Vlastimil Ott napsal:

  :‘-( Dýchla na mě nostalgie…

 2. Lemik napsal:

  To jsou pro mě vzpomínky na základní školu. Ještě k tomu byl K602 na databáze a něco na tabulky, ale možná se pletu. Ale z těch tabulek žiju do dneška. Princip všech těch tabulkových procesorů, je skoro stejný, ne :-)

 3. LuFa napsal:

  to Lemik: tak jsem ještě na tvůj popud rozchodil c602 :-). K nalezeni zde: Retro aplikace: c602 československá konkurence MS Excel :-)

 4. --==[FReeZ]==-- napsal:

  T602 jsem take kdysi pouzival, spolu s M602, M$ DOS 6.22 a Windows 3.11 =) Ve Windows 3.11 byl M$ Word 1.x, jenze Windows 3.11 vzdy spadl drive, nez do dvou hodin, cili proto tenkrat bylo T602 mnohem lepsi a opravdu spolehlive i bez neustaleho ukladani, akorat obcas doslo k chybe graficke karty trident (512K tzn. 0.5MB) a ztratil se obraz =) Tak se musely dokumenty ukladat poslepu =)) Mimochodem ten druhy clanek na screenshotu vypada velmi zajimave, je mozne si ho nekde tady precist cely?

 5. LLook napsal:

  Možná se pletu (ten antialiasing to hrozně rozmazává), ale není tam na té úvodní obrazovce jako vlastník kopie CSD?

  Ta doba byla zajímavá taky tím, jakým způsobem se software šířil. Zpravidla si nějaký podnik koupil jednouživatelskou licenci a pak to rozkopíroval na disketách (!) po všech pracovištích – odtamtud se to šířilo domů k těm, kteří si naspořili na počítač a odtamtud zase do dalších podniků. Právě ČSD v tom asi patřily mezi vůbec nejlepší.

  I díky tomu se tak skvěle dařilo virům (kdo nepamatuje dnes nejspíš už vyhynulý One Half?).

 6. LuFa napsal:

  to LLook:

  Dívám se na to a skutečně CSD :-). Takže se nepleteš. O CSD a licenci jsem neměl páru. Verze, kterou jsem včera stáhnul nijak neřvala a o žádných licencích nemluvila. Že je to někde napsané jsem netušil. Díky za upozornění.

  Každopádně po zjištění, že tento SW není z hlediska autorských práv košér, mažu. Stejně by mě ale zajímalo, zdali se tyto staré DOS produkty dají získat nějak legálně (free licence, nebo za menší obnos koupit).

  Teď jsem ještě na netu dohledal verzi s licencí James Bond :-). Že by i britové byli dalším černým šiřitelem?

  One Half pamatuji. Dost známých kvůli němu přišlo o data :-(.

 7. LuFa napsal:

  to –==[FReeZ]==–: Povídečku jsem právě zveřejnil, k nalezení zde: Není dítě, jako dítě

 8. hurri napsal:

  Je to pro osobní použití, tak by to mělo být zdarma ne? Proč řešíš nějaké licence, vždyť na tom nevyděláváš.

 9. LuFa napsal:

  to hurri: u SW autorský zákon (AZ) s termínem „užití pro osobní potřebu“ nijak nepracuje. Termín „užití pro osobní potřebu“ se vztahuje pouze na audiovizuální díla.

  Pokud tedy SW není autorem poskytován zdarma, není jeho používání dle AZ košér. Jak je tomu u t602 ale netuším. Nikde se mi nyní nepodařilo zjistit, jak to s licencemi a poskytováním tohoto historického textového editoru je.

 10. mjdj napsal:

  ačkoliv mi je 16 let ti si na něj pamatuji :D sme se dnes balyvy o 386stkach s kamošem ja se přeřekl a žekl jsem že sem měl v 386 ms-dos a windows vista :D

 11. LuFa napsal:

  mjdj: jedna pozapomenutá 386 u nás doma stále ještě odpočívá :-). Ale je fakt, puštěna už asi dlouhý čas nebyla, takže se dá uvažovat, že brzy odejde do křemíkového nebe.

 12. Anonym napsal:

  mám na n i dkonce originál instalační diskety 5,25,

 13. Lipis napsal:

  Hele jak ten obrázek tan text, nemáš někde pokračování????????????????,

 14. Lipis napsal:

  Už jsem to našla díky

 15. Brumla napsal:

  Jo, T602, to byl editor. Provozoval jsem ho z 3,5″ DD diskety a běhal jak hodinky. A to jsem ho provozoval na úchvatný sestavě PC/XT, 8088/9,54 MHz, 640+128 KB RAM a monochrom Herculesu :-)

 16. Patak napsal:

  http://www.youtube.com/watch?v=QtRHKauQw1c pamatujete si to?ted sem to nasel

 17. Dnes som sa rozprával so sestrou o našom dedkovi a ona medzi rečou spomenula, že náš dedko (Viliam Rabara) bol autorom T602. Mama to vraj spomenula pred niekoľkými rokmi, asi keď som vyhodil našu PP06-tku.

  T602 bola vyvinutá vo VÚVT Žilina (Výskumný úrad výpočtovej techniky). Dedko zomrel keď som mal štyri roky. Keď som bol väčší, vyčítal som v najakých papieroch že spáchal suicidálny čin stranguláciou. Tak hovorili komunistický lekári obeseniu. Viním z toho vtedajšie zriadenie a vtedajších komunistov, ktorý za tím stáli. Oni vedia ktorí sú to.

  Prenasledovanie inteligencie a ľudí ktorí vtedy písali softvér si treba pripomenúť, keď sa hovorí o československom softvére. Dedko bol členom charty 77.
  Viac na http://sk.wikipedia.org/wiki/Charta_77

 18. Petr Socha napsal:

  jéé :) pracoval sem na tom dřív, na 386 spolu s m602 a k602 :D

 19. Anonym napsal:

  ahhoj

 20. Milan napsal:

  Tak na tento produkt mozeme byt naozaj hrdy – ako aj c602. Na vtedajsiu dobu to bol dobry nastroj

 21. Vít Staniček napsal:

  A kde bylo T602 stáhnuto?

 22. nooly napsal:

  Na střední to do mě učitelka rvala pod tlakem. Zajímavý editor na možnosti DOSu, ale dnes už bych s ním nervy ztrácet nechtěl :]

 23. Jiri napsal:

  To je paráda, učím informatiku na střední tak to musím někdy ukázat studentům v čem jsem dělal maturitní práce :-) Bohužel už ty programy nemám, asi napíšu do Software 602. Mám ve Virtual Boxu DOS 6.22, Windows 3.11 i Windows 95 :-) Nedávno jsme si na t602 ve škole vzpoměli a strašně jsme se tím pobavili :-)

 24. Jiri napsal:

  C602 byla naprosto super, přechod na excel byl díky ní naprosto hladký. Nevyhrabali byste někdo textový editor Klasik 2.0 pro DOS. To byla špička, pak si takpamatuji nějaký obrázkový editor, dělal obrázky s příponou pcx.

 25. Cousin napsal:

  Jiří, pokud chceš, mám Klasik2.5 … btw : nevíš náhodou jak převést texty z Klasiku do nečeho kompatibilnějšího se současností? Thanx C. cousin@centrum.cz

 26. jano209 napsal:

  nevím jaké retro..stale je používaný..kolega na něj nedá dopustit..a stále ho používá..ke spokojenosti nas všech..hihi..

 27. ttrinitti napsal:

  ja sa chystam pouzivat ho dnes :D normalne sa tesim

 28. Rogerino napsal:

  Tu si mozete pozriet linky na stiahnut T602, K602 a pod.
  http://www.osdos.net/novinky.htm
  dokonca aj navod ako prepojit dva PC pod DOSom pomocou LPT kablu.

  Este si spominam ze som musel v AUTOEXEC.BAT spustat mys, instalovat ovladace na CD mechaniku, ci nastavovat zvukovu kartu. (SET BLASTER A=220 I5 D1 ci tak dajako)

  To su vzpomienky.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.