Bez dozoru rodičů, aneb to jsme si maminko hezky vyhráli

Tak za mnou k počítači, zhruba v osm hodin večer, přišla Gabča, „Lukáši, musíš rychle k dětem do pokoje, tos ještě neviděl.“ Nerad se u počítače u rozdělané práce nechávám rušit, ale budiž, děti jsou děti a pokud jde o to, co jsem ještě neviděl, rád uvidím. Sundal jsem sluchátka, zvedl se ze židle a přesunul se k dětem do pokojíčku. Tedy pouze ke dveřím pokojíčku. Dál to nešlo. Co jsem spatřil, jsem po chvíli i vyfotil.

Deti si hraji - pohroma 1

Kousek od dveří, modrý box určený na hračky plný vody, toaletního papíru, nádobíčka a kdoví čeho dalšího. Kolem boxu voda. Hračky z boxu rozmetané po pokoji. A mnoho dalších hraček a věcí taktéž. Prostě spoušť, co se nevidí. Děti však šťastné. Velmi šťastné. Několik dlouhých minut o sobě nedali vědět. My s manželkou však taky ne. Děti byly rády, že si jich jako rodiče „nevšímáme“ a my s ženou zase, že se děti neperou, nepošťuchují, nekřičí, ale že jsou hodné, tiché a že si hezky hrají. Myslím, že ti, kdo děti mají, toto dobře znají.

Deti si hraji - pohroma 2

Takže chvíli v pokoji stojíme, hodnotíme ten bordel a děti se zatím usmívají. Možná tuší, že jejich hra nebylo to nejlepší, co bez dozoru mohli dělat, ale tak nějak je to nechává v pohodě a po chvíli si zas začínají hrát. Lucinka bere toaletní papír, něco odmotá a namáčí do boxu s vodou. Davídek říká, „Ták Luci,“ dává ruce do vody a něco tam šteluje. No, co, stalo se. Je jasný, že voda do pokojíku k dětem nepatří a příště se tato situace nesmí opakovat, ale má cenu nějak dětem nadávat? Takže abych zjistil, co děti vůbec dělají, raději se jich ptám na co si hrají.

„Na ufony a dinosaury tatínku“, říká hned Davídek.

Luci, aby se neřeklo opakuje, „na ufony a dinosaury“.

„A jak se to hraje?“, zajímám se.

„Dinosauři jsou tatínku nemocní, tak je ufoni musej léčit. A dělaj jim kaši.“ Vysvětluje Davídek a rukama máchá v boxu plném toaletního papíru.

Lucinka jen divoce skáče po pokoji a asi je na Davídka pyšná, jak je chytrej a celý to tatínkovi uměl vysvětlit.

„A jak jste Davídku dostali do boxu tolik vody?“ vyzvídám dál.

„S Lucinkou jsme nanosily v hrníčkách,“ říká pyšně a Lucinka mu přikyvuje.

Deti si hraji - pohroma 3

Výkon tedy s Gabčou oceňujeme a začínáme vysvětlovat, že příště už si takhle s vodou hrát nemohou. Ukazujeme jim, že všude je mokro a že to není dobré. Gabča děti převléká do suchého. Já se zatím snažím vybrat z boxu papír, hračky a vše uvést do původního stavu. Gabča mě samozřejmě po chvíli pomáhá. A jde ji to všechno rychleji než mě. Nakonec je hotovo a my začínáme děti pomalu chystat do postele. Jak se nadneseně říká, vyčistit zuby a spát. K tomu pohádka.

Na skoro potopu již nemyslíme. Vše je v pořádku, všichni spokojení.

Vracím se k počítači, dodělat rozdělanou práci a z pokoje slyším Davídka jak hrdě říká, „To jsme si teď maminko krásně pohráli.“ Usměju se, no řekněte, může se na ty děti člověk zlobit?

(Stalo se 12. listopadu 2006)

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

5 komentářů k “Bez dozoru rodičů, aneb to jsme si maminko hezky vyhráli”

 1. Lemik napsal:

  Jo, to znám od ségry, BTW taky Gábi a má jednoho syna Davídka), jak člověk chvilku děcka neslyší, tak to znamená jediné, průser….

  Hezky píšeš. Dobře se u toho bavím…

  Díky

 2. Blanka: Faltynka Lukyho mamka napsal:

  To je bezva obed pro kosmiky:varila lucinka kasicku v modrem rendlicku ,davidek ji pomahal ,tatinek se radoval a mamka to uklidila a ani se nezlobila Libi se mi to pis vice rozoumku od deti pa mamika

 3. (teta) Klárka napsal:

  na tomhle by si ti dinosauři moc nepošmákli, ať se naučí něco lepšího, pak ráda pomůžu s konzumací:oD

  zítra jedu se školou na hory, tak si nebudu moci číst nové přízpěvky:o( ale za týden si je určitě moc ráda přečtu Pá Pá a pozdravujte kuchtíky

 4. LuFa napsal:

  (teta) Klárka: no ty se teda máš. Z hor na hory :-). Škoda, že asi nebude snowboard :-(. Tak hlavně přeji, abyste měli sníh a dobře si zalyžovali.

 5. Evča napsal:

  Prostě nádhera,trochu sem se zasnila a vzpoměla si na své děti.Co bych ted za tak malé zlobení dala,no snad se tomu ani zlobení nedá říct.Fotte až budou oba v pubertě ,to pak stojí za to.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.