Instalace aplikací v Linuxu, aneb snadnější to už nebude

Tux - zdroj: http://www.m4ss.net/wp-content/uploads/2006/03/tux-Perso.jpg
Dnes se mi po ICQ ozval Petr, že má v problém nainstalovat v Linuxu jakýkoliv program. Jde o dlouholetého uživatele operačního systému Windows, který si k němu před pár dny nainstaloval Linux. Konkrétně má nainstalovanou distribuci Ubuntu.

Když jsem se ho ptal, co konkrétně mu nejde nainstalovat zmínil Amarok, výborný hudební přehrávač, o kterém si kdesi přečetl, takže ho jako fanda do muziky chce vyzkoušet.

Protože Amarok používám a zatím jsem s ním neměl v žádné distribuci problém, docela mě zarazilo, jaký problém s instalací může mít on. Věta: „stáhnul sem si Amarok ze stránek a teď mi nejde instalace spustit,“ mluvila za vše. V Linuxu se totiž choval stejně, jako byl zvyklý z Windows a to nejde. Kdysi dávno jsem si tím také prošel (přchod z DOSu a Win 3.11), takže vím, jaké to je :-). I když tenkrát to bylo o něco jiné (to se ještě kompilovalo). No, ale k tématu.

Rychle jsem Petrovi tedy znovu připomenul, že k Linuxu nemůže přistupovat jako k Windows, protože Linux není stavěný jako nějaká náhražka Windows. A začal mu vysvětlovat jakým geniálním způsobem je řešena instalace v Linuxu.

Protože mnoho lidí pro silné návyky s Windows tuší pramálo o tom jak se správně do Linuxu instalují nové aplikace, odhodlal jsem se nyní o tom pár slov napsat.

Balíčkovací systém

Zatímco u Windows probíhá instalace programů tak, že si uživatelé „někde“ splaší instalační soubor aplikace, párkrát na něj kliknout myší a pak odsouhlasí a odklikají vše co se po nich chce, v Linuxu je situace trochu odlišná.

Většina vyspělých Linuxových distribucí používá pro instalaci aplikací balíčkovací systém. Pokud jste o balíčkovacím systému nikdy neslyšeli a tak nemáte představu o co se jedná, nezoufejte, za chvíli bude v obraze.

Balíčkovací systém není totiž nic jiného, než aplikace, která se vám sama postará o instalaci a následné aktualizace, či odinstalování nainstalovaných aplikací. Po dostupných programech tedy nemusíte nikde složitě pátrat. Jednoduše si, jak ještě názorně za chvíli ukážu, spustíte balíčkovací systém. Napíšete název programu který si přejete nainstalovat a máte vystaráno. Aplikace se vám sama stáhne z internetu a nainstaluje.

Samozřejmě v rámci objektivity teď ještě musím zmínit, že balíčkovacích systému existuje několik a většinou bývají specifické pro tu, kterou distribuci. Ubuntu používá balíčkovací systém Synaptic, Debian APT, Mandriva URPMI, Fedora a RedHat yum, SUSE pak YaST a třeba Gentoo Portage. Teď vás asi napadlo, jestli by nebyl lepší pouze jeden balíčkovací systém pro všechny distribuce. Možná byl, možná nebyl. Linux je především o svobodě, takže je jen na tvůrcích distribuce a uživatelích co si zvolí :-).

Instalujem Amarok (příklad)

Nyní, pro ty co o balíčkovacím systému nikdy neslyšeli, ukáži balíčkovací systém v praxi a to na instalaci v úvodu dotazovaného Amaroku. Protože v současnosti používám distribuci UBUNTU bude se ukázka týkat právě této distribuce. V jiných distribucích je však princip obdobný (o prinicp jde především, nejsme žádné cvičené opice), takže instalace bude vypadat zhruba stejně.

Takže, někde jste si přečetli, o výborném hudebním přehrávači Amarok a chcete si ho nainstalovat. Místo pracného hledání této aplikace po webu, si v Linuxu spustíte balíčkovací systém. V UBUNTU z hlavního menu Aplikace a následně volby Přidat/Odstranit.

Spouštění balíčkovacího systému

Na obrazovce se vám nyní objevilo okno Přidat/Odstranit aplikace, které je alfou a omegou instalací v Linuxu. Levé svislé okno vám dává možnost procházet dostupný software k instalaci podle kategorií. V pravém horním okně si pak vybíráte jednotlivé aplikace, které chcete nainstalovat. V pravém spodním okně máte ke konkrétní označené aplikaci popisek (nyní v angličtině, časem snad ale i tyto popisky budou díky velkým zásluhám lokalizačního týmu přeloženy do češtiny).

Balíčkovací systém - hlavní obrazovka

Pokud znáte přesné jméno aplikace, napíšete ho do políčka hledat. V našem případě stačí napsat Amarok.

Balíčkovací systém - hlavní obrazovka - volba Amaroku

Po nalezení Amaroku už jen stačí chtěnou aplikaci zaškrtnout a zmáčknout tlačítko Budiž. Poté potvrdíte změny. Zadáte heslo administrátora a Amarok se vám nainstaluje. Sám se vám pak zařadí i do hlavního menu.

Aplikace Amarok v menu

Instalace je tedy velmi snadná.

Na úplný závěr se ještě zmíním o tom, že balíčkovací systém jde pustit i v rozšířeném módu pro pokročilejší uživatele, v kterém se dostanete až na úroveň jednotlivých balíčků. Balíčkovací systém je dále také možno ovládat příkazy z konzole. I toto má ohromné výhody, ale o nich až někdy příště.
Taktéž aplikace se dají nainstalovat bez použití balíčkovacího systému, ale to není doporučované. Výjimky, kdy to přes balíčkovací systém nejde, se ale najdou.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

21 komentářů k “Instalace aplikací v Linuxu, aneb snadnější to už nebude”

 1. Marvel napsal:

  Super článek!

 2. Václav Seidl napsal:

  Bezvadný článek! Své místo v mé RSS čtečce si rozhodně zasloužíte.

 3. LuFa napsal:

  Díky moc, to potěší ;-).

 4. jenicek napsal:

  Jen drobná poznámka.
  Yum, URPMI, Synaptic atd. nejsou názvy balíčkovacích systémů, ale nástroje pro práci.
  RH, Mandriva i Suse používají balíčky RPM,
  Ubuntu a Debian DEB.

 5. DT napsal:

  Takže můžu *pohodlně* instalovat jen to, co mi najde na netu nějaký obskurní program – pronikavá moudrost.
  Ale vlastně ostatně proč ne – u 1000x menší softwarové základny linuxu to vadí pramálo.

 6. LuFa napsal:

  to jenicek: myslím, že to co jsem napsal je správně. Například balíčkovací systémy Synaptic, APT využívají balíčky DEB. Přitom balíček DEB pro Debián je trošku jiný než DEB pro UBUNTU.

 7. LuFa napsal:

  to DT: tak hrozné jak píšeš to není :-) a balíčkovací systém určitě při vší skromnosti není žádný obskurní program ;-).

  A pokud jsme u pronikavých moudrostí, tak jedna z nich říká: „Nejde o kvatnitu, ale o kvalitu“ :-). Tož tak.

 8. Radek Hulán napsal:

  Situace je samozřejmě zcela jiná. Samozřejmě napsat v příkazové řádce „yum install amarok“ či „apt-get install amarok“ je snadné, ovšem pouze pro ten software, pro který mám nastavené repozitáře, a který je zkompilován.

  Existuje ovšem řada SW, který není v oficiálních repo, nebo který se dodává jen ve formě zdrojáků. A zde potom často nestačí ./configure, make, make install, ale také stahovat a řešit desítky závislostí a nefunkčností.

  Na Windows si člověk stáhne install.exe, klikne na „Další“ a je hotovo…

 9. LuFa napsal:

  to Radek Hulán: Samozřejmě s vámi v tom co píšete souhlasím a v závěru článečku to i zmiňuji. Jsou výjimky, kdy instalace určitého programu s balíčkovacím systémem nejde.

  Naštěstí pro běžného uživatele je těchto vyjímek tak málo, že si v 99% (mnohody ve 100%) plně s balíčkovacím systémem vystačí.

 10. DT napsal:

  Aha, takže tohle je ta vámi zmiňovaná „svoboda“?

 11. LuFa napsal:

  to DT: nechápu kam míříte? Můžete Váši větu blíže specifikovat? Díky.

 12. VfB napsal:

  jde nějak nastavit aby se ten sw instaloval z nějakého místa na disku, mám naprosto tragické připojení na web a navíc se mi nepodařilo sehnat pro WXP žádný 100% funkční proxy pro nasdílení internetu, takže je tento „snadný způsob“ a stejně tak všechny live distra naprosto nepoužitelná, což mně dost mrzí, celkem bych rád Ubuntu vyzkoušel

 13. LuFa napsal:

  to VfB: nastavit jakékoliv uložiště balíčků není v žádné distribuci problém. Můžete tedy mít balíčky uloženy na pevném disku, CD, DVD, internetu …. . Jak se nastavení provede konkrétně v UBUNTU naleznete zde: http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99id%C3%A1v%C3%A1n%C3%AD_zdroj%C5%AF v kapitole Vlastní zdroje.

  Jinak co se UBUNTU týká, lze z internetu stáhnout i verze na DVD, která obsahuje mnoho balíčků již v sobě.

  UBUNTU v poslední stabilní verzi na CD i DVD stáhnete odsud: http://www.ubuntu.com/products/GetUbuntu/download?action=show&redirect=download

 14. LuFa napsal:

  to VfB: ještě dodatek k předchozímu. Až budete mít přidány vlastní zdroje, bude instalace totožná s tím, co jsem popisoval v článku.

 15. fairman napsal:

  K článku:
  Pěkný popis skvělé výhody Linuxu (mám Kubuntu Edgy Eft)

  K diskutujícím:
  Nesetkal jsem s tím, že bych musel nějaký software kompilovat ze zdrojáků, když už to není v repozitáři, vždy se najde u tvůrce deb balíček.

 16. honny napsal:

  to já kompiluju dobrovolně… zdraví Gentoo… :)

 17. Anonym napsal:

  uy bz me yajimalo konecne jak nainstaluju necoco sem si uloyil na disko , porad na kaydzm foru pisete en jak je to super a jak se to vtom sznapsi super dela ale ye clovek neco stahne a pak mu to nejde nainstalovat protoye uz nevi jak a to sem toho skousel uz opravdu hodne

 18. pepee napsal:

  Zdravim
  Jsem přesnej ten typ „windowsaka kterej přešel na linux ubuntu 7.10.
  S instalaci sem si taky nevěděl rady takže moc děkuji za radu ale stejně nemužu absolutně nic nainstalovat protože po zaškrknutí zvolené aplikace mi to napíše že to není podporováno pro tento harware a nebo že je tato aplikace v konfliktu s jinou:( Hlavní problém je vtom že pul linuxu mám v češtině a pul v angličtině a nevím jak to dát kompletně do češtiny. V jazykové podpoře je jazyk english a „default language for new user account and the loginscreen“ je Czech ale to je vše a nejde nic změnit. prosím o radu

 19. Saruman napsal:

  Za nic nemohu zjistit, jak vnutit yumovi, ze chci balicek instalovat z nejakeho konkretniho repozitare…
  Napriklad z livny, kdyz implicitne chce instalovat z fedora, protoze tam to je taky, ale napr. bez podpory mpeg…

 20. wena napsal:

  taky by me zajimalo, kdyz stahnu z netu balicek tar.bz2, jak to nainstalovat… sem v linuxu novej, mam ho par dni a pomalu zjistuju, ze je to nejlepsi operacak, jakmile se pripojim v praci k serveru pres domenu, spustim prislusne programy pres wine a sprovoznim microsoft exchange, mam vystarano a na windle s*ru:). linux mi automaticky nainstaloval v notebooku uplne vsechny ovladace vcetne wifiny a vse jede jak ma. v pos*ranej xpckach sem musel vse instalovat jako blbec. a to nemluvim o BT donglu, u ktereho jsem nemel ovladace a zadnym zpusobem mi neslo instalovat ani v xp ani ve vistach, zkousel sem ovladace primo od dodavatele(je to BT z ciny) a hle, vlozim dongl v linuxu a jede to bez reptani… tomu rikam luxus. a zdarma? wow

 21. LudwiG napsal:

  Fakt drsný a pěkně vysvětlený :)..

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.