Dnes se na stánkách iDnes objevily reálné testy pro žáky pátých tříd. I když jsem již nějaký čas z páté třídy venku, neodolal jsem a všechny testy jsem v rychlosti projel.
Testy jsou zaměřeny na zeměpis, „významné“ osobnosti, vlastivědu, fyziku a český jazyk a neleznte je zde: Ověřte si své vědomosti. Zkuste si testy pro páťáky
Osobně mi největší problém dělala čeština (nic nového pod sluncem :-)) kde jsem odpověděl špatně v těchto testech a otázkách:
Test z českého jazyka: Která slova se hodí na vynechaná místa?
2. Babička a děda _ v lese _.
A) našli, bedli
B) našli, bedly
C) našly, bedli
D) našly, bely
5. _ a _ patří mezi _.
A) Motýli, lišajové, hmyz
B) Motýli, lišajové, hmiz
C) Motýly, lišajové, hmiz
D) Motýly, lyšajové, hmyz
7. Spatřil jsem ve vodě _ a na stromě _.
A) vír, víra
B) vír, výra
C) výr, víra
D) výr, výra
Test z českého jazyka: Vyberte správné tvary zájmen
4. Snad se _ to bude líbit.
A) ji
B) jí
5. Udělám to jen s _ svolením.
A) vašim
B) vaším
7. Dej _ to!
A) mi/mně
B) mi/mě
C) mě/mně
10. Beze _ tam nepůjde.
A) mě
B) mně
C) mi
Test z českého jazyka: s, z, nebo vz?
5. _ z nejvyššího patra dolů.
A) Shlédl
B) Zhlédl
C) Vzhlédl
10. Závodník náhle _.
A) spomalil
B) zpomalil
Další chybu jsem pak ještě udělal v testu Znáš svou vlast? kdy jsem nevěděl odpověď na otázku:
8. Rezervace, která je dokladem pozdní vulkanické čiinnosti. Jejím pozůstatkem jsou vývěvy minerálních pramenů a výdechy oxidu uhličitého. Tato neskutečná krajina se jmenuje:
A) MOOS
B) SOOS
C) KOOS
Správné odpovědi neuvádím. Testy si zkuste sami a dejte vědět, jak jste dopadli. Nikdo není dokonalý a některé věci ví páťák lépe než my již školou nepovinní. Dokonce i autoři testů mají v zadání 8. vlastivědné otázky překlep (chybu). Místo činnosti mají napsáno čiinnosti :-).
Dovolím si polemozovat s otázkou číslo 10 u fyziky:
A jako správná odpověď je uvedena odpověď B, což nemusí být tak zcela správně. Ono totiž správně je minimálně i C.
M4r3k: Vzhledem k tomu, jak je otázka položena je správná odpověď pouze za B.
Klíčové v zadání je to, že se Pavel rozběhne a po chvíli se zastaví. To že se rozběhne svědčí o jisté vyšší počáteční rychlosti. To, že se po chvíli zastaví, je pak právě v důsledku tření. Odmyslíme-li si tření, odpor vzduchu Pavla jen tak za chvíli nezastaví. Maximálně by muselo pořádně foukat, ale o větru se v zadání nepíše :-).
2LuFa: No právě proto že se tam o něm nepíše :-) Taky se tam nepíše o tom jak velké tření má daná ledová plocha…
M4r3k: No, a jak jsi teda nakonec na otázku odpověděl? Myslím, že také B :-).
U zájmen jsem měl 4 chyby a pak jeste u znáš svou vlast 3 (sorry alo o SOOS a popularni hore v ceskem raji jsem nikdy neslysel :-) ) jinam vsechno za plny pocet.
Pokud jde o tu otazku s Pavlem a ledem…tak kazdy kdo absolvoval technickou skolu okamzite musi odpovedet treni (pokud ne tak nedaval pozor :-) ). Jinak i odpor vzduchu je v podstate treni molekul vzduchu o objekt.
Jako nejsem na fyziku zrovna expert (jakozto ze na nic), ale s odporem vzduchu se musi pocitat taky. To ze ho vsude zanedbavame je jedna vec, ale druhe je, ze je to take pusobici faktor i kdyz oproti treci sile vyrazne mensi.
Ja zas ale nemohu souhlasit s timto (doufam, ze se tady etd neztrapnim, nebo alespon ne moc :-))
3. Těleso ponořené do kapaliny je:
A) roztahováno
B) nadlehčováno
C) stlačováno
Pokud cokoliv ponorime do vody, je sice nadlehcovano, ale take stlacovano. Ono zkuste se ponorit rekmene do Marianskeho prikopu (extremni pripad ja vim) a uvidime, co z vas vytahnou. V puvodnim stavu nejspis nebudete i kdyz byste meli dostatek vzduchu :-). V podstate vsechno co ma mensi hustotu se musi z principu budto stlacit, nebo nejak jinak s tlakem (hustotou) vyrovnat.
Souhlasím s Trtkalem, já jsem zadal stlačováno, přišlo mi to logičtější
Mady, Trkal: Se stlačováním máte rozhodně pravdu. Nicméně, pokud autoři dali pouze jednu odpověď, je těleso jen tak ponořené, nikoli hluboko potopené, více nadlehčováno, než stlačováno. Já jsem proto v odpovědi dal jasně přednost nadlehčování.
Trkal: (hustotou) ??? :-))) to je hustý, stalačitelná voda, která je hustší než ta při hladině :-))) hmm, zřejmě lepší fyzikální oddíl. Taky bych doporučoval nezanedbat tu Pavlovu malou počáteční rychlost a odpovídajícím způsobem bych to filozoficky nějakému páťákovi vysvětlil… ať čubrní! Ale hlavně aby si nedejbože nemyslel, že jsem se spletl že jo? A taky aby má ješitnost samou velikostí nepukla. Ještěže je to jen test pro páťáky. Nejlepší na celém blogu jsou ty komentáře, díky LuFo :-)
Páťáci v žádném případě nemají fyziku.