Návod na přípravu chutného, mírně euforizujícího, Yogi čaje

Jedním z mých velmi oblíbených nápojů je mírně euforizující Yogi čaj. Většinou si ho s chutí dám při návštěvě čajovny. Sem tam se ale o jeho přípravu pokouším doma. „Pokouším“ z toho důvodu, že si mnoho čajoven svůj recept na přípravu chutného Yogi čaje chrání a sehnat tu „správnou“ recepturu s přesnými poměry a časy vaření se mi zatím sehnat nepodařilo.

Dnešek mi ale jak se zdá přál a dle výsledné vyrovnané chuti cca. dvou litrů připraveného Yogi čaje myslím, že recepturu mám. Takže:

Receptura na přípravu cca. dvou litrů Yogi čaje.

Jako základ pro Yogi jsem použil Yogi směs od Oxalis. K sehnání v prodejnách s čaji.

Yogi směs

Černý čaj Assam, který jsem zakoupil v Tescu.

Asam cerny caj

Dále pak půl litru polotučného mléka, med, sůl a vodu :-).

V přípravě Yogi čaje pak postupujte následovně. Do hrnce nasypte 7 čajových lžic Yogi směsi. Dejte na rozpálenou plotnu a čekejte, až se ze směsi začne uvolňovat vůně. Až k tomuto dojde, směs zalijte 1,75 litrem vody, hrnec přikryjte a nechte dojít do varu. Poté povařte ještě deset minut. Po deseti minutách přidejte do vody 7 čajových lžic černého čaje. Nechte vařit tři minuty. Poté přidejte něco soli a zalijte půl litrem polotučného mléka. Vše pak přiveďte opět do varu. Následně pak pět minut míchejte.

Potom uvařený nápoj přeceďte a přidejte tři polévkové lžíce medu. Výsledek by měl vypadat podobně jako zde:

Yogi hotove

S tímto receptem budu nadále pracovat a vylepšovat ho :-). Pokud byste něco doporučili změnit, zdá se vám, že něco dělám špatně, máte svůj recept na Yogi čaj, určitě mi to napište do komentářů. Vše budu průběžně upravovat. S Yogi čajem si doma „hraji“ tak jednou za jeden až tři měsíce :-).

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

38 komentářů k “Návod na přípravu chutného, mírně euforizujícího, Yogi čaje”

  1. Lenka H. napsal:

    Yogi si taky občas dám… ale ten od Oxalisu mi zrovna moc nechutnal. Mnohem radši mám směs Yogi Choco, v Oxalisu ho maji také, ale je dražší. Vypadá takhle: http://www.goldentemple.nl/yogitea_gb/ExoticTeas/Choco.html

  2. LuFa napsal:

    Lenka H.: Díky za tip. Jak pak dál Yogi Choco prosímtě připravuješ?

  3. Jsem spíš na tradiční čaje, tohle mi přijde jako vaření guláše. Ale je pravda, že jsem to neochutnal, takže to může být docela dobré.
    Chci se zeptat: jak je to kalorické? Skoro mi to přijde, že se tím člověk může i najíst. :-)

  4. LuFa napsal:

    Ředitel Zeměkoule: Kalorie jsem nezkoumal, asi bych ale ke své zvyšující se váze měl :-). Jinak pokud Yogi neznáš, rozhodně ho doporučuji pro začátek někde v čajovně vyzkoušet.

  5. LuFa: Spíš to někomu vnutím, aby si dal a pak ochutnám. :-)

  6. LuFa napsal:

    Ředitel Zeměkoule: I tak to jde. Rozhodně si myslím, že nebudeš zklamán.

  7. blanka. napsal:

    luky ty pijes Yogi caj a me bylo z kamaradstvi nabidnuto kapucino(jsem jeho velky milovnik)velmi draha (smes-pytlik za 10eu)Kamos to ale nikomu jinemu nenabizi jen pry me.Tak jsem ohrala 2 salky mleka a on obradne do toho dal po 3 lzickach.ja sliny jak pavlovuv reflex.ale po ochutnani me usmev ztuhnul na tvari v grimasu. chci vedet z ceho se ta hruzna smes sklada a slys: cayansky pepr.ostry zazvor, pprika a jine ostre koreni.no hruza pozitek. podekovala jsem uctive ,vypila a kamosovi se radeji obloukem vyhybam aby me zase nahodou nepozval na nejakou dobrotu.To si radeji v tchibu dam me kapko s cokoladou.pekny den blanka

  8. Lenka H. napsal:

    ahoj Lukáši, vevnitř jsou jednotlivé sáčky, jeden stačí na větší hrnek. Směs stačí dokonce i jen zalít horkou vodou (s přídavkem černého čaje nebo bez), louhuje se asi 5-7 minut a potom jen doliješ mlíko a dosladíš. Když není čas na obřady, tak se to dá připravit i v práci :*)) Jinak nevím, kolik má yogi čaj kalorií, asi jenom jako mléko+cukr, ale mně přijde „hutnej“, takže většinou víc než hrnek nedám…

  9. LuFa napsal:

    Lenka H. tak to jedno Nepalské sáčkové balení Yogi máme doma. Kupovala Gabča. Myslím, že šlo přes 200,-. Prý šlo o 140 Kč. Zkusím doma udělat a dám vědět.

  10. Lenka H. napsal:

    Tak jo, dej vědět:) Kdysi je rozprodávali i jednotlivě, takže jsme aspoň ochutnali různý druhy… taky to normálně nekupuju, ale dávala jsem to ségře jako dárek a stálo to tenkrát ještě do stovky.

  11. Šárka napsal:

    Nevím, jestli se k Yogi čaji hodí Assam. Podle mě je Assam docela výrazný svou chutí…

  12. LuFa napsal:

    Lenka H.: Tak sáčkový Yogi máme doma tento: http://www.goldentemple.nl/yogitea_gb/ExoticTeas/Himalaya.html . Ještě jsem ho ale nechutnal. Jinak cena prý byla nižší. Kolem 140,- Kč.

  13. Nikitka napsal:

    Miluju Yogi!=)

  14. korbis napsal:

    No, já používám yogimu černý čaj nilgiri, jiný jsem nezkoušel…

  15. Kořťa napsal:

    Ahoj.Já jsem z Ostravy a sama taky velice miluju Yogi.Koupila jsem si ho u nás v čajovně. cca sáček koření + sáček Assam vše cca za 150,- . Postup podle kterého chystám je: 11g koření na 1/2 l vody…vaříme cca 10 min.poté 6g čaje Assam a louhuj 5min.slij přes sítko a dolij teplým nebo studeným mlíkem 1/4l. Dále cukr nebo med podle chuti.

  16. LuFa napsal:

    Kořťa: Díky za návod. Zkusím si ho doma odgramovat.

  17. Katerina napsal:

    jenom připomínka…kdysi jsem recept na jogi čaj přímo z čajovny měla…jenže bohužel ho teď nemůžu najít……ale váš recept se mi zdá dobrý, jen nechápu, proč tam ten černý čaj dáváte tak brzo….dle mých zkušeností by tam měl přijít čaj až po ukončení vaření, na 3 minuty……správně by totiž neměl černý čaj procházet varem

  18. LuFa napsal:

    Katerina: Díky, něco na tom bude. Zkusím ho dát tak, aby nešel varem.

  19. hanka napsal:

    ahoj, já si koupila koření yogi u nás v cajovně, a dali mi k tomu i návod, tak třeba to pomůže. lžička koření, ve vodě(asitak 1/4-1/3litru) 5 min vařit, pak přidat černý čaj assam a vařit 2 min a pak scedit, přidat mléko, lžíci cukru a půl lžíce medu. a dobrý doporučení: to mléko se dá nakombinovat se smetanou, pak je to takový hutnější a lahodnější.

  20. LuFa napsal:

    hanka: Díky moc, přidání smetany je zajímavé. Už se těším, až zkusím.

  21. aja napsal:

    Zdravím, potřebovala bych radu jak připravit dobrý čaj. Koupila jsem si sáčkový bio yogi tea sweet – baleno po 15 sáčcích. Různě na internetu čtu docela složité způsoby přípravy. Na jedněch stránkách k přímo zmíněnému čaji se uvádí, že stačí sáček přelít vroucí vodou, nechat vylohovat a přídat mléko, neovládám ale přílíš angličtinu, tak si nejsem jistá. Poradte prosím.

  22. gaspoda napsal:

    děkuji za receptík nedám dopustit na tento čaj.gdyž citim že na mě leze nakej bacil yogi je má obrana.
    a se smetanou to taky prubnu
    díksss

  23. pýskle píše napsal:

    Hmmmm to zní velice dobře. Yogi směs si objednávám v Auria.cz http://www.auria.cz/index.php?main_page=product_info&cPath=1_10&products_id=674 a dělala jsem ho podle návodku z internetu ale tenhle zní velice dobre. Díky

  24. bety napsal:

    uz jsem na to tajemstvi prisla! je to v mleku..nedava se tam kravske, ale ovesne susene. v tom tkvi to kouzlo chuti. s kravskym ani sojovym to neni ono, je tam citit pachut. kdezto ovesne je takove jakoby cistejsi,navic dodava caju yogi na hustote. mnam mnam. jinak jsem pouzila tu smes koreni na yogi od oxalis a k oslazeni med nebo skoricovy cukr. caj jsem nepridavala,protoze cerny nemuzu kvuli teinu. tak jestli jste to jeste nezkouseli, preju dobrou chut!!:-))

  25. Johny napsal:

    Nevím, ja bych to receptura nenazval spíš zdlouhavý postup, já pracoval v Dobré čajovně pravda Milci na čajích škudlí kde se dá, ale my sme Yogi dělaly od oka 2 litrova konev do ni se daly 2 plné hrsti koření(nedrceneho)nechaly jsme to cca 45 min vyvařit a čus pipi:-)pak sme jen ohřály(když si někdo ohbědnal)připravit assam slít dohromady, dochutit kondezovaným mlékem, medem nebo cukrem… jednoduchost..:-)možná sem na něco zapoměl je tu už pár let co sem ho dělal naposledy hezky den čajovníci:-)

  26. Paja napsal:

    Zdravím všechny, čaje kupované v obchodech se mi moc neosvědčili. Mám raději ty od čajovníka v čajovně. Proto tyhle „krabicové“ kupuju jen když je opravdu nouze :-D

  27. Flash napsal:

    Ahoj, taky mam rad jogiho.. v Usti n/L nad Mirakem je prodejna caju a hned pod ni prodejna koreni, tam jsem si jednou sel koupit koreni masalu, prej ze maj, ukazala mi to a bylo to uplne rozemlety, na prach, zadny kousky v tom nebyly… tak ji rikam jestli nema naky hrubsi prej ze ne a ani nechapala ze to mam do caje, pry se to pouziva na maso nebo kam… tak jsem to vzal, vedle v kramku jsem si koupil dobry Assam a jel domu varit… cezeni bylo peklo, vpodstate mi na dne konvicky zbyl vzdycky „logr“ ktery jsem nepil ale ta CHUT !! lepsiho jogiho jsem nemel ani v cajovne… teda ne vzdycky se uplne poved, recept delam pokazde jinak, podle nalady ale v zasade:
    – povarim koreni v trosce vody, pak precedim a uvarim zvlast assam jen v mliku, precedim a az pak smicham (to kdyz mam naladu mejt pak tu horu nadobi.. asi nejlepsi chut i vune, chce to vic surovin)… nebo:
    – pridam assam do toho variciho se koreni, povarim a pak pridam mliko, povarim a scedim ( ta chut toho assamu v tom je pak silnejsi, cokoladovejsi, ale ne nutne lepsi, barva tmavsi ale zas tolik nevoni.. za to pri priprave voni nadherne )
    – nebo pridam do povarenyho koreni napred mliko povarim v mliku a pak az pridam assam a povarim znova ( to koreni uvolni do mlika zajimavy chute, byva ostrejsi, ale v mliku zbyde na dne konvicky takovy nesceditelny nepitny humus a ta chut toho assamu v tom trochu zaostava… mozna i proto je ostrejsi :) )
    zpusobu jsou mraky a pokazde to je trochu jine… mnozstvi merim od oka ale v zasade: nesetrete… taky davam malo vody a hodne mlika a plnotucny ale to je na kazdym jak to ma rad… a nebojte se ho dost osladit, jogi se tim vetsinou vubec nezkazi :)

  28. LuFa napsal:

    Flash: Paráda. Díky moc za tvůj návod.

  29. Leen napsal:

    Směs na čaj kupuju přímo v čajovně, kde ho i namíchají ve správném poměru. Nejprve nechám sevřít vodu, pak do ni nasypu 2-4 lžičky směsi (podle množství) a vařím asi 7 minut. Voda může klidně vřít, pak je čaj chutnější a silnější. :-) Nakonec přiliju mléko (je jedno jaké a kolik, každému podle chuti, ale většinou tolik, aby čaj získal karamelovou až bílou barvu) a nechám ještě 2-3 minuty povařit. Nakonec přidám cukr (taky podle chuti). Čaj je sice trošku silnější, ale krásně je cítit chuť koření. :-)

  30. Milena napsal:

    Čaj yogi dělám odhadem . Neřídím se žádnými poměry a je vždy výborný a splní svůj účel- zahřeje a povzbudí. Trochu černého čaje, trochu meduňky a fenyklu povařím s cukrem. Přidám lžičku až dvě perníkového koření/obsahuje zhruba stejné ingredience jako masala a potom podle chuti zase lžičku nebo dvě mletého zázvoru. Vše vařím pár minut. Zcedím a přidám mléko. Možná to není originál ale je velmi chutný a není tak drahý a náročný na přípravu.Milena

  31. Alex napsal:

    Ahojte..Do pripavy Yogi caju sa dost vyznam.Bol som v Indii a tam ma naucili varit pravy yogi caj.Lepsie cajovne v Bratislave ho varia rovnako a je nezamenitelny.Vsetky navody ktore su pribalene ku koreniu yogi caju mozte rovno vyhodit.Trik je v tom ,ze do Yogi caju by nemala ist skoro ziadna voda.Mlieko dame do hrnca a kratko povarime,pridame zmes yogi-tolko kolko je uvedene na saciku so zmesou..nechame zovriet,a po zovreti este povarime,mozme pridat cierny caj cca 3minutky pred koncom varenia,osvecilo sa mi pridat aj skoricu.Caj je potom ovela lepi.Urcite ste postrehli ,ze som nespomenul med.Med obsahuje vela prospesnych vitaminov,ktore varenim vsetky zabijete.Preto by som med odporucil do caju pridat az kratko pred podavanim.Vyskusajte tuto recepturu a urcite neolutujete,je to najlepsi Yogi cas, ktory som doteraz pil.

  32. Anonym napsal:

    Ahojky Masala zajímavá varianta,jen napiš jestli je to garam masala Chat masala nebo další verze je jich okolo pěti (maso, ryby,pomazánky atd ;-) )Zkuste prodejnu web DÁTA Praha někde jsem tam vydoloval recepis na CHat masalu ta je cítit po vajíčkách kvůli obsahu čertova lejna ve směsi.
    Tak by tam mohlo být i na Yogi čaj.

  33. Anonym napsal:

    Alexi pokud tě to učili v Indii Poděl se a neškudli s receptem!!!
    Poměry a druhy použitého koření!!! Těžko tam vaří z pytlíku.:-DDD

  34. Anonym napsal:

    Klasický Yogi se skládá ze směsi koření obsahující skořici, hřebíček, fenykl, pomerančovou kůru, zázvor a bílý pepř. Dalšími možnými přísadami jsou cikorka, anýz, koriandr nebo například kakao. K přípravě se používá černý čaj a to zpravidla indický Assam. Indické tradiční lečitelství tento nápoj doporučuje k posílení nervového systému a pročištění krve.

    V zimním období se naše chuť přirozeně mění, místo zelených čajů popíjíme spíš čaje černé, více jíme, a také máme častěji chuť na horké a sladké. Lahodný sladký mléčný čaj možná znáte z čajovny pod názvem Yogi Tea, Dátá Masala anebo prostě jen „masala“. Vydatný čaj s mlékem, cukrem a kořením Vám pomůže načerpat síly, doplní energii a zahřeje.

    Indický bílý čaj
    Receptura na sladký čaj s mlékem a kořením najdete téměř v každé indické kuchařce. Indická kuchyně vychází z léčebných principů starobylého indického systému medicíny, ajurvédy. Název ajurvéda pochází ze sanskrtu a znamená „umění života“. Pokrm připravený podle této holistické nauky prospívá nejen tělu, ale také mysli. Neodmyslitelnou součástí indické kuchyně a ajurvédy je koření. Koření je tak užíváno nejen pro své aroma a chuť, ale také pro své léčebné účinky.

    Léčivé koření ajurvédy
    Indický bílý čaj obsahuje skořici, hřebíček, kardamon, zázvor a bílý pepř. Vývar ze směsi koření je výborný na prohřátí, má antibakteriální účinky, posiluje imunitu, pomáhá při nachlazení, kašli a zánětům a bolestem krku. Směs koření podporuje trávení a vylučování, čistí krev. Čaj pomáhá proti slabosti a únavě, přináší úlevu při bolestech hlavy a prospívá mozkové činnosti. Voňavý a sladký Yogi čaj také uvolňuje mysli k relaxaci a působí jako jemné afrodisiakum.

    Kdo by neměl pít Yogi čaj?
    Pokud chcete Yogi čaj připravit také dětem, použijte pro přípravu menší množství koření i čajových lístků a nepodávejte čaj dětem před spaním. Při přípravě také můžete černý čaj zcela vynechat a připravit kořeněný mléčný nápoj bez kofeinu. Vzhledem k obsaženému koření je tento čaj nevhodný pro těhotné ženy, koření může negativně působit na plod, nebo vyvolat předčasný porod! Koření obsažené v čaji také neprospívá lidem s onemocněním žlučníku, srdce nebo plic. Při silném zahlenění není vhodné podávat mléko – připravte si kořeněný nápoj proti nachlazení bez mléka!

    Jak si připravit 1 litr Yogi čaje
    Do 700 ml vroucí vody nasypte 2 čajové lžičky směsi koření a 4 lžičky sypaného černého čaje. Použijte levný černý čaj, nejlépe indický Ásám nebo čaj cejlonský. Přidejte asi 2 polévkové lžíce cukru. Vše 2 minuty povařte, přilijte 300 ml mléka a znovu přiveďte k varu, dokud mléko nevzkypí. Hrnec pozorně sledujte, ať Vám rychle kypící nápoj nepřeteče. Jakmile mléko vzkypí, hrnec rychle odstavte z plamene a nápoj ihned sceďte přes jemnější sítko. Nakonec čaj doslaďte podle chuti. Yogi čaj popíjejte vždy teplý!

    Čas na čaj
    Indický bílý čaj se v Indii podává obvykle ráno ke snídani, ale můžete jej popíjet pro zahřátí během celého dne. Večerní popíjení čaje s mlékem je však lepší omezit – čaj louhovaný v mléce je velmi povzbuzující! Velké množství mléčného kořeněného čaje vypitého na noc by Vám mohlo způsobit nespavost nebo potíže s trávením a připravit Vás tak o klidný spánek a sladké sny.

    Yogi čaj: čas na experiment
    Publikováno v časopise 7/2006

    Nápoje známé i neznámé
    Zdaleké Indie pochází čajová specialita, která za svůj vznik určitě vděčí tradičnímu ajurvédickému lékařství. Yogi čaj se však nepovažuje za čaj primárně léčivý, v Indii se pije jako jeden z běžných nápojů. Jde o rafinovanou směs, která se připravuje neméně rafinovaným způsobem. Zatímco léčivé ajurvédické čaje mají svůj základ v léčivých bylinách, yogi čaj ve směsi koření: sušená semena, plody, kůry a kořeny. Indické označení pro směs je masala a směs pro přípravu tohoto nápoje se nazývá dáth masala. Protože jde o nápoj ve své rodné zemi velmi oblíbený, má téměř každá rodina svou vlastní dáth masalu. V tradiční podobě se ale vždy skládá ze skořice, hřebíčku, zázvoru, kardamonu a bílého pepře.

    Dátá másala:
    Středně obtížné
    vyzkoušelo kuchařů (0)
    Ingredience Voda 1 l
    Mléko
    2-5 5 dl
    Skořice
    celá 1 ks
    Kardamom
    zelený – celý 4 ks
    Hřebíček
    2-3 3 ks
    Pepř
    kuliček 9 ks
    Cukr 8 lžička
    Čaj
    listový černý nebo 6 sáčků(OP) 4 lžička
    Smícháme vodu a mléko v hrnci a necháme přejít varem. Přidáme koření a cukr. Trochu promícháme a odstavíme. Hrnec přikryjeme a necháme koření louhovat minimálně 10 minut. Přidáme sypaný čaj nebo čajové sáčky a necháme podruhé přejít varem. Na mírném ohni vaříme 5 minut. Odkryjeme, zkontrolujeme barvu a chuť, či to nechce ještě trochu mléka nebo cukru. Tento náš výtvor přecedíme do nahřáté čajové konvice a následně podáváme.

    Poznámka: množství cukru a mléka si můžeme samozřejmě přizpůsobit, místo cukru můžeme také použít přiměřené množství medu.

    Poznámka 2.: základní přísady se dají koupit jako směs koření pod názvem Yogi Masala, Dáta Masala, Jogi Tea… – pokud používáme koupenou směs, tak použijeme 3-4 lžičky. V žádném případě však ne Garam Masala, nebo Tandoori Masala, které se také často používají v indické kuchyni avšak na přípravu místních jídel. A případná záměna by mohla znamenat dost nepříjemný zážitek.

  35. Jana napsal:

    Na Yogi jsem už skoro závislá, teď na zimu je to nejlepší čaj na zahřátí. Kupuju čerstvé koření i Assám, případně Gruzínský mletý čaj tady http://www.devotionshop.cz/detail/smart/caje/data-masala-koreni-pro-yogi-caj-35g/

  36. Martin napsal:

    Na Yogi jsme chodili do Trenčianské čajovny a musím říci, že spolu s jasmínovými čaji patří mezi mé nejoblíbenější. Když si člověk zvykne na tu kořenitou chuť, je to skvělé :)

  37. Magda napsal:

    Dobrý den, hledám právě recepty na přípravu, synek si yogi jde zrovínka vařit. Musím jen říct, že ač mi yogi velice voní a chutná, nemůžu ho pít- mám z něj vždy žlučníkový záchvat, ač mi jiné potraviny a pokrmy dávno nevadí. Takže poprvé zkoušejte opatrně :-) Nevím přesně které koření mi v tom nesedí, možná jen ta speciální kombinace…? Jinak přeji dobré chutnání všem! ;-) Magda

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.