Svatá Lucie noci upije a dne nepřidá

Jak je to možné, to znamená, že nám Sv. Lucie zkrátí 24hodinový den?

Dle Juliánského kalendáře byla Svatá Lucie nejdelší nocí v roce.Tento den ale připadal na 23.prosince, který je opravdu nejdelší nocí v roce.Lucie je nositelkou světla, po tmě k nám přináší světlo.

Nejstarší zmíňky o oslavách Svaté Lucie pocházejí se Å védska, kde se „Svátek svÄ›tel“ stále slaví. Dle Å¡védské tradice se praví, že Lucie byla žena s korunou z plápolajcích svíček na hlavÄ›. OdÄ›na v bílé. Tento den se zpívají písnÄ› o Lucii, která do tmy pÅ™ináší svÄ›tlo, do zimy teplo.

V ÄŒechách se o „Luckách“ začíná mluvit pozdÄ›ji, na začátku 19.tého století. PovÄ›sti se liší kraj od kraje. Co se neliší – bíle odÄ›ná Lucka s dlouhým nosem obcházela chalupy, chodila s nožem a dÄ›tem hrozila rozpáráním bÅ™icha.Ty hodné obdarovávala. NÄ›kdy chodila Lucka sama, jindy jich bylo víc, nebo byla doprovázena družinou.

Sv.Lucie je patronkou Å¡vadlen, pÅ™adlen, krejčích – nÄ›kde se udávají i ostatní Å™emesla. Byl to takový svátek žen – den odpočinku, ženy nesmÄ›ly v tento den přást, šít, drát peří ani prát.

Sv. Lucie toho má věru hodně na starosti. Měla by nás taky ochraňovat proti čarodějnicím.

Jaké jsou dni od Sv. Lucie do Božího narození, takové budou mÄ›síce příštího roku.(12 dní – 12 mÄ›síců)

Dle této pranostiky si počítala dny moje dolení babička, patrně ji to zůstalo z dětských let na statku, kdy bylo počasí důležitější než jen vědět jak a co si obléci. Prorokovala tedy jaké bude jaro (setí), léto (sušení sena, žně), podzim (sklizeň).

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.