Psát všemi deseti není těžké. Za dva až tři týdny to můžete umět také.

Nevím jaká je situace ve školách ohledně výuky psaní všemi deseti na stroji, nebo počítačové klávesnici, dnes, za nás, mnoho, mnoho let dozadu, byla nedostatečná. Popravdě řečeno žádná. Z toho pramení fakt, že většina mojich technicky založených vrstevníků a starších se s klávesnicí snaží vypořádat po svém.

Někteří, s počítačem moc nesžití, dodnes s klávesnicí zápasí, a ztěžka hledají jednotlivé klávesy. Ti kteří počítač užívají počítač, se za tu dobu s klávesnicí sžili po svém a našli si svůj styl. Někteří píši čtyřmi prsty, někteří šesti a někteří dokonce osmi. Většinou ale tak nějak halabala se střídavým pohledem na klávesnici a monitor.

10ti

Před pár lety jsem k této skupině s vlastním stylem psaní patřil taky. Od jednoho až dvou prstů žáka páté třídy základní školy, jsem se tak nějak propracoval k osmi prstům absolventa univerzity. Nad svým způsobem psaní jsem tak nějak nepřemýšlel. Relativně jsem s ním byl spokojen. Co jsem potřeboval, to jsem napsal.

Jak šel čas, a já potřeboval psát víc a víc, začal jsem rozmýšlet nad tím, že by přeci jen nebylo marné, naučit se psát podle nějaké ověřené metodiky, pohodlně a všemi deseti. Přeci jen, musí to mít své výhody a tak jsem se do toho intenzivně pustil.

Nejdříve jsem si z internetu stáhnul velmi jednoduchý dosovský program, který jeho autor poskytoval zdarma. Jméno si dnes už bohužel nepamatuji. A vlastně už si ani moc nepamatuji, jak přesně program vypadal. Jediné co vím, že se z textových souborů, které byly sestaveny na základě některé učebnice psaní všemi deseti do programu natahovaly znaky a později texty, které se musely doslovně přepsat.

Ač program nebyl špatný, začal jsem si psát svůj, že se mi to tak s vlastním půjde lépe. (vzhled vlastního programu viz. obrázek) Chvíli jsem se tedy věnoval psaní prográmku, musím se přiznat, že mě to bavilo, další chvíli jsem se pak učil psát.

Nejprve jsem se oproti své vytříbené osmiprsté technice cítil jak idiot. Ono, vyťukávat do úmoru g h g h g h … a pak ghdk ghdk ghdk hgdk … a pak sůl důl hůl vůl …. není nic příjemného. Zatnul jsem ale zuby a s vidinou lepších zítřků to překousl. Tak za týden intenzivního psání, když jsem už docela zvládal všechny základní písmena (číslice a písmena s diakritikou ještě ne), jsem si řekl, že už musím psát pouze všemi deseti a nesmím se už vracet ke svým vlastním osmi.

Po prvním týdnu výuky jsem tedy psal všemi deseti. Velmi pomalu, ale psal. K tomu jsem piloval horní řadu s čísly a diakritikou. To jsme zvládl zhruba za další týden. Psal jsem stále pomalu, ale psal. K tomu dle potřeby jsem se učil i další speciální znaky. Zhruba po třech týdnech jsem mohl říct, že ač pomalu, umím bez dívání se na klávesnici napsat cokoliv.

Další týdny jsem pak už pouze piloval rychlost a opravoval drobnější chybky. Dnes už všemi deseti dá se říct píši dobře a pokud to mám porovnat se svým dřívějším stylem, ke kterému jsem tak nějak intuitivně léty práce s klávesnicí došel, musím říct, že psát všemi deseti, tak jak jsem se naučil je mnohem lepší.

Dnes již vůbec nepřemýšlím nad klávesnicí. Pouze na ní položím ruce a nechám je, aby automaticky zaznamenávaly průchod mých myšlenek. Právě tak, jak to dělají teď.

Jsem tedy docela rád, že jsem pár týdnu svému přeučení se psaní věnoval. Z dlouhodobého hlediska se to určitě vyplatilo.

Proto pokud jste někdy uvažovali, nebo uvažujete o tom, naučit se psát všemi deseti, neváhejte a běžte do toho. Chce to jen odhodlání a něco času se tomu intenzivně věnovat. Určitě se vám investice vynaloženého času stejně jako mě vrátí a navíc si doplníte základní dovednosti, mezi které se již dnes psaní všemi deseti počítá.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

23 komentářů k “Psát všemi deseti není těžké. Za dva až tři týdny to můžete umět také.”

 1. Lemik napsal:

  Kde tento urcite skvely program mohu stahnout?

 2. LuFa napsal:

  Bohužel, program ke stažení nikde vystaven není. Psán je ve Visual Basicu 6.0., v kterém jsem před lety v rámci zaměstnání programoval. Nyní bohužel Visual Basic 6.0. a Win přístupné doma nemám, takže si ho už ani nespustím :-(.

  Poučen touto situací jsem došel k tomu, že pokud něco programovat, tak jedině multiplatformně. Tak aby šel výsledný program použit minimálně jak pro Linux, tak pro Win.

  Každopádně pokud VB 6.0. máš přístupný, mohu zaslat zdrojové kódy, které snad ještě někde naleznu.

  Jinak free programů na vyůku psaní všemi deseti je dnes relativně dost. Myslím, že použít se dá každý program, do kterého půjdou dodat české cvičební texty. Potom už jen záleží na vůli a chtění se to naučit.

 3. mv napsal:

  Nevím, jestli psaní všemi deseti patří mezi základní dovednosti, ale určitě mezi ně patří znalost češtiny (např. „většina _mích_ vrstevníků“)…

 4. mj napsal:

  Za dva až tři týdny? Nechtěl jsi napsat měsíce?

 5. boris napsal:

  deseti prsty na nohou?

 6. LuFa napsal:

  mv: tak už to víš ;-), jinak souhlas, znalost ČJ patří taktéž mezi základní znalosti. (dík, chybku jsem opravil :-))

  mj: v jedené knize autor psal, že se všemi deseti naučil psát za tři dny. To mi příjde neuvěřitelné, ale nepopírám to. Mě základy daly 2-3. týdny. Po třech týdnech jsem tedy psal všmi deseti, tak jak se má, ale velmi pomalu. Pak už se to jen zlepšuje :-).

  boris: není to běžné, ale třeba to dokážeš. Zkus a dej vědět :-D.

 7. Petr Navratil napsal:

  Doporučuji se podivat na web
  http://www.psani-vsemi-deseti.cz
  jsou tam dobry články o psaní všemi deseti

 8. Zdeněk Nový napsal:

  Na http://www.vsemi-deseti.cz je možné stáhnout freeware Deseti prsty-Test.
  Jsem na tom moc bídně s psaním všemi deseti :-) Doufam,že mi stím tento programek pomůže něco udělat.

 9. LuFa napsal:

  to Zdeněk Nový: mohu doporučit i popisovaný program Klavaro.

 10. zdenka napsal:

  mohl by mi dem nekdo napsat adresu kde se naučím psát všemi deseti???Všude je to anglicky

 11. vojtech morcus napsal:

  prosimvas ja bych si ctel rad stahnout atf psani vsemi deseti plnou verzi zdarma prosim odepiste hnedprosim kde bych si to mohl stahnout

 12. lololololo napsal:

  hahahahahahahahahahahahahaha

 13. natalia napsal:

  ale mne by se hodilo stauhnout naky takovy program jestli nekdo o necem vite prosim zaslete mi na email adresu moc dik

 14. Martin napsal:

  Teď se o psaní všemi deseti také pokouším a těžko se nutím do toho, abych třeba tento komentář nenapsal pouze ukazováčky – což je nějakých 150 – 200 úhozů za minutu. Docela by mě zajímalo jaká je průměrná rychlost psaní všemi 10ti u běžného člověka po zvládnutí této dovednosti.

 15. Anonym napsal:

  viz Wikipedie (státní zkoušky z psaní na klávesnici): Při opisu textu musí být dosaženo minimálně 200 (trojka), 220 (dvojka) či 240 (jednička) čistých úhozů za minutu při přesnosti do 0,15 % (výborný), do 0,30 % (velmi dobrý), do 0,50 % chyb (dobrý). Je-li chybovost větší než 0,50 % (přesnost menší než 99,50 %), kandidát neprospěl. Za chybu se odečítá 10 úhozů.

  To je pro základní státní zkoušku, kterou člověk zvládne většinou po absolvování kurzu psaní

 16. Karol napsal:

  Dobrý den,
  nejlepší program na psaní všemi deseti co jsem vyzkoušel já, je od p. Zaviačiče.
  Adresa : http://www.zav.cz/

  Ahoj

 17. MAC-psaní všemi deseti napsal:

  Ahoj,
  Neporadíte mi, kde stáhnout aspoň demo verzi pro MAC….chci si to aspoň zkusit, než to koupím.
  Díky moc!

 18. Luc napsal:

  Karol .. a jak se dostanu do programu, když chci vyzkoušet freeware? Stáhla jsem si IV.generaci, ale chce to po mně přihlášení a když ťuknu rovnou přihlásit, tak se mi zase nic nespustí :( prosím o radu …

 19. Eva napsal:

  dřív se to učilo jako psaní na stroji a byly na to klasické učebnice se cvičeními na přepis – já třeba rychlostí 200 úhozů na minutu klidně překládám do angličtiny, takže koukat u toho na klávesnici by dost dobře nešlo

 20. tereza napsal:

  já bych se chtěla zeptat jestli existuje stránka kde si mohu psaní všemi 10 skusit ihned

 21. ilo napsal:

  Skuste taky online a zdarma – http://www.psani-deseti.cz/cviceni

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.