Alpe d´Huez- zimní ostrov slunce

Po loňské Pitztalu jsem letos „dala“ Francii.

Cesta do Alpe d´Huez trvala tak 13 hodin, což je opravdu dálka, ale obě cesty jsme jeli na noc a přežili je.

p10100691

Alpe d´Huez je středisko, kde z hotelu, či ubytovny vylezete buď rovnou na sjezdovku, nebo alespoň k lanovce, která Vás převeze. Sjezdovky jsou stejně jako všude rozděleny do různých obtížností. I zde se objevují jezdicí pásy pro úplné začátečníky. Pak je tam pár pomiček a cvičných louček. V Rakousku se nazývaly Trottelplatz, v Německu Idiotenwiese a ve Francii byly tyto krátké a ploché loučky nazvány Les Barbars.

p1010055a1
Musím říci, že obtížnosti jsou zde značeny o stupínek výše než jsme zvyklý. Tím myslím, že taková sjezdovka pro Barbary ve skutečnosti délkou i náročností odpovídá sjezdovkám v Peci.

p10100781

Areál se nachází v nadmořské výšce 1800 – 3330m. n. m.(Pic Blanc). Celkem je tu 237 km sjezdovek, dá se přejíždět do různých údolí, na ledovec, takže lyžaři se rozptýlí a fronty nehrozí.

p1010070

Na svazích potkáte hodně francouzů, ale i Čechů. Ty potkáte i ordinaci (Pojištění na hory, dobrý nápad).

p1010076

Areál se nazývá ostrovem slunce, a my opravdu měli slunce každý den. Možná bysme ho na pár dní oželeli, s ohledem na to, že celý týden nezasněžilo. Většina sjezdovek je dosněžována, avšak nahoře to již není možné. Tím nechci říci, že by se objevovala vydřená místa, ale spíše byly po sjezdovce rozsypány kameny, které lyže ohrozí více než ta tráva. Z tohoto důvodu byla známá sjezdovka Serena zavřena. Sjezdovka je dlouhá asi 12 km.

p1010058

Druhá rarita, tzv. Tunel, byla v provozu. Jedná se o Tunel v masivu Pic Blanc, který projedete na lyžích, zde se není čeho bát, Tunel není příkrý, a proto je i rychlost lyžařů nízká. O to větší překvapení, pro někoho šok, čeká na konci, kde je velice prudký svah, navíc neupravený, plný boulí. Prý ten pravý adrenalin.

K dispozici jsou dva druhy skipasů, pokud máte visalp skipas, máte možnost i vstupu na večerní lyžování, či do sportovního centra. Tam je malý teplý bazén, horolezecká stěna, lanové centrum, ping pong stoly, squash,….

p1010021

Na své si přijdou i pěší, či běžkaři, i pro ně jsou zde připraveny tratě. Jak jsem psala, je slunečno, tudíš se přes poledne plno lyžařů vyhřívá v lehátkách, či na lavičkách v restauracích. Co bych zde ocenila, že zde dostanete karafu obyčejné vody zdarma. Ostatní nápoje i jídla jsou dražší než např. v Rakousku.
Káva 3,50 EUR
Pivo 6,50 EUR
Hotdog 4,50 EUR

p1010035

Francozské bagety stojí necelé euro. Pohled je za 50 centů. Ve středisku jsou supermarkety a obchody, kde jsou ceny sice malinko vyšší, než ve městech, ale stále přijatelné. V obchodě potkáte i zákazníky v lyžákách, protože si prostě odskočili pro sváču.

Wifi připojení na našem hotelu La Taburle nebylo, ale v okolních restauracích či kavárnách bylo za malý peníz umožněno. Na horní stanici lanovky, v restauraci U sviště byly k dispozici 2 PC s přístupem na net zdarma. Na oplátku se tam platilo za použití toalety, což jinde nebylo. Takže po čecháčkovsku: vyčurat se dole a nahoře jít na internet:-)

p1010030

Maskotem je svišť po kterém je pojmenovaný i jeden kopec. Obchody se sevenýry jsou plné pískajících plyšových svištů.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

10 komentářů k “Alpe d´Huez- zimní ostrov slunce”

 1. LuFa napsal:

  Jako vždy Klárko nádherné fotky. Jo, Francie je Franice ;-). Mají hory i moře. My tak jako každý rok razíme do našich minihor ;-). Rokytnice nad Jizerou.

 2. hurri napsal:

  Vy jste tím „zadarmo“ úplně posedlí. Už jsem chtěl skoro napsat, že to je rozumnej článek, ale opravdu to nejde.

 3. LuFa napsal:

  hurri: Klárka popisuje skutečnost. Až u sviště zpoplatní internet, bude článek lepší?

 4. Dena napsal:

  Jak to, že si mi nepřivezla sviště?!

 5. Forrest napsal:

  Jenže ono to bude ještě horší, oni ho nezpoplatní normálně, bude stát 30 korun!

 6. hurri napsal:

  Forrest: Záchod, nebo internet?
  Něktěří z nás mají internet v mobilu a záchod v každém open spacu, takže to nemusí řešit, trápit se tím a stresovat.

 7. Forrest napsal:

  Tak to je na mě už příliš. Jako záchod za 30 a internet taky za 30? To už máš 60 a když půjdeš na záchod s 2 dětma hned 90, takže tam za den taky můžeš nechat i 500! To jsou normální lži o 30ti korunách!

 8. mv napsal:

  Forrest: A ještě hůř ono to bude 30,- za každé použití toho PC s internetem! Kdyby to bylo jen za první návštěvu, tak by se to dalo ještě přežít…

 9. klárka napsal:

  Dena: Sviště má pro tebe připravenýho manžel, stačí jen říci…

 10. Lenka napsal:

  Super fotky, zavzpomínala jsem si… A ta sjezdovka za tunelem, to byl vážně nářez:))
  P.S. Klári, jak se Ti líbily fotky v Profilu?

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.